1914

Rok 1914. Rozpoczyna się wojna, która dopiero później zostanie nazwana pierwszą wojną światową. Bohaterami jest pięciu mężczyzn - z różnych środowisk i o różnym statusie społecznym - oraz jedna kobieta. Zostają zmobilizowani i wyruszają na front. Każdy jest zaledwie trybikiem w wielkiej machinie wojennej i zostanie w nią wciągnięty, nie mając właściwie poczucia celu ani sensu tego, co się dzieje. Nie wiadomo, który z nich zginie i w jaki sposób, który wróci do domu, kiedy i w jakim stanie.

Informacje dodatkowe o 1914:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2014-05-08

Kup książkę 1914

1914 - opinie o książce

Książka autorstwa Jeana Echenoza pt. ''1914'' jest to przedstawiająca, a przy tym wciągająca opowieść o losach 6 bohaterów pochodzących z różnych środowiskach oraz posiadanych statusów społecznych młodych ludziach pragnących poznać życie od innej strony, walecznej.

Razem spędzają czas, łączy ich niepewność jutra. Widzą śmierć na żywo, przechodzą obok ginących osób w momencie przebywania na jednym froncie. Pojawiają się negatywne uczucia w nich, w tym: głód, zmarznięcie, gdy padały pociski.

Nie mieli przed sobą żadnych tajemnic związanych z przeżyciami na froncie i chętnie rozmawiali na te trudne tematy, co będzie dalej.

Największe wrażenie zrobił na mnie opis i sposób śmierci jednego z pięciu bohaterów- Arcenela, która stała się niesprawiedliwą wyrocznią niegodną wybaczenia dla tych, którzy pozbawili życie jego utraty.

Siła walki to była cecha wspólna charakteru łącząca osobowość tej wspaniałej piątki darzącej się przyjaźnią od samego początku.

Kolejnym bohaterem, który przeżył, ale został, ranny był Anthime. Życie jego uległo natychmiastowej zmianie, ale przy tym potrafił pomysłodawcą butów, które ułatwiałyby codzienne jego życie i wielu mężczyzn mających podobną sytuację jak on sam.

Pojawił się również czas na nostalgię ze strony Anhima wspomnieniową dotyczącą wydarzeń przykrych mających miejsce na froncie, które pozostawiają ślady, nigdy nie miną. Pozostawiają one rany w postaci przeżyć, rozważań, co wówczas się robiło z czwórką przyjaciół.

Książka ta składa się z 15 rozdziałów, w których to poznajemy codzienne życie mieszkańców, trudne chwile związane z podejmowaniem decyzji, przedstawiająca również losy ludzi pochodzących z ulicy, posiadających różne statusy społeczne, a którzy potrafią pomóc innym ludziom będącym w potrzebie i cierpiącym z powodu utraty osób bliskich.

Lubię czytać tego rodzaju zilustrowaną historię, gdyż autor zadbał o to, aby kolejny ciąg nadchodzących wydarzeń nie zatrzymał się wyłącznie tylko w jednym miejscu, lecz przebiegał odpowiednim tempem, a życie toczyło się dalej.

Polecam przeczytać tę książkę.

Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Raczej krótka opowieść o wojnie, a właściwie o tym, jak wojna wpływa na losy ludzkie. Tu wszystko, co zwyczajne, niezwyczajne, smutne czy ekscytujące jest pokazane jak jeden ciąg zdarzeń, które wydarzyły się, bo coś się przecież zawsze wydarza. Ktoś zachodzi w ciążę, ktoś idzie na wojnę, ktoś tęskni, ktoś marzy, ktoś umiera, ktoś wraca, ktoś się rodzi. To wszystko norma, tak się dzieje, życie to nieustanne, płynne "dzianie się".
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2014-12-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bardzo krótka, aczkolwiek intensywna opowiastka o losach młodego mężczyzny podczas walk I Wojny Światowej. Czyta się bardzo dobrze, treść jest bardzo esencjonalna i mimo iż książka jest cieniutka, na długo zostaje w pamięci. Polecam wszystkim serdecznie.
Zaczyna się niemal odpustowo, orkiestra gra na dworcu, powiewają chustki, rzucane kwiaty żegnają rekrutów. Wierzy się że walki nie ptrwaja długo, a żołnierze wrócę w chwale okryci sławą. Jednak okrucienstwa wojny są tu bardzo naturalistyczne, książka ukazuje bezsens i grozę światowej wojny. Ci, którzy powrócą są okaleczeni psychicznie i fizycznie. To jedna z najlepszych książek w tej tematyce.
Avatar użytkownika - kaminski
kaminski
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2020-07-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka cieniutkich rozmiarów opowiadająca o wojnie. Brakowało mi w niej dialogów, myślę, że zostanie mi na jakiś czas w pamięci, chociaż spodziewałam się po niej większych emocji. Do przeczytania podczas jednego wieczoru.

Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2019-06-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, przeczytane, 12 książek 2019,

Zanim zaczęłam czytać tę książkę, sporo się naczytałam o geniuszu autora. Dlatego też moje oczekiwania były wysokie. Przeczytałam, jest niezła, chociaż dość "płaska". Nie zaangażowałam się zbytnio w losy bohaterów. Brakowało mi tu emocji, chociaż może się mylę, może wojnie wcale nie towarzyszą takie emocje, jakie sobie wyobrażam jako człowiek, który szczęśliwie żadnej wojny nie przeżył. Warto przeczytać, nie będzie to strata czasu zarówno przez wgląd na treść jak i objętość, jednak obawiam się, że bohaterów i samej książki nie zapamiętam na długo.

Avatar użytkownika - BoguslawLisowski
BoguslawLisowski
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 4, Przeczytałem,
Wysłanniczka specjalna
Jean Echenoz0
Okładka ksiązki - Wysłanniczka specjalna

Constance jest bez zajęcia, więc trzeba jej coś znaleźć. I otrzymuje dość nietypowe zadanie. Aby je  wypełnić wędruje od brzegów Sekwany do...

ODCHODZĘ
Jean Echenoz0
Okładka ksiązki - ODCHODZĘ

Felix Ferrer, bohater powieści Echenoz, jest manszardem. Prowadzi niewielką galerie sztuki współczesnej, sprzedając dzieła, do których wartości ma stosunek...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;