Opis ksiązki
Kup Teraz

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

Ocena ( 5 osób )
5.4
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-10-07
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 83-7469-020-8
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Trzynaście bajek z królestwa Lailonii (plus jedna zdjęta pierwotnie przez cenzurę) to naprawdę bajki „dla dużych i małych” - przedziwne, zaskakujące historyjki podane z niezwykłym humorem. Fascynują i bawią, a mówią w istocie o sprawach ważnych i budzą różnorakie pytania i refleksje. Z kolei tytułowe „inne bajki” przedstawiają, w zabawnej, kpiącej formie, filozoficzne dyskusje i modne teorie.

„Kiedy w Lailonii wybuchł wielki głód, arcykapłan tego kraju kończył właśnie śniadanie. Depesza z tą wiadomością zdenerwowała go do tego stopnia, że połknął jajko na miękko razem ze skorupką, wskutek czego był później przekonany, że podano mu jajko na twardo. Dlatego najpierw zwymyślał kucharza, który bronił się jak mógł, jednakże wszystkie dyskusje kucharzy z arcykapłanem kończyły się w Lailonii bez większych wyników. Rozprawiwszy się z kucharzem, arcykapłan kazał wezwać do siebie czterech strażaków i zapytał surowym głosem: – Czy umiecie ugasić głód? Strażacy wprawdzie nie umieli, nie chcieli jednak się do tego przyznać, bali się bowiem arcykapłana. Odpowiedzieli więc chórem: – Oczywiście, umiemy. W szkole strażackiej nauczono nas tego dokładnie”.
(fragment bajki „Wielki głód”)
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wandar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Leszek Kołakowski w przystępny i przyjemny sposób przedstawia swoim czytelnikom zagadnienia i problemy filozoficzne. Dzięki temu można się przekonać, że filozofia nie jest taka straszna, jak się może wydawać. Znakomicie napisana książka, po którą sięga się z samą przyjemnością.
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
„13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki” autorstwa Leszka Kołakowskiego to, jak sam wyczerpujący tytuł wskazuje, zbiór bajek, które powinny przemówić i do dorosłych, i do dzieci. Pierwsza część to tak naprawdę reedycja 14 bajek, z których jedna kiedyś nie została dopuszczona przez cenzurę (jest opowieść kpiąca z idiotyzmów władzy). Oprócz tego mamy też bajki bardziej egzotyczne oraz dwa teksty ironicznie podchodzące do napuszonych filozoficznych tez. Czyta się to wspaniale, książka jest ciekawa, pełna dowcipu, ale i motywów do refleksji i rozmyślań.
Madeleine7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetne połączenie bajek z folozofią. Książka Leszka Kołakowskiego może stać się inspiracją do bliższego poznania zagadnień filozoficznych. Znakomita. Polecam
Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sięgając po zbiór bajek Kołakowskiego, bałam się, że każda z nich będzie dotyczyć jakiegoś zagadnienia filozoficznego i niczego nie będę rozumiała. Może i taka była intencja autora (zbiór bajek przygotowała pośmiertnie jego krewna), ja zaś, zupełnie nie rozpoznając większości nawiązań filozoficznych, bawiłam się doskonale w warstwie rzeczywiście bajkowej. Kiedy wszystko jest możliwe, gdzie każda historia ma morał, a narracja jest staranna i przepełniona pięknymi, acz kąśliwymi uwagami. Podsumowując, polecam książkę każdemu. Niech nikt nie zniechęca się profesja profesora, który zresztą znany był z tego, ze mówił w jasny sposób i rozumieli go niemal wszyscy. Jego bajki są cudowne i na wiele razy. (Serduszko)
Elia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Filozofia to jednak nie moja bajka.. :)
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2015-02-11, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów