Opis ksiązki
Kup Teraz

1001 obrzydliwych obrzydliwości

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2016-05-20
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83- 7773-533- 6
Liczba stron: 206
Dodał/a książkę:czytam
Czy wiesz, że w Stanach Zjednoczonych istnieje restauracja, w której serwują pizzę ze świerszczy i paszteciki z chrząszczami? Z kolei niektóre amazońskie plemiona przygotowywały zupę ze zmielonych kości swoich zmarłych krewnych. Najdłuższy paznokieć świata mierzy 132 centymetry. W lesie deszczowym na kawałku ziemi wielkości książki może znajdować się nawet 10 tysięcy jaj komarów, a w przeciętnym łóżku żyje około 6 milionów roztoczy… Świat wokół nas pełen jest obrzydliwości, o których nie mamy pojęcia! Czy jesteś gotowy na to, by poznać je wszystkie? Jeśli tak, sięgnij po tę książkę.

Grupka komiksowych postaci zaprasza na ucztę pełną faktów, w które trudno uwierzyć. Dowiesz się ropiejącej prawdy o ludzkim ciele, jedzeniu, zwierzętach, historii i nauce. Poznasz też rekordy świata w paskudności! Zdobędziesz wiedzę o wszystkim, co gnije i śmierdzi. A jeśli masz słaby żołądek… Cóż, ostrzegaliśmy!
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-29, Na półkach: Przeczytałem,

Obrzydłopedia

Ta książka przywołała w mojej pamięci poznany dawno temu na lekcjach języka polskiego ruch zwany turpizmem i pewną odę do mięsa od kości. Tam jednak chodziło o antyestetyzm i swoisty kult brzydoty. W książce 1001 obrzydliwych obrzydliwości powagi jest zdecydowanie mniej, za to więcej ironii i groteski. Jest to spory zbiór ciekawostek. Ohydnych, obrzydliwych, paskudnych - a przynajmniej tak reklamowanych. Na pewno nie nudnych, choć nagromadzenie tak wielu różnorakich spostrzeżeń i ciekawostek w jednym miejscu może być na swój sposób monotonne, a źle dawkowane powodować przesyt.

Książkę podzielono na sześć rozdziałów poświęconych różnym faktom, dotyczących ludzkiego ciała, jedzenia, zwierząt, historii, nauki i światowych rekordów. Trudno zawsze ocenić ich wiarygodność, raczej służą mniejszemu bądź większemu zadziwieniu. Poruszają bowiem tematy o których nie rozmawia się (a może raczej kiedyś nie rozmawiano) przy stole. Czytelnikowi towarzyszą na kolejnych stronach dziwne stwory i kościotrup. Wykonane w komiksowym stylu rysunki są raczej groteskowe, z pewnością jednak urozmaicają lekturę.

Zbiory ciekawostek nie są typowymi książkami do czytania od deski do deski. Raczej czymś do czego zagląda się na chwilę. Pokazują świat w trochę odmienny sposób niż opracowania popularnonaukowe. 1001 obrzydliwych obrzydliwości są skierowane do tych, którzy mają odpowiednio „silny” żołądek i nie brzydzą się chociażby pająka czy gąsienicy. Ciekawostki tu zawarte są bardzo różne, od naprawdę intrygujących po hmmm... raczej głupie. Swoisty misz-masz. Mówią o tym, co śmierdzi, gnije, jest nieprzyjemne na różne sposoby czy zwyczajnie obrzydliwe. O tym, co jest częścią życia, ale niekoniecznie tą zbyt często wywlekaną na światło dzienne. Jeśli ktoś chce zagłębić się w owe przyciemnione zaułki wiedzy, to z tą książką będzie miał ku temu okazję. Dowie się wielu rzeczy, które są nieprzyjemne, obrzydliwe czy odrażające. Pozostaje pytanie: czy chcesz poznać ten aspekt życia? To już Twój wybór drogi czytelniku.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - 1001 obrzydliwych obrzydliwości Władysław Gomułka
Anita Prażmowska
Okładka - 1001 obrzydliwych obrzydliwości Robert Lewandowski. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - 1001 obrzydliwych obrzydliwości Przewodnik rowerowy. Warszawa i okolice
Piotr Śliwka
Okładka - 1001 obrzydliwych obrzydliwości FC Barcelona. Sztuczki i triki piłkarzy
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - 1001 obrzydliwych obrzydliwości Teleexpress. 30 lat minęło
Maciej Orłoś, Marek Sierocki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów