3 razy R

Podobno kobiety nie mają głowy do interesów... ale czy na pewno? A może radzimy sobie o niebo lepiej niż mężczyźni, dzięki intuicji, woli walki i determinacji. Tylko czy potrafimy pokonać własne słabości i uciec od demonów przeszłości? Jedyny sposób, aby się przekonać, to przeczytać tę książkę... Olga R. Nieraz zastanawiam się, co tak naprawdę nami kieruje? Seks, zdrada, pieniądze, zazdrość, miłość czy nienawiść? Może wszystko... Dość łatwo można siebie zgubić... Czy odnajdę najlepszą dla siebie drogę? Przekonajcie się Państwo sami... Klaudia R. Chciałabym, aby ON mnie kochał. ON - nikt inny! Mam do tego prawo! Przecież ON należy do mnie! Ale z drugiej strony może ON należy już do NIEJ? Pragnienie szczęścia, codzienne rozterki... Kiedy uporam się z tym wszystkim?... Zresztą kto nie przeczyta, ten się nie dowie... Lidka R. [Cztery Strony Świata]

Informacje dodatkowe o 3 razy R:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-8062-003-2

Kup książkę 3 razy R

3 razy R - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, 52 książki 2018,

Spotkałam się za bardzo pozytywnymi opiniami na temat twórczości Hanny Cygler i postanowiłam się przekonać się czy naprawdę warto dać tej autorce swój kredyt zaufania. Do tej pory zostało już wydane sporo powieści autorki ale niestety w naszej bibliotece napotkałam tylko ,jak udało mi się ustalić pierwszą powieść wydaną w 2003 roku. Czyli taki wybór w ciemno z braku laku.
Co zawiera powieść oprócz intrygującego tytułu „ 3 razy R „ ? Czy te 3 R to rozpoczynające się na tą samą literę nazwiska głównych bohaterek , wspólniczek, przyjaciółek ?
Może oznacza Romans, Rodzina, Rozsądek a może Rozpacz, Rozczarowanie, Rozgoryczenie ?
Raczej to drugie, gdyż bohaterowie o prawdziwej miłości nie mają bladego pojęcia a i ich wzajemne relacje budziły mój niesmak i zniechęcenie. Tak nie wiele trzeba aby wszystko posypało się niczym domek z kart , kiedy tzw. kobieca przyjaźń w obliczu próby niestety zawodzi i pokazuje jak trudne i pokręcone są " babskie "układy, zwłaszcza gdy pojawiają się w nich faceci. Gotowe są na wszystko, zdradzić , zabić, oszukać i nie ma tu miejsca na skrupuły czy lojalność a nawet na zwykłą ludzką uczciwość.
Sądziłam, że to „ babskie czytadło „ lekkie , łatwe i przyjemne a dostałam pozycję jak dla mnie trudną w odbiorze. Styl autorki jakoś specjalnie się nie wyróżnia, obecnie mamy dużo tego typu literatury i na pozór narracja jest poprowadzona poprawnie. Przyczepiłabym się jednak do pewnego chaosu i braku spójności. Musiałam nieźle się skupiać aby nie stracić wątku bo co rusz zmienia się narracja i perspektywa , dużo retrospekcji, które pojawiają się znienacka i zakłócają odbiór całości.
Mnogość piętrzących się wydarzeń przyprawiały mnie o zawrót głowy i nie wszystko jest tu logiczne i sensowne.
Mogło by być z tego kawałek niezłej literatury ale brak jej dopracowania . Niezły pomysł na fabułę, gdyż mamy tu miłość, namiętność, zazdrość i trochę kryminału , który szczerze mówiąc najbardziej przykuwał moją uwagę. Ale ogólnie nie porwała mnie ta historia a momentami wręcz męczyła za dużo różnych wątków , pojawiających się postaci gdzie każdy z każdym . Jak dla mnie to wszystko z lekka przekombinowane i naciągane a szczególnie zakończenie.
Książek tej autorki na siłę szukać nie będę ale jeżeli gdzieś po drodze napotkam to pewnie przeczytam aby się przekonać czy pisarka odnalazła swoją tożsamość .
Na zakończenie moje 3 razy R
1 ) Rozczarowanie, bo spodziewałam się innego rodzaju lektury.
2) Raczej mi się nie podobała i nie wiem czy chciałbym przeczytać jeszcze coś podobnego.
3- Radość , że wreszcie koniec i mogę sięgnąć po inną książkę.

„ Dlaczego w życiu nigdy nie jest w sam raz ? Zawsze albo za wcześnie, albo za już późno… „

Do tej pory wydanych zostało już sporo powieści Pani Hanny Cygler, jednak jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Czy jestem zadowolona? Sumując, chyba tak. W powieści mamy trzy główne bohaterki: Olgę, Klaudię i Lidkę. Każda z nich będzie mieć swoje za uszami. Jest to historia o przyjaźni, która nagle traci na sile, o mężczyznach, którzy ją podzielili i o tajemnicach, jakie skrywają nasze charaktery. Olga to kobieta z trudną przeszłością, którą zamknęła w najdalszych zakątkach swojego umysłu. Jednak pojawienie się byłego kochanka burzy ten mur, sprawiając, że wspomnienia zaczynają wkradać się do jej teraźniejszego życia. Czy będzie to miało pozytywny wpływ na obecną sytuację? Czy sprawi, że Olka przyjrzy się dokładniej swojemu życiu, szczęściu, przyjaźni i rodzinie? Klaudia to kobieta, która ma ciężki charakter. Jest impulsywna, temperamentna i kochliwa. Dobiera sobie non stop niewłaściwych mężczyzn, a z racji jej bogatego pochodzenia wszystkie kończą się wykorzystywaniem, a później ucieczką. Kiedy los stawia na jej drodze Mikołaja, życie zmienia się w bajkę. Niestety nie trwa ona długo. Przeznaczenie ma inne plany. Do czego zdolna jest zraniona, mściwa kobieta? Lidka to najspokojniejsza kobieta z całego trio. Podporządkowuje swoje życie mężowi i rodzinie. Po czasie jednak wpada w paranoje i staje się zaborcza. Czy ma powody, by sądzić, że mąż na boku ma kogoś innego? Co poróżni ją ze wspólniczkami? Jest to opowieść o sile kobiecej przyjaźni, która przygasa wraz z pojawiającymi się problemami. Czytamy o zdradzie, bólu, miłości, a to wszystko przedstawiona na tle lat dziewięćdziesiątych. Momentami miałam wrażenie, że czytam brazylijską telenowelę. Pogubiłam się w relacjach, zaczęłam osądzać bohaterów pod kątem ich czynów, przez co mój niesmak narastał. Według mnie w całej powieści nie powinno być wzmianki o miłości, bo niestety bohaterowie nie mieli o niej zielonego pojęcia. A przynajmniej ich męska część. Parę razy miałam ochotę wyśmiać Marka, najczęściej jednak do tego stanu doprowadzał mnie Konrad. Pióro autorka ma lekkie, przez co czyta się szybko i przyjemnie, jednak oczy trochę bolą, gdy co rusz zmieniana jest narracja i perspektywa, z której obserwujemy wydarzenia. Niekiedy nie potrafiłam się połapać kto się kiedy wypowiada. Mimo wszystko uważam, że jest to powieść, którą warto przeczytać w luźniejsze dni. Opowiada o kobietach, więc kierowana jest głównie dla kobiet. Tak jak napisano na okładce: Losy bohaterek wciągają, bawią i wzruszają. Najbardziej wciągający jest los Olgi, będący owiany tajemnicą. Jestem pewna, potencjalny czytelniku, że Ciebie ona również wciągnie. Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku,
Naprawdę dobra książka z wątkiem kryminalnym. Czytając ją po mojej głowie kołatała się myśl kto odpowiedzialny jest za wybuch, za wypadek i za resztę zbiegów okoliczności. Książka tej autorki trzyma czytelnika w napięciu. Trzy przyjaciółki, współwłaścicielki firmy turystycznej (hotel w Sopocie, biuro podróży) do tej pory zgodne jednak sielanka nie trwa wiecznie bo jak to w życiu często bywa najpierw przyjaźń a później nienawiść. Olga, Klaudia i Lidka wydawałoby się że nic im nie brakuje do szczęścia jednak to tylko pozory. Najobszerniej opisaną postacią jest Olga. Kobieta po przejściach (samobójstwo matki, małżeństwo z chorym psychicznie mężczyzną, wyniszczanie psychiczne Olgi przez teścia aż w końcu tragiczna śmierć obu mężczyzn za którą społeczeństwo obwinia Olgę) ułożyła sobie życie od nowa jednak przeszłości nie da się wymazać z pamięci. Powraca ona zawsze w najmniej oczekiwanym momencie i to za sprawką bliskiej osoby. Klaudia jest najmłodsza z przyjaciółek. Z racji że wiedzie życie singielki bierze z życia ile się da. Jak się okazuje jest osobą dość mściwą (Olga "zabrała" jej Mikołaja to ona w odwecie zabrała Oldze Konrada) i nie dbającą o reputacje. Życie Lidki przewraca się nagle do góry nogami. Do jej spokojnego domu wprowadza się teść który zaczyna mieć zaniki pamięci oraz córka jej męża-Marka z poprzedniego małżeństwa. Marek zaczyna coraz później wracać co wywołuje w Lidce podejrzenie o zdradę. Domniemaną kochanką męża jest jej przyjaciółka co doprowadza Lidkę do zaburzeń psychicznych. Autorka dogłębnie poruszyła temat przyjaźni i zaufania. I okazało się że osoby na których wydawało się że można im zaufać zawiodły a osoby od których nie spodziewaliśmy się pomocy takową okazały. Trzy R czyli Romans, Rodzina, Rozsądek to określenia pasujące do każdej z przyjaciółek
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2018-01-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Po serii kryminałów miało być lekko, miło i przyjemnie. I tak właśnie było. Zaintrygował mnie tytuł. A to po prostu powieść obyczajowa o przyjaźni, zdradzie, miłości z kryminalną otoczką.

Avatar użytkownika - AnnaBook
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 2006,
Po cudze pieniądze
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Po cudze pieniądze

Co łączy zabójstwa w Nowym Jorku oraz skandal obyczajowy w armii niemieckiej? Losy bohaterów Po cudze pieniądze, ostatniej części trylogii...

Za cudze grzechy. Audiobook
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Za cudze grzechy. Audiobook

Europejska podróż pełna namiętności. Kontynuacja powieści W cudzym domu to prawdziwie europejska, pełna przygód podróż. Los nikogo nie oszczędza. Rozalia...