Okładka - Pajęczyna

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-245-8861-9
Dodał/a książkę:dona
Klarysa Hailsham-Brown, młoda żona wysokiego urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, uwielbia płatać gościom figle, nic więc dziwnego, że gdy pewnego dnia wpada w prawdziwe kłopoty, nikt nie traktuje jej poważnie. Ostatecznie udaje jej się przekonać do nich trzej dżentelmenów o nieskazitelnej reputacji. Ulegają argumentom swej pechowej gospodyni i przystają na ryzykowny plan, w którym stawką jest kariera jej męża...
Elina44 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 ,
Książka jest krótka, lecz wiele się w niej dzieje. Została przekształcona ze sztuki teatralnej, więc nie ma tu opisów. Są świetne dialogi i akcja.
Bohaterka ma wiele uroku. Żarciki zostają jej wybaczone, a nobliwi panowie są w stanie wiele zrobić by jej pomóc, gdy wpada w kłopoty. I jak na złość dzieje się to akurat wtedy, gdy do domu mąż ma przyprowadzić bardzo ważne osobistości.
Jest nieboszczyk, ukrywanie ciała, ukryte przejścia w wynajętym domu, schowki, ekscentryczni pracownicy, niebezpieczeństwo i humor. Galeria barwnych postaci.
Po przeczytaniu chciałoby się zobaczyć tę sztukę na scenie.
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-24, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Przeczytane,

"Pajęczyna" utkana z kłamstw

"Ach, jakieś pajęczyny tkamy, kiedy się raz w oszustwo wdamy" - przypomina jedna z bohaterek powieści Agathy Christie.

Niedawno miałam okazję obejrzeć spektakl "Pajęcza sieć" w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Syrena. Byłam bardzo ciekawa tej sztuki, gdyż napisała ją Agatha Christie, nazywana Królową kryminału. Sztuka ta została zaadaptowana przez Charlesa Osborne'a na powieść, którą chciałam przeczytać i się udało.

Główną bohaterką jest Klarysa Hailsham-Brown, która uwielbia robić ludziom psikusy. Do tego stopnia, że gdy mówi prawdę, nikt jej nie wierzy. Wraz ze swoim mężem Henry'm, przeprowadziła się niedawno z Londynu do eleganckiej, wiejskiej rezydencji Cobblestone Court. Henry jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i tego dnia ma zamiar przyjąć w ich domu dwóch ważnych polityków - od tego spotkania zależy jego kariera.

Niestety tuż przed wizytą tak znamienitych gości Klarysa znajduje w salonie zwłoki mężczyzny. Zdaje sobie sprawę, że to może pokrzyżować plany męża i dochodzi do wniosku, że jedynym wyjściem jest zatuszowanie sprawy. Ale od czego są przyjaciele oraz nadgorliwa ogrodniczka? Tylko czy uda im się przechytrzyć inspektora Lorda?

Agatha Christie miała ciekawy pomysł na sztukę. Jej historia jest tajemnicza i zabawna zarazem. A wystawiona na deskach teatru, nabiera jeszcze większego dynamizmu. Autorka wykreowała nietuzinkowe postacie, oprócz Klarysy i jej męża - m.in. nastoletnią Pippę, córkę Henry'ego z pierwszego małżeństwa, sir Rolanda Delahaya, Hugona Bircha, Jeremy'ego Warrendera, podkochującego się w Klarysie oraz inspektora Lorda, który prowadzi śledztwo.

"Pajęczyna" to lekka powieść kryminalna z nutką angielskiego humoru. Książkę czyta się błyskawicznie, gdyż jest napisana lekkim językiem. Nie brakuje w niej nagłych zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Trzeba przyznać, że zakończenie jest zaskakujące. Polecam ją miłośnikom powieści kryminalnych oraz Agathy Christie.

aeljot plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,
Rewelacyjny kryminał.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Jestem ogromną fanką powieści kryminalnych Agaty Christie. A ta jest świetna, ponieważ oprócz zagadki kryminalnej zawiera też czarny humor.
Żona dyplomaty odkrywa w salonie trupa, na kilka godzin przed ważną rozmową jej męża, która ma się odbyć w tym właśnie domu. Nie chcąc psuć dobrej reputacji małżonka, która mogłaby się pogorszyć, gdyby z chwilą przybycia ważnego człowieka w ich domu pełno było policjantów, postanawia ukryć ciało.
Akcja książki toczy się w zaledwie kilka godzin, ale i tak fabuła jest niezwykła. Za każdym razem , gdy czytam powieści Christie podziwiam jej umysł i to jak potrafiła wymyślić każdą zagadkę kryminalną z najmniejszymi szczegółami. Naprawdę rzadko udaję mi się domyślić zakończenia w jej książkach. Choć tym razem byłam naprawdę blisko, pomyliłam się tylko w motywach.
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Klarysa Hailsham-Brown mieszka wraz z mężem Henrym w wynajmowanym domu - a właściwie rezydencji - Copplestone Court. Henry jest urzędnikiem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i chwilę po powrocie do domu udaje się na lotnisko, by odebrać ważnego rangą gościa. Klarysa jest jego drugą żoną a zarazem macochą dla jego dwunastoletniej córki Pippy. Dom należał kiedyś do Sellona, handlarza antykami, którego zamordowano, choć oficjalna wersja jest inna.

Obecnie w willi przebywa trzech mężczyzn, którym Klarysa daje się poznać jako osoba skłonna do żartów i uwielbiająca "gdybanie". "Gdyba" sobie na temat trupów w salonie, potajemnych ślubów Henry'ego czy wyboru pomiędzy mężem a jednym z gości - Jeremym. Niespodziewanie do rezydencji przyjeżdża Oliver Costello, obecny mąż byłej żony Henry'ego. Jako powód wizyty podaje chęć przejęcia przez Mirandę (prawdziwa matka dziewczynki) opieki nad Pippą. Jednak czy to prawda? A może powody są inne? Czego tak naprawdę szuka w tym domu Costello?

Nie byłoby kryminału Christie gdyby nie znaleziono trupa... Jakiś czas po wyjściu Olivera z rezydencji, Klarysa znajduje go na podłodze w salonie. Kto go zabił? Co zrobić z ciałem? Przecież nie można zawiadomić policji, gdyż niedługo ma zjawić się mąż z ważnymi notablami... Klarysie rodzi się więc w głowie plan... Niespodziewanie zjawia się jednak policja... Jak zakończy się ta historia? Kiedy pani domu mówi prawdę a kiedy opowiada swoje ulubione, wymyślone opowiastki? Jaki był powód powrotu Costello do rezydencji?

Krótka i zagmatwana książeczka jest idealną lekturą na wieczór, bowiem nie musimy zarywać nocy ani zastanawiać się przez długie godziny jakie będzie zakończenie. Dlaczego napisałam, że "zagmatwana"? Otóż nie do końca wiadomo kto jest kim, tropy się zmieniają i kiedy już czytelnik myśli, że to już koniec - bum! - a tu autorka dodaje kolejne fakty i musimy podążać za jej nowym pomysłem. "Pajęczyna" ma zakończenie, którego dokładny i wnikliwy czytelnik może się domyślić. Naprawdę wystarczy wczytać się w tekst. Mimo to, ja polecam książkę będącą adaptacją Charlesa Osborne'a sztuki Agathy Christie. Można w niej bowiem znaleźć sporo niespodzianek oraz humoru, nie tylko czarnego.
moonioz Linia koment
Przeczytane:2016-07-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Przeczytane,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Monika87 Linia koment
Przeczytane:2013-12-29, Na półkach: Przeczytałem,
Lady_Mary Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mój mały świat pożółkłych kart...,
Yciia Linia koment
Przeczytane:2013-05-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,