Rodzice w akcji. Jak przekazywać dzieciom wartości

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Data wydania: 2011-01-01
ISBN: 978-83-7424-810-5
Dodał/a książkę:aeljot

Jako rodzice każdego dnia zadajemy sobie wiele pytań związanych z wychowaniem dzieci. Zdarza się, że bezradnie rozkładamy ręce lub wychodzimy z siebie, żeby osiągnąć upragnioną przez nas reakcję naszej pociechy. Czy przypadkiem nie popełniliśmy gdzieś błędu? Monika i Marcin Gajdowie są terapeutami na co dzień pomagającymi setkom rodziców w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Ich książka jest nie tylko wytłumaczeniem przyczyn najczęstszych problemów z dziećmi, ale przede wszystkim poradnikiem, jak się zachować, co zrobić, jak ukierunkować swoje myślenie, co zmienić, jak przekazać dzieciom wartości oraz wiarę. (http://www.edycja.pl/produkty/ksiazki/rodzina/rodziceakcji-br-jak-przekazywac-dzieciom-wartosci)

aeljot plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nie jest to typowy poradnik dla rodziców z radami co zrobić w jakiej sytuacji. Nie są to sztywne rady a wskazówki i podawanie pomocnej dłoni.

Książka nie jest typowa ponieważ napisana jest przez małżeństwo. Małżeństwo katolickie, wychowujące czwórkę (4) swoich dzieci, zgodnie z wartościami chrześcijańskimi.

Dla mnie plusem jest nie tylko to, że są rodziną wielodzietną ale również ich wykształcenie. Marcin jest lekarzem, Monika pedagogiem. Dodatkowo mają skończone inne kierunki związane z terapią i wychowaniem. Prowadzą rekolekcje, terapie a w TV TRWAM można obejrzeć program "Siódmy sakrament" w którym występują.

Książka pokazuje problemy jakie stają przed rodzicami, którzy chcą wychowywać swoje dzieci w wierze, przekazywać im ją tak aby dziecko, które dorośnie i odejdzie z domu miało prawdziwą wiarę a nie tylko religijność czy nawyki i przyzwyczajenia.

Autorzy wskazują także jak ważne jest oddzielenie bycia małżeństwem od bycia rodziną, rodzicami. Wszędzie czytam teraz, że mama musi dbać o siebie, swoje potrzeby nigdzie jednak nie ma zwróconej uwagi na rodziców jako małżeństwo.
W książce podkreślone jest to, że ważne jest aby być i małżeństwem i rodzicami. Aby nie zatracić siebie jako pary podczas bycia rodzicami.

W książce podobają mi się także konkretne przykładny problemów oraz pokazanie przykładowych reakcji rodzica. Przykładowych ponieważ autorzy podkreślają indywidualność nas, naszego dziecka i sytuacji jakie nas spotykają. Dają więc ogólne rady, nacechowane otwartością na dziecko oraz dialog z nim.

Książkę mogę polecić przede wszystkim rodzicom katolickim, których interesuje przekazywanie wiary w rodzinie.

Myślę jednak, że także rodzice niewierzący znajdą w książce wiele ciekawych kwestii dotyczących wychowywania myślących samodzielnie dzieci.