Medaliony

Wydawnictwo: Sara
Data wydania: 2007
ISBN: 83-7297-499-3
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Medaliony oparte są na autentycznych historiach kilku osób dających świadectwo cierpieniu milionów dzielących ich los. Czytelnik ma szanse poznać prawdziwy obraz czasów II wojny światowej.
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,
Klasyczna pozycja, po którą mało kto chyba sięga w wieku licealnym, do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć i sięgnąć bez przymusu wtedy się doceni. tak było, Nałkowska opisała świadectwa prawdziwych ludzi - przejmujące i tak powinno być
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Moja biblioteczka,
Okrucieństwo wojny przedstawione na niecałych 50 stronach. Ilekroć czytam tę książkę, zawsze mnie porusza.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Powieść historyczna,
Zbiór wstrząsających opowiadań, ukazujący horror II wojny światowej.
Okrucieństwo, strach, terror - trzy mocne słowa, które w pełni potrafią określić to, co przeżywały ofiary Holocaustu.
I aż trudno pomyśleć, że ""to ludzie ludziom zgotowali ten los".
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,WYZWANIE 2014-52 książki,
Święto zmarłych nastroiło mnie do sięgnięcia po "Medaliony", które jakoś w czasach licealnych ominęłam (niestety) szerokim łukiem. Relacje zbrodni hitlerowskich w opowiadaniach ludzi, którzy je przeżyli są tak koszmarne, że wyprzedzają większość współczesnych horrorów.
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,
,,Ludzie ludziom zgotowali ten los". Właściwie tyle by dzisiaj wystarczyło.
Zupełnie nie wiedziałam co to za książka. Pani kazała przeczytać kolejną lekturę. Nie pomyślałam co to za epoka. Zaczęłam czytać i z obrzydzenia rzuciłam ją w kąt.
Poczytałam i stwierdziłam, że to jedna z najbardziej wartościowych lektur w liceum. Jest to zbiór 8 opowiadań opowiadających o II wojnie światowej, zagładzie Żydów. Miałam trochę wiedzy na temat tego co tam się działo, orientowałam się, ale i tak ciężko mi było uwierzyć w to co czytam.
Chyba najstraszniejsze opowiadanie to ,,Doktor Spanner". Opowiada o utracie przez ludzi ich człowieczeństwa. Wszędzie są tam trupy, poćwiartowane, w całości, a z nich wytwarza się mydło. Kolejne opowiadania też takie są. Niezwykle ciężkie psychicznie, trudne, wstrząsające. Krótkie, ale taka forma jest w tym wypadku chyba najwłaściwszym wyjściem. Chyba nie przecierpiałabym dłuższej książki czytając takie makabryczne rzeczy.
Jak można zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi? Zawsze zadaję sobie to pytanie czytając takie książki. Zupełnie tego nie rozumiem, nie znajduję żadnej odpowiedzi. Naprawdę, jest to godna polecenia lektura.
5Karolina97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ksiązka warta przeczytania.Jest to mądra książka opowiadająca o tragedii ludzi podczas Wojny,o okropnościach jakie ich spotkały.Warto ją przeczytać,chociażby dlatego,żeby mieć jakiekolwiek informacje co się działo podczas Wojny,bo" Naród nieznający historii swego kraju,skazany jest na jej powtórne przeżycie"
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
"Medaliony" to króciutka, a jednocześnie do bólu prawdziwa książka. Zamieszczone w niej zostały opowiadania oparte na dochodzeniach Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskiej, do której należała Zofia Nałkowska. Autorka w "Medalionach" zamieściła relacje osób, które przetrwały II wojnę światową. Ich wspomnienia są przerażające. Niektórzy opowiadali o fabrykach produkujących mydło z ludzkiego tłuszczu. Inni mówili o sposobie selekcji ludzi zdolnych do pracy w obozach zagłady. Nałkowska przytacza również między innymi historię kobiety, której udało się uciec z transportu prowadzącego na szybszą bądź późniejszą śmierć. Autorka w tej książce poświęca miejsce jednostkom, zwykłym ludziom, którzy przeżyli niezwykłe - najgorsze z najgorszych - chwile. Te wszystkie opowieści są inne, ale razem tworzą przerażającą księgę i opisują losy nie poszczególnych istnień, ale dają świadectwo cierpień wszystkich, którzy żyli w tamtych czasach.

Wielką zaletą "Medalionów" jest fakt, że przedstawiają prawdę. Z drugiej strony właśnie ta spisana prawda jest najbardziej bolesna, oburzająca, ponieważ możemy sobie po raz kolejny uświadomić, przypomnieć, że to właśnie, powtarzając za Nałkowską: ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los".

I tu właśnie pojawia się pytanie dotyczące człowieczeństwa. Gdzie jest jego granica? Czy w ogóle ona istnieje? Do czego są zdolni ludzie? I nie myślę tu jedynie o tych, którzy tworzyli obozy zagłady, którzy bez wątpienia odarci są ze wszystkich cech ludzkich i warci są jedynie potępienia. Myślę również o wstrząsających historiach osób które np. zmagały się z głodem, w wyniku którego posunęły się do kanibalizmu. Ponawiam więc pytanie: Do czego jesteśmy zdolni? Czy w najtrudniejszych momentach nie istnieją wartości? Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z własnej godności, by przeżyć? Pragnę zaznaczyć, że nie oceniam tych ludzi. Nie mam do tego prawa.

Z książki Nałkowskiej wyłania się dość charakterystyczna cecha. Jest nią zobojętnienie, przyzwyczajenie się do danych warunków. Już na samym początku "Medalionów" autorka opisuje rozległe piwnice, w których leży mnóstwo zwłok. To nie wywołuje szoku. Początkowo więźniom trudno było korzystać z mydła, ponieważ znali produkt wykorzystywany do jego wytworzenia. Jednak dobrze się pieniło, więc z czasem przyzwyczaili się.

Zobojętnienia natomiast nie odczuwa odbiorca czytając "Medaliony". Nie mogę znaleźć odpowiednich słów, by określić jakie emocje mną szargały podczas lektury. Bo choć z tej książki nie dowiedziałam się niczego nowego, to po raz kolejny otworzyłam jeszcze szerzej oczy ze zdziwienia. A w głowie cały czas miałam cytat, który już przytaczałam. Zamieniałam go chwilami na pytanie, ciągle nie dowierzając: ,,To ludzie ludziom zgotowali ten los, naprawdę?". I choć wiem, że tak było, wciąż nie mogę uwierzyć. Do opisania treści tej książki nie pasuje mi żaden epitet - to była ,,trudna sytuacja", ,,czarna historia"? One wszystkie nie oddają prawdy. Są tylko namiastką bólu, cierpienia.

"Medaliony" są napisane prostym językiem. To siła tej pozycji. Niepotrzebne są wymyślne zabiegi literackie. Dodatkowo Nałkowska nie komentuje, nie interpretuje. Prosty przekaz trafia do czytelnika, który sam niejako zostaje wywołany do zajęcia stanowiska, do refleksji nad tamtymi, w gruncie rzeczy wcale nie tak odległymi, czasami. O tej książce można by było pisać wiele, ale ją po prostu trzeba przeczytać!
hegemo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013 i wcześniej,
Dużym plusem "Medalionów" jest brak inferencji pisarki. Rzetelnie i wstrząsające opowiadania
lulux plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Książka zdecydowanie utrzyma w klimatach nie tyle, co mrocznych, a obrzydliwych i degustujących, jednym słowem- koszmar. Dokument w formie... Hmm, po kolei rozwiązywanego śledztwa? Przebiegu jak w CSI? Nie dla mnie. Dużo opisów, np. robienie mydła, osobno głowy i ciała, zwłok.. Przeczytałam tylko ze względu na to, iż lektury z II wojny światowej są dosyć ciekawe i myślałam, iż ta będzie podobna- ogólnie II WŚ, lecz ja bym co nieco pominęła...
Okularnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013 ,
"Ludzie ludziom zgotowali ten los"- takim krótkim stwierdzeniem rozpoczyna się lektura dla klas 3 liceum. Krótkie stwierdzenie zawierające bolesną prawdę o losach ludzi drugiej wojny światowej. Ta książka zawiera krótkie opowiadania dotyczące przeżyć niewinnych ludzi:
Profesor Spanner
Dno
Kobieta cmentarna
Przy torze kolejowym
Dwojra Zielona
Wiza
Człowiek jest mocny
Dorośli i dzieci w Oświęcimiu.
Trudno ocenić tę książkę, bowiem jest to nie na miejscu stwierdzać "fajna" albo "niefajna". Na pewno robi wrażenie i uważam, że powinna to być lektura każdego Polaka. Cieszę się, że ją przeczytałam, ponieważ dało mi to wiele do myślenia.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Moim zdaniem książka którą powinien przeczytać każdy. Chciałabym napisać że jest to książka rewelacyjna ale czy o książce opisującej takie tragiczne wydarzenia można powiedzieć "rewelacyjna". Medaliony są książką do której chętnie powracam(czytałam ją już chyba z 10 razy), treść książki jest bardzo krótka gdyż ma zaledwie kilka stron i składa się z kilku opowiadań. Każda historia jest inna lecz tak samo szokująca i dotycząca tak strasznych wydarzeń.
Mną jednak chyba najbardziej wstrząsnoł opis produkcji mydła i za każdym razem gdy widze szare mydło przypomina mi sie ta historia.
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bardzo mocna książka. I choć zawiera jedynie relacje naocznych świadków i uczestników, jest jednym z najlepszych dzieł autorki. Prawda, historia i ludzie. To główni bohaterowie. Jak sama autorka pisze: "to ludzie ludziom zgotowali ten los". Pytanie: Jak można być aż tak okrutnym?
Niestety wojna nie zna pardonu. Jest tak wiele dotąd nieopowiedzianych strasznych historii z ludzkiego życia, za czasów wojny, że aż strach pomyśleć, co byłoby gdyby w czasach obecnych wybuchła wojna.
Takie książki jak ta powinny być nauką dla ludzi u władzy, przestrogą dla każdego i jednocześnie odrobiną nadziei, że jednak czasem zdarzają się ludzie, którzy, wbrew wszystkiemu, pomagają sobie, choć obcy.
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_do kupienia,
Medaliony to zbiór wstrząsających opowiadań. Są one oparte na faktach. W niektórych momentach aż mnie mdliło. Nie mogę uwierzyć, że takie rzeczy robiono z ludźmi. Szczególnie wstrząsające jest opowiadanie pt.: "Profesor Spanner", jest ono też początkiem tej książki. Każdy Polak powinien ją przeczytać.Wstrząsająca książka. Pełna okrucieństwa. A najgorsze, że pełna prawdy... Warto przeczytać tę cieniutką książkę, żeby choć w minimalnym stopniu uświadomić siebie w okrucieństwie II wojny światowej.
zuzannaxd plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Medaliony to wstrząsająca literatura faktu. Uważam, że każdy człowiek powinien przeczytać te opowiadania, gdyż dzięki nim poznajemy okrucieństwa II wojny światowej. Najbardziej wstrząsnęło mną opowiadanie drugie pt."Dno" w którym poruszony jest problem kanibalizmu. Odradzam czytania tej książki wieczorem.
ARTa plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Wstrząsnęła mną.
Antosia Linia koment
Przeczytane:2007-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Barso Linia koment
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Warto do nich wrócić,
Sumire Linia koment
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2015-02-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),2015,
xOxIvyxOx Linia koment
Przeczytane:2010-11-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
monikad Linia koment
Przeczytane:1997-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
KsiazkowoLC Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dziecięce/młodzieżowe/lektury,
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:1996-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,