Dziesięciu Murzynków

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2001-01-01
ISBN: b.d.
Dodał/a książkę:violabu
Dziesięć osób otrzymuje tajemnicze zaproszenie do spędzenia kilku dni w eleganckiej willi na Wyspie Murzynków. Po przybyciu na miejsce nie zastają gospodarza, odkrywają natomiast, że okoliczności, w jakich się tu znaleźli, są co najmniej zastanawiające. Podobnie jak dziecięcy wierszyk o znikających kolejno Murzynkach, który każdy z gości znajduje w przygotowanym dla siebie pokoju i który w tym kontekście brzmi niepokojąco. Kto z nich zniknie pierwszy? W jaki sposób? I kto jest reżyserem tej makabrycznej zabawy?
rozamajka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Moim zdaniem najlepsza książka autorki, na jaką do tej pory trafiłam. Do końca trzyma w napięciu, zaskakujące rozwiązanie.
Polecam!
flamenco88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Przeczytane,
Rozwiązanie zagadki zaskakuje najmocniej!
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Pani Christie to królowa. świetna powieść, porywająca i wciągająca. Przez cały czas głowkowałam i zastanawiałam się kto jest sprawcą, rozważałam w jaki sposób mogło się to wszytsko odbyć, nie udało mi się odgadnąć i to czyniło książkę tym bardziej interesujacą. Cieszę sie że autorka zamieściła na końcu rękopis przesłany do Scotlandyardu, to dopelniło opowieści.
rama83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,
Tajemniczy właściciel wyspy. Tajemnicze oskarżenia. I zagadkowe zgony. Bohaterowie książki giną jeden po drugim. Od początku czytelnik zastanawia się, kim jest morderca. Wzajemna nieufność do współtowarzyszy niedoli. Koniec zaskakujący, gdyż jedna z martwych postaci "ożywa) na ostatnich stronach.
Mikobelle plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Właśnie zaspojlerowałaś przebieg akcji, a niektórzy pewnie nie zapoznali się z tą książką...
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-16, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2014,

Zastanawiam się, czy jest ktoś, kto nie tyle nie przeczytał, co nie słyszał o Agacie Christie i jej bardzo sławnym detektywie Herkulesie Poirot.

Angielska pisarka Agatha Christie urodziła się w Torquay w 1890 roku, a zmarła w Wallingford w 1976 roku. Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Jej książki zostały wydane w ponad miliardzie egzemplarzy w języku angielskim, a drugi miliard przetłumaczono na 45 języków obcych. W samej Francji sprzedano 40 milionów jej książek. Pisała również pod pseudonimem Mary Westmacott wydając kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.

Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw - amator panny Marple.

Jej książki cieszyły się i cieszą takim powodzeniem, że wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu” czy „4.50 z Paddington”). Na podstawie jej książek powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.

Czy trzeba czegoś więcej, aby sięgnąć po książkę tej słynnej autorki?

Dziesięciu Murzynków” to kryminał, który do końca trzyma czytelnika w takim napięciu, że trudno się oderwać od stron książki.

Osiem nieznanych sobie osób otrzymuje pisemne zaproszenie od niejakiego pana Owena do spędzenia kilku dni w jego luksusowo urządzonej wilii na Wyspie Murzynków. Kiedy zaproszeni goście zjawiają się w dniu wyznaczonym przez właściciela wyspy, okazuje się, że w rezydencji jest tylko małżeństwo zatrudnione przez pana Owena, ale samego gospodarza nie ma. Pierwszego dnia po kolacji, goście luksusowej willi zostają zaskoczeni, przez głos wydobywający się z płyty gramofonowej, oskarżający każdego z nich o spowodowanie śmierci innej osoby. Głos podaje nazwiska i dokładne daty, co wzbudza w grupie przyjezdnych niepokój. Nie mija wiele czasu, a w niewyjaśnionych okolicznościach umierają dwie osoby. Wzbudza to strach i nieufność wobec siebie, zwłaszcza po tym, jak goście pana Owena odkrywają w swoich pokojach wierszyk o dziesięciu Murzynkach, w którym w każdej kolejnej zwrotce jeden Murzynek odchodzi. Zaczyna się walka o przetrwanie, ale czy uda się komukolwiek przeżyć? Tego można się dowiedzieć po przeczytaniu książki.

