Okładka - Brzytwa

Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-07-03165-1
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Brzytwa
Brzytwa - druga książka Wojciecha Chmielewskiego, po opublikowanym w 2006 roku Białym bokserze, wyróżnionym przez jury w VI edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza - jest zbiorem opowiadań, mających za tło współczesne realia. Bohaterowie to zwykli ludzie, ze swoimi wielkimi i małymi problemami. Na co dzień – najczęściej nieświadomie – poszukują zrozumienia samych siebie, wbrew szybko zmieniającej się wokół rzeczywistości, historie zaś, które im się zdarzają, zdają się sugerować istnienie drugiego dna w następujących po sobie i wypełnionych codzienną krzątaniną dniach. Urzędniczka nie potrafi dłużej znosić napastującego ją szefa, mieszkaniec małego miasteczka obsesyjnie drąży dawną znajomość z dziewczyną ze studiów, a dla wyjeżdżającego na szkolenie pracownika firmy staje się ono udręką nie do pokonania. Była malarka dożywa swych dni w nadmorskim uzdrowisku, zastanawiając się, czy piękno dziejące się wokół zdoła ocalić godność jej ostatnich miesięcy. Brak w tej prozie sensacji, prawda o bohaterach zawarta jest w drobnych i na pozór błahych zdarzeniach. Wojciech Chmielewski (ur. 1969) jest absolwentem historii i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jego opowiadania i eseje ukazują się na łamach prasy literackiej; pisuje też recenzje.
Recenzja
ankhxxl Linia koment
Na półkach:

Jeśli chcielibyśmy odnaleźć literackie powinowactwa prozy Wojciecha Chmielewskiego, z pewnością nasza uwaga zatrzymałaby się na duchowym patronacie, jaki sprawuję nad nią Marek Nowakowski. Podobieństwa wyłaniają się już w początkowym stadium obcowania z formami epickimi autora Białego boksera, wśród nich zaś do najważniejszych zaliczyć można spektrum tematyczne, osadzenie świata przedstawionego na orbicie peryferyjności i ów, porażający swymi mackami, „brudny”, niczym nieosłodzony realizm, który Chmielewski, za pomocą różnych strategii narracyjnych, przetransponuje na płaszczyznę swych opowiadań

Okładka - Brzytwa Czerwone tarcze
Jarosław Iwaszkiewicz