Zabawna, dająca do myślenia powieść o kobiecie, która żałuje wielu rzeczy ze swej przeszłości do chwili, gdy wypowiedziane przez nią życzenie zmieni jej życie i życie kochających ją osób. Ta zręcznie opowiedziana historia przemówi do dwudziestodziewięciolatek w każdym wieku.

Jane Heller, autorka powieści Szczęśliwe gwiazdy

Młodym bywa się tylko dwa razy...

Ellie Jerome, młoda duchem siedemdziesięciopięciolatka, uważa, że więcej łączy ją z dwudziestopięcioletnią wnuczką Lucy, niż z pięćdziesięciopięcioletnią córką Barbarą.  Ellie robi wszystko, aby czuć się młodo i absolutnie nie ma ochoty obchodzić swych siedemdziesiątych piątych urodzin. Stając nad tortem obstawionym świeczkami ,najbardziej pragnie, żeby choć przez jeden dzień mieć znowu dwadzieścia dziewięć lat. Kto może przypuszczać, że jej życzenie się spełni?

29 to historia o trzech pokoleniach kobiet, których wiedzę o sobie i najbliższych zweryfikuje ten jeden magiczny dzień. Ellie się przekona, że codzienność dwudziestoparolatek wcale nie jest taka beztroska, jak jej się wydawało.  Radość z odzyskanej młodości skłoni ją do przemyśleń, czy chciałaby przeżyć całe życie na nowo.  Czy odważy się być młoda dłużej niż ten jeden dzień kosztem rozstania z tymi, których kocha?

Lekka i zabawna 29 to  magiczna podróż w świat rodziny i miłości, ale też prawdziwa lekcja życia.

ADENA HALPERN - amerykańska autorka czterech powieści. Pisywała artykuły dla ,,Marie Claire", ,,Daily Variety" oraz dla ,,New York Times".  Mieszka w Los Angeles z mężem - scenarzystą Jonathanem Goldsteinem. Prawa do zekranizowania powieści 29 zakupiło studio 20th Century Fox.

Informacje dodatkowe o 29:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-08-12

Kup książkę 29

29 - opinie o książce

Avatar użytkownika - limonka81
limonka81
Przeczytane:2015-09-28, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
"29" to ciepła a zarazem zabawna historia pewnej 75-letniej kobiety. Ellie w dniu swoich urodzin, zdmuchując świeczki na urodzinowym torcie, na którym zmieściło się tylko 29 świeczek, myśli o życzeniu, które ku jej zaskoczeniu spełnia się. Budząc się rano dostrzega, że w jej wyglądzie i samopoczuciu zaszła ogromna zmiana. Zobaczyła siebie sprzed niemal pół wieku. Marzenie o tym, by znowu mieć 29 lat przez jeden dzień staje się rzeczywistością. Ellie nie doskwiera żaden ból, znowu jest piękna i ma wrażenie, że świat stoi przed nią otworem. Zapragnęła zrobić to, co jej się nie udało przed laty. Wtajemnicza we wszystko Lucy. To jej 25-latnia wnuczka, z którą ma lepszy kontakt, niż ze swoją 55-letnią córką. Lucy to młoda projektantka, dobrze rokująca w świecie mody. Ze swoją "Babi" postanawiają maksymalnie wykorzystać czas, który został dany Ellie :) Z kolei Barbara, córka Ellie i Frida, najlepsza przyjaciółka staruszki, a zarazem jej rówieśniczka, zauważają tajemnicze zniknięcie bohaterki i dziwne jej zachowanie w porannych rozmowach przez telefon. Postanawiają ją odszukać i za wszelką cenę dociec prawdy kim jest niejaka kuzynka z Chicago, która towarzyszy Lucy. Pojawiła się ona znienacka, a przecież w rodzinie taki ktoś wcale nie istnieje. To prowadzi to zabawnych i poplątanych sytuacji, oraz dialogów, które czytając, wywołały uśmiech na mojej twarzy. Wszystkie kobietki w powieści są tak sympatyczne, mimo różnicy pokoleń, że z przyjemnością spędziłam z nimi czas. Historia z morałem. Ellie dowiedziała się, jak wygląda jej życie. Nauczyła się nowych rzeczy. Zobaczyła świat, jaki nie widziała od dawna. Przypomniała sobie jak to jest być piękną i młodą. Znowu zakochała się. Doszła jednak do wniosku, że wszystkie te rzeczy może przecież robić nadal, niezależnie od wieku, a w świecie współczesnym, wśród młodych ludzi nie potrafiłaby się do końca odnaleźć, bowiem posiadała mentalność swojego pokolenia. Ma myślenie typowe dla jej pokolenia i najlepiej jej z tym, że może być dumną babcią swojej utalentowanej wnuczki, matką Barbary i przyjaciółką Fridy. Ellie dostała 24 godziny, by przeżyć dwa razy młodość. Wyciągnęła z tych chwil lekcję życia. Wystarczył jej jeden dzień, odbiegający od rutyny codzienności, by dostrzegła to, co liczy się w życiu najbardziej. Dostrzegła jak cudowne jest jej życie, mimo tego, że w metryce ma już 76 lat. Ma takie życie, o którym większość ludzi mogła tylko sobie pomarzyć. Powieść, którą czyta się w mgnienia oku. Taka pokoleniowa, po którą śmiało mogą sięgnąć kobiety w różnym wieku. Historia dla wszystkich z życiową lekcją i końcowym przesłaniem. "Moje drogie. Bierzcie od życia wszystko, czego chcecie. A jeżeli w efekcie coś was rozczaruje, nie postrzegajcie tego jako porażki. Potraktujcie to jako nauczkę i żyjcie dalej... Obojętnie ile macie lat: dwadzieścia dziewięć czy siedemdziesiąt sześć, i ile zostało wam życia, zawsze jest czas na zmiany."
Avatar użytkownika - koshi
koshi