Początek lektury przypomina trochę pierwsze strony innej powieści tej autorki „Morderstwo w Orient Expresie”. Wstępem jest przedstawienie każdej osoby i powodu, dla którego zdecydowała się ona skorzystać z zaproszenia pana Owena. Nie ma w niej słynnego detektywa Herkulesa Poirot, ale zagadka, w którą zostało wciągniętych dziesięć przypadkowych osób i sposób, w jaki próbują oni ją rozwikłać, jest równie interesująca jak w przypadku śledztw prowadzonych przez Poirot’a.

Jak zwykle autorka trzyma czytelnika w napięciu, przez całą powieść, tylko po to, aby na końcu przedstawić tak zaskakujące zakończenie, że trudno uwierzyć w to, aczkolwiek jest to bardzo prawdopodobne.

Charakterystyką powieści Agaty Christie jest właśnie fakt, że fabuła książki zaczyna się leniwie, żeby nie powiedzieć dość nudno, ale z każdym kolejnym rozdziałem rozbudza w czytelniku taką ciekawość, że nie można pozwolić sobie na oderwanie od treści, bo kończąc przeczytany rozdział czytelnik powtarza sobie „jeszcze jeden rozdział i…”.

Zdolność tworzenia wątków sensacyjnych, oraz intryg i tajemniczych spraw, postawiła autorkę na piedestale Królowej Kryminałów. Książki Agaty Christie, to nie są opasłe tomiska, to lektura na jeden, góra dwa wieczory.

Treść podzielona jest na rozdziały, które płynnie przekazują kolejne etapy historii i często prowadzonego śledztwa.

Polecam książkę, szczególnie miłośnikom kryminalnych zagadek, oraz tym, którzy lubią zatracić się na chwilę w lekkiej lekturze sensacyjnej. Agata Christie pisze bardzo wciągająco, aczkolwiek, tak jak wspomniałam wcześniej, to jest książka na jeden, góra dwa wieczory.

patita1990 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Tajemnicza wyspa, tajemniczy właściciel i 10, pozornie nieznajomych i niczym niepowiązanych ze sobą osób. Śmierci, jak z układanki, a jednak czytelnik ciągle zastanawia się dlaczego? kto zabija? Aż do ostatniej ofiary, kiedy popada w konsternację i zastanawia się, co autorka przede mną ukrywa? Najlepsza książka A.Christie, którą do tej pory przeczytałam, niesamowicie zbudowana atmosfera i niezwykle zaskakujące zakończenie, które świadczy o misternym i perfekcyjnie przygotowanym planie mordercy.
justa1001 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Bardzo bardzo lubię. Pani Aghata zawsze zaskakuje zakończeniem. Co prawda po kilku jej książkach człowiek już tak jest to nastawiony na zaskoczenie, że przestaje być zaskoczony i bez problemu przewiduje zakończenie, ale mimo to książka bardzo mi się podobała. Zdecydowanie trzyma w napięciu do samego końca. bardzo podoba mi się i przeraża sam pomysł 10 osób na wyspie, znikających po kolei w niewyjaśnionych okolicznościach.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2014,
Uważana za jedną z najlepszych książek autorki, "Dziesięciu Murzynków" na pewno odcina się od reszty. W pamięć zapada scena na skale, o którą rozbijają się fale w atmosferze zbliżającej się śmierci.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:1989-12-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
"Dziesięciu Murzynków" Agathy Christie, dziś wydawanych pod tytułem "I nie było już nikogo" z pewnością ze względu na polityczną poprawność, czytałam jako pierwszą powieść kryminalną w swoim życiu w wieku wczesnonastoletnim. Pomimo tego, książka nie poruszyła moich nerwów, nie spowodowała wielkiego strachu, ale zadziwienie, owszem.
Fabuła to spotkanie na wyspie 10 osób, które zaprosił tam tajemniczy właściciel. Każda z nich ma na sumieniu decyzję, w wyniku której ktoś zginął lub popełnił samobójstwo. Wiersz o dziesięciu Murzynkach, który każdy znajduje w swoim pokoju, mówi w jaki sposób po kolei zginie każdy z gości.
Bardzo dobrze skonstruowany kryminał, jak na znakomitą pisarkę przystało.
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-02-18, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,