OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2003-01-01
ISBN: 978-83-8062-003-2
Dodał/a książkę:dona

Podobno kobiety nie mają głowy do interesów... ale czy na pewno? A może radzimy sobie o niebo lepiej niż mężczyźni, dzięki intuicji, woli walki i determinacji. Tylko czy potrafimy pokonać własne słabości i uciec od demonów przeszłości? Jedyny sposób, aby się przekonać, to przeczytać tę książkę... Olga R. Nieraz zastanawiam się, co tak naprawdę nami kieruje? Seks, zdrada, pieniądze, zazdrość, miłość czy nienawiść? Może wszystko... Dość łatwo można siebie zgubić... Czy odnajdę najlepszą dla siebie drogę? Przekonajcie się Państwo sami... Klaudia R. Chciałabym, aby ON mnie kochał. ON - nikt inny! Mam do tego prawo! Przecież ON należy do mnie! Ale z drugiej strony może ON należy już do NIEJ? Pragnienie szczęścia, codzienne rozterki... Kiedy uporam się z tym wszystkim?... Zresztą kto nie przeczyta, ten się nie dowie... Lidka R. [Cztery Strony Świata]

MeaCulpa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-22, Na półkach: Przeczytałem,52 książki- 2016,Współpraca 2016,
Do tej pory wydanych zostało już sporo powieści Pani Hanny Cygler, jednak jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Czy jestem zadowolona? Sumując, chyba tak.

W powieści mamy trzy główne bohaterki: Olgę, Klaudię i Lidkę. Każda z nich będzie mieć swoje za uszami. Jest to historia o przyjaźni, która nagle traci na sile, o mężczyznach, którzy ją podzielili i o tajemnicach, jakie skrywają nasze charaktery.

Olga to kobieta z trudną przeszłością, którą zamknęła w najdalszych zakątkach swojego umysłu. Jednak pojawienie się byłego kochanka burzy ten mur, sprawiając, że wspomnienia zaczynają wkradać się do jej teraźniejszego życia. Czy będzie to miało pozytywny wpływ na obecną sytuację? Czy sprawi, że Olka przyjrzy się dokładniej swojemu życiu, szczęściu, przyjaźni i rodzinie?

Klaudia to kobieta, która ma ciężki charakter. Jest impulsywna, temperamentna i kochliwa. Dobiera sobie non stop niewłaściwych mężczyzn, a z racji jej bogatego pochodzenia wszystkie kończą się wykorzystywaniem, a później ucieczką. Kiedy los stawia na jej drodze Mikołaja, życie zmienia się w bajkę. Niestety nie trwa ona długo. Przeznaczenie ma inne plany. Do czego zdolna jest zraniona, mściwa kobieta?

Lidka to najspokojniejsza kobieta z całego trio. Podporządkowuje swoje życie mężowi i rodzinie. Po czasie jednak wpada w paranoje i staje się zaborcza. Czy ma powody, by sądzić, że mąż na boku ma kogoś innego? Co poróżni ją ze wspólniczkami?

Jest to opowieść o sile kobiecej przyjaźni, która przygasa wraz z pojawiającymi się problemami. Czytamy o zdradzie, bólu, miłości, a to wszystko przedstawiona na tle lat dziewięćdziesiątych. Momentami miałam wrażenie, że czytam brazylijską telenowelę. Pogubiłam się w relacjach, zaczęłam osądzać bohaterów pod kątem ich czynów, przez co mój niesmak narastał.

Według mnie w całej powieści nie powinno być wzmianki o miłości, bo niestety bohaterowie nie mieli o niej zielonego pojęcia. A przynajmniej ich męska część. Parę razy miałam ochotę wyśmiać Marka, najczęściej jednak do tego stanu doprowadzał mnie Konrad.

Pióro autorka ma lekkie, przez co czyta się szybko i przyjemnie, jednak oczy trochę bolą, gdy co rusz zmieniana jest narracja i perspektywa, z której obserwujemy wydarzenia. Niekiedy nie potrafiłam się połapać kto się kiedy wypowiada.

Mimo wszystko uważam, że jest to powieść, którą warto przeczytać w luźniejsze dni. Opowiada o kobietach, więc kierowana jest głównie dla kobiet. Tak jak napisano na okładce: Losy bohaterek wciągają, bawią i wzruszają. Najbardziej wciągający jest los Olgi, będący owiany tajemnicą. Jestem pewna, potencjalny czytelniku, że Ciebie ona również wciągnie.

Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,
Naprawdę dobra książka z wątkiem kryminalnym. Czytając ją po mojej głowie kołatała się myśl kto odpowiedzialny jest za wybuch, za wypadek i za resztę zbiegów okoliczności. Książka tej autorki trzyma czytelnika w napięciu. Trzy przyjaciółki, współwłaścicielki firmy turystycznej (hotel w Sopocie, biuro podróży) do tej pory zgodne jednak sielanka nie trwa wiecznie bo jak to w życiu często bywa najpierw przyjaźń a później nienawiść.
Olga, Klaudia i Lidka wydawałoby się że nic im nie brakuje do szczęścia jednak to tylko pozory. Najobszerniej opisaną postacią jest Olga. Kobieta po przejściach (samobójstwo matki, małżeństwo z chorym psychicznie mężczyzną, wyniszczanie psychiczne Olgi przez teścia aż w końcu tragiczna śmierć obu mężczyzn za którą społeczeństwo obwinia Olgę) ułożyła sobie życie od nowa jednak przeszłości nie da się wymazać z pamięci. Powraca ona zawsze w najmniej oczekiwanym momencie i to za sprawką bliskiej osoby.
Klaudia jest najmłodsza z przyjaciółek. Z racji że wiedzie życie singielki bierze z życia ile się da. Jak się okazuje jest osobą dość mściwą (Olga "zabrała" jej Mikołaja to ona w odwecie zabrała Oldze Konrada) i nie dbającą o reputacje.
Życie Lidki przewraca się nagle do góry nogami. Do jej spokojnego domu wprowadza się teść który zaczyna mieć zaniki pamięci oraz córka jej męża-Marka z poprzedniego małżeństwa. Marek zaczyna coraz później wracać co wywołuje w Lidce podejrzenie o zdradę. Domniemaną kochanką męża jest jej przyjaciółka co doprowadza Lidkę do zaburzeń psychicznych.
Autorka dogłębnie poruszyła temat przyjaźni i zaufania. I okazało się że osoby na których wydawało się że można im zaufać zawiodły a osoby od których nie spodziewaliśmy się pomocy takową okazały.
Trzy R czyli Romans, Rodzina, Rozsądek to określenia pasujące do każdej z przyjaciółek
Eli1605 Linia koment
jolantasatko Linia koment