Opis ksiązki
Kup Teraz

Klucz Sary

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374952576
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Miała na imię Sara. Kiedy 10-letnia Sara została brutalnie wyrwana ze snu i zabrana wraz ze swymi rodzicami, myślała, że uda jej się szybko wrócić i schowała swego małego braciszka w sekretnej szafie w mieszkaniu.Tak jak tysiące innych Żydów, tej lipcowej nocy 1942 roku została wywieziona na Tor Kolarski Vel d'Hiv.Kiedy sześćdziesiąt lat później , Julia, dziennikarka pisze o tych strasznych wydarzeniach, wciąż widzi przed oczami obrazek małej dziewczynki i jej braciszka. Wbrew wszystkiemu Julia decyduje się nawet za cenę czegoś najdroższego na świecie wyjaśnić tajemnicę tamtych zdarzeń.To na zawsze zmienia jej życie...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Każdy kraj ma w swojej historii wstydliwe momenty, o których się nie mówi i o których się nie pamięta. 16 lipca 1942 roku francuscy policjanci zebrali paryskich Żydów na stadionie Vel' d'Hiv. Sara, 11-letnia dziewczynka, zostaje w nocy wyciągnięta z domu wraz z rodzicami. Udało jej się ukryć młodszego brata w domowe kryjówce. Zamyka go na klucz i obiecuje, że po niego wróci. Niestety nie udaje jej się. Kilkadziesiąt lat później amerykańska dziennikarka, mieszkająca dwadzieścia lat w Paryżu, pisze artykuł o Vel' d'Hiv. Przy okazji odkrywa prawdę o Sarze i jej nowej francuskiej rodzinie. Nie wszystkim z jej otoczenia podoba się grzebanie w przeszłości.Bardzo dobra książka.
Mathab plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
"Klucz Sary" to rewelacyjna książka i film. Współczesne czasy przeplatają się z historią okresu II wojny światowej, gdy mieszkająca w Paryżu 10-letnia Sara jako Żydówka została zabrana z rodzicami i przewieziona do obozu. Nieświadoma sytuacji zamknęła młodszego braciszka w szafie, myśląc, że niebawem wróci po niego. Sześćdziesiąt lat później jej historię odkrywa dziennikarka Julia. Książka opisuje nie tylko losy Żydów we Francji w czasach wojny, ale ukazuje tą niechlubną część historii tego kraju, która długo była ukrywana. Książkę czyta się jednym tchem. Polecam też film o tymsamym tytule.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów