Opis ksiązki
Kup Teraz

Kobieta z kamienia

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: Lambook
Data wydania: 2014-11-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-63531-09-6
Liczba stron: 324
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Kobieta z kamienia

Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy, osmańskiego seniora rodu, wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara. Jest rok 1899 i ostatnie mocarstwo islamskie chwieje się w posadach. Wobec nieuniknionych przemian i nowego porządku świata tylko ona wydaje się niezmienna – kobieta z kamienia, kamienny posąg, stojący od wieków w pałacowym ogrodzie. Czy niema powiernica sekretów, skarg i radości wszystkich pokoleń osmańskiego rodu zdoła pojednać zwaśnionych krewnych?

Burzliwe dzieje rodziny, której losy od pięciuset lat splatają się z losami Imperium Osmańskiego, stanowią odzwierciedlenie historii tego wielkiego kraju, z jego okresami świetności i upadku. Spotkanie wszystkich członków rodu w dawnej posiadłości staje się okazją nie tylko do bolesnej analizy rodzinnych konfliktów, ujawnienia głęboko skrywanych sekretów i poznawania na nowo bliskich sobie osób, lecz także do żarliwych dyskusji o przyszłości osmańskiego państwa i kultury. Pełna pasji opowieść o wielkich namiętnościach, zdradach, straconych marzeniach i zemście, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń. poPostać

Recenzja
catarina78 Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Na półkach: Przeczytałem,

Iskender Pasza to głowa osmańskiego rodu. Jest właścicielem pałacu usytuowanego nad morzem Marmara, gdzie co roku przyjeżdżają na lato członkowie jego rodziny. Z pałacem łączy się historia sięgająca jeszcze czasów Imperium Osmańskiego, kiedy to zaufany przyjaciel sułtana ośmielił się skrytykować jego sposób sprawowania władzy, za co został wygnany z Istambułu. Wybudował więc sobie pałac, w którym spędził resztę życia. Yusuf Pasza jest rodzinnym bohaterem, o którym snuje się legendy, a członkowie rodziny prześcigają się w wymyślaniu mu kolejnych biografii

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
LadyA plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Schyłek XIX wieku. Rodzina Iskandera Paszy zjeżdża do pałacu położonego nad morzem Marmara. Na łono rodziny wraca między innymi córka Paszy, Nilofer, niegdyś wyklęta przez ojca za ucieczkę z domu, by móc poślubić greckiego nauczyciela. Nilofer pragnie zakończyć nieudane małżeństwo. W domu rodziców poznaje Selima, z którym zaczyna łączyć ją miłość i cielesna fascynacja.
Nilofer staje się świadkiem życiowych rozterek poszczególnych członków rodziny. Poznaje ich sekrety, głęboko skrywane tajemnice. Wysłuchuje opowieści o zawiedzionych miłościach, zdradach, zemście, rozczarowaniu i namiętności.
Nie bez znaczenia jest tytułowy posąg kobiety z kamienia. Ukryty w przypałacowych ogrodach, jest niemym świadkiem rozterek mieszkańców pałacu, którzy od dziesięcioleci szukają psychicznego wsparcia w postaci z kamienia. Terapeutka ludzkich dusz.
W murach domu toczą się dyskusje o upadku Imperiom Osmańskiego, o przyszłości państwa, rewolucji i europejskiej kulturze.
Autor książki stworzył rodzinę będącą odzwierciedleniem zmian zachodzących w Państwie Osmańskim. Przechodzi kryzys, zachodzą w niej zmiany, skostniałe, przestarzałe tradycje odchodzą do lamusa i rodzi się nadzieja na przyszłość.
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Ania_C Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
olakor2 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
OlaU Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-11-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów