OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Zwyczajna łaska

Ocena ( 7 osób )
5.3
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2016-03-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-63579-69-2
Liczba stron: 404
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Zwyczajna łaska

„Raz na jakiś czas wpada Ci w ręce książka, która aż domaga się, by ją przeczytać. Zaczynasz studiować pierwszą stronę, drugą i trzecią i już nie możesz się oderwać. Zwyczajna łaska to taka właśnie książka.” — Huffington Post

New Bremen w stanie Minnesota, rok 1961. Okres niewinności i nadziei dla kraju pod wodzą nowego, młodego prezydenta. Jednak dla trzynastoletniego Franka Druma, syna pastora, było to ponure lato, w czasie którego śmierć często odwiedzała miasto. Jawiła się pod wieloma postaciami: wypadku, samobójstwa, morderstwa i jako naturalna kolej rzeczy. Kiedy tragedia uderza w rodzinę Drumów, Frank musi przestać zamartwiać się sprawami typowymi dla nastolatka i odnaleźć się w świecie dorosłych. Świecie, który jest przepełniony sekretami, kłamstwami i niewyjaśnionymi okolicznościami.

Zwyczajna łaska to historia opowiedziana z perspektywy Franka po upływie czterdziestu lat. Niezwykle poruszający rozrachunek chłopca próbującego zrozumieć otaczającą go rzeczywistość, która zdaje się rozpadać na jego oczach. To niedająca o sobie zapomnieć powieść o wielkiej cenie mądrości i łasce Boga, która przetrwa wszystko.

Recenzja
slk Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,

Takie powieści trafiają się naprawdę rzadko. Powieści, które pod powierzchnią prozy gatunkowej skrywają niezwykłą głębię przekazu, które łączą pasjonującą fabułę z pięknem stylu, w których zachowana zostaje - w idealnych proporcjach - równowaga pomiędzy budowaniem napięcia a refleksją. Powieści tak udane jak Zwyczajna łaska Williama Kenta Kruegera trafiają się nadzwyczaj rzadko. 

To było lato, w którym śmierć nawiedziła nas w rozmaitych postaciach. Wypadek. Zgon z przyczyn natura

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
KINGA18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-13, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ciekawa recenzja
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2016 roku,
piękna opowieść... głęboka, refleksyjna... zupełnie inne spojrzenie na świat dziecka
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016 ,Mam,
Książka z początku wydawała mi się zwykłą opowieścią z dzieciństwa. Nic szczególnego. Jednak wraz z każdym kolejnym przeczytanym rozdziałem, wciągała co raz bardziej. W swojej prostocie zawiera ponadczasowe prawdy o dorastaniu, dorosłości oraz o ludzkiej naturze.
jagna1978 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Jest to historia życia 13-letniego chlopca ,ktora rozgrywa się w New Bremen w stanie Minnesota w USA roku 1961. Główny bohater to syn pastora ktory wraz z rodzenstwem zostaje zmuszony przez zycie do szybkiego pozegnania okresu dzieciństwa.Jego zycie przplata,smierc,niewyjasnione wypadki,mroczne tajemnice. Gdy jego rodzinę dotyka nieszczęście w jednej chwili ich życie wywraca się do góry nogami.Każdy usiłuje na swój sposób poradzić sobie z obecna rzeczywistością.Ta ksiazka to osobista relacja Franka i przywolanie wspomnien po czterdziestu latach .Poruszajaca historia czlowieka probujacego zrobic rachunek życia.Opowiesc o życiu,smierci i wierze.
szulikmonia plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Decydują się na tę lekturę, kierowałam się szczególnie ciekawością. Książa nagradzana, a opis intrygujący, więc jak przejść obojętnie obok książki, która dodatkowo kusi piękną okładką. Byłam ogromnie ciekawa, dla kogo jest ta powieść. Dla dzieci, gdyż głównym bohaterem jest trzynastolatek, czy dla dorosłych, ponieważ jest opowiedziana przez tego właśnie chłopca, tylko po upływie czterdziestu lat. Zderzenie dojrzałości z młodzieńczą brawurą okazało się błyskotliwym pomysłem.

Trzynastoletni Frank Drum, syn pastora żyje w biedniejszej części New Bremen w stanie Minnesota. Jest jeszcze młody, lecz życie zderza go ze śmiercią więcej razy niż niejednego dorosłego człowieka. Takie doświadczenia wpływają na ludzi nieodwracalnie i tak jest w przypadku Franka. Chłopak dorasta w zastraszającym tępię i choć nie zawsze postępował słusznie, to z upływem lat potrafi dostrzec to, co było wówczas dla niego niewidoczne. Rodzina Drumów i Brandtów to główni bohaterowie, których łączy muzyka, bliskie relacje ich dzieci oraz tajemnice przeszłości. Co dziwne nie wszystkich bohaterów polubiłam, nawet Frank mnie wielokrotnie denerwował, lecz skupiłam się na całej historii, kłamstwach i sekretach do odkrycia.
Frank wychował się w rodzinie wierzącej w Boga, więc wiara odgrywa tu ogromna rolę.

Bohaterowie poszukują ukojenia i wyjaśnień, lecz również potrafią wyrazić swoją wdzięczność. Wiara wpłynęła bardzo szczególnie na odbiór całej książki i czytając ją miałam poczucie ważności i doniosłości, bo ta opowieść właśnie taka jest, ponadczasowa i niepospolita.

Należy zwrócić szczególną uwagę na styl Williama Kenta Kruegera. Piszę lekko, momentami nawet tkliwie. Opisy są plastyczne i zadziwiająco lekko czyta się tę historię. Powieść dotyka trudnych tematów, śmierci i licznych kłamstw, lecz pomimo niektórych wstrząsających momentów, język jest delikatny i nie znajdziecie tu drastycznych szczegółów.

Książka w szczególności dla starszej młodzieży, stojącej na pograniczu dorosłości oraz koneserów osobliwych powieści, które oddziałują na czytelnika i pozostawiają po sobie ślad.

,,Zwyczajna łaska" to książka wyjątkowa. Jej fragmenty wracają do człowieka długo po lekturze i w najmniej oczekiwanych momentach. Polecam 4+/6
slk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Lain Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gabizet18 Linia koment
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Verri Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Regalia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
onlyyou Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów