Miasteczko Ostatnich Westchnień

Data wydania: 2014-05-05
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-89133-94-6
Dodał/a książkę:izabela81
Miasteczko Ostatnich Westchnień to kraina umarłych zwierząt, magiczny azyl za Rzeką. Pewnego dnia jego mieszkańcy ratują od śmierci ludzkie niemowlę. Postanawiają zaopiekować się dzieckiem, chociaż same zaznały z rąk człowieka wiele cierpień. Przewodnikiem malca zostaje Raben, okaleczony przez właściciela pitbull. Chłopiec szybko dorasta i zaczyna zadawać niewygodne pytania. Wkrótce przekona się, że jest inny niż wszyscy, których zna i kocha. Zapragnie przeprawić się przez Rzekę – do świata ludzi i prawdziwego życia. W tej niebezpiecznej wędrówce towarzyszyć mu będzie Raben, który zapłaci za to najwyższą cenę. Przeobrazi się w człowieka, bo tylko w takiej postaci zwierzę może wrócić na drugi brzeg. Razem zmierzą się z ludzkim okrucieństwem i mrocznymi cieniami własnej przeszłości. Pełna zaskoczeń i zwrotów akcji fabuła oraz przejmująca wymowa powieści pozostają na długo w pamięci?
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie 2016-52 książki,
Trudno zdefiniować, jaki to gatunek, czy jest to już fantastyka... Początek, moim zdaniem, niezbyt zachęcający, ot dwa gadajace szczury (na dodatek nieżywe!) znajdują ludzkie niemowlę. Jak się szybko przekonujemy, tytułowe Miasteczko to kraina zmarłych zwierząt. Po głosowaniu zwierzęta decydują sie wychowywać chlopca. Kiedy jednak dowiaduje sie on, że po drugiej stronie rzeki jest świat ludzi, pragnie wyruszyć tam w towarzystwie przyjaciela - psa. W świecie ludzi pies staje się człowiekiem i opiekunem chlopca.

violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Ogromnej trudności przysparza mi zakwalifikowanie ,,Miasteczka Ostatnich Westchnień" do któregoś z gatunków literackich. Jest to krótka powieść, ale w formie przypowieści. Jest to książka o mówiących duchach zwierząt i dziecku, ale nie jest bajką dla małych dzieci. Moim zdaniem jest to lekki dreszczowiec (thriller to takie obcojęzyczne nieładne słowo) z morałem i przeznaczony dla starszych nastolatków. Dorośli również znajdą coś dla siebie w tej niewielkiej objętościowo książeczce.

Miasteczko Ostatnich Westchnień to miejsce, gdzie żyją duchy zwierząt. Niezależnie od tego, z jakiego powodu zginęły (czy były zamordowane, czy zabite w celach konsumpcyjnych, więc z przyczyny usprawiedliwionej), to każde ma o to do człowieka żal. Pewnego dnia znajdują porzucony worek na śmieci z żywym jeszcze niemowlęciem w środku. Chłopiec dorasta wokół zwierzęcych uczuć - dobroci, miłości i posłuszeństwa. Przyjdzie jednak dzień, gdy na scenę wkroczą inni ludzie i odkryta zostanie zagadka rodziny chłopca.

Autor Grzegorz Gortat kocha zwierzęta, dlatego swojej książce pokazuje ich świat. Przekonuje, że nie ma sensu męczyć i dręczyć zwierząt, bo najgorszym z nich jest człowiek. Jedynie on potrafi zabijać dla przyjemności.
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Zaczyna się jak u Kiplinga, gdy do tytułowego zwierzęcego Miasteczka trafia ludzkie szczenię, by już za chwilę niepostrzeżenie wejść na ścieżki, po jakich przechadzają się bohaterowie Burtona, zwłaszcza kapitalnego "Frankenweenie". Rzecz zdecydowania dla posiadaczy przyjaciół wśród zwierzaków, choć pewnie nie tylko oni chętnie sięgną po tę momentami mroczną i groźną historię dedykowaną zdecydowanie trochę starszym dzieciakom. Starszych emocjonalnie.
magda690 Linia koment
Przeczytane:2015-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - wszystkie stworzenia duże i małe",
Dizzy Linia koment
Okładka - Miasteczko Ostatnich Westchnień Być jak Tygrys
Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak
Okładka - Miasteczko Ostatnich Westchnień Piętnaście kroków
Grzegorz Gortat
Okładka - Miasteczko Ostatnich Westchnień Głos