OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Ćpunka

Ocena ( 3 osoby )
4.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-12-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788361443063
Liczba stron: 112
Dodał/a książkę:izabela81
Ćpunka - najnowsza powieść Barbary Rosiek o dziewczynie, nastolatce, kobiecie? Kim jest Anka? Jest jedną z nas, Was, koleżanką Twojej córki. W jednej bolesnej chwili staje się Ćpunką. Czy ktoś jej pomoże? Czy ktoś ją dostrzeże? Czy jest dla niej nadzieja? Bolesna, prawdziwa i poruszająca powieść o życiu współczesnej młodzieży. Pamiętnik narkomanki osadzony w nowej rzeczywistości - dopalaczy, pigułek gwałtu, HIV i HCV.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
SlasheE plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
"Ćpunka" to książka, w której nie znajdziemy rozbudowanych na kilka lub kilkanaście linijek opisów życia codziennego, przedmiotów i tym podobnych.

"Ćpunka" to krótka i zarazem dobitna w przekazie książka, która poruszy moim zdaniem każdego kto ma choć odrobinę uczuć, a przede wszystkim empatii.

Jest to dosyć krótka i zwięzła opowieść młodej, nastoletniej dziewczyny imieniem Ania. Ma szesnaście lat i właściwie jest jeszcze dzieckiem. Już na ten czas ma "bogate" doświadczenia związane z używkami, seksem i światem przestępczym. Mieszka u 21-letniego dilera, z którym jest w "związku". Pomimo introwertyzmu, cierpi na samotność. Bezustannie odurza się narkotykami albo alkoholem. To chyba jej jedyny "skuteczny" sposób na odnalezienie się w szarej rzeczywistości. Z pewnością dziewczyna czuje się zagubiona i nie może znaleźć swojego miejsca na świecie.
Uciekła z domu i ukrywa się przed rodziną. Mimo to czasem tęskni do czasów, kiedy przebywała w domu i była jeszcze zupełnie inną osobą. Wspomina jeszcze gwałt, którego doświadczyła dwa lata wcześniej. Są to głównie przemyślenia tej młodej istotki, nad sensem tego wszystkiego, co ją spotyka.
Pomimo zwięzłości, o której już wcześniej wspomniałam jest to niezwykle poruszający obraz dziewczyny zgwałconej i doprowadzonej - przez ból psychiczny, strach i smutek - na skraj wytrzymałości, zepchniętej w osamotnieniu na skraj przepaści, margines społeczny.
Można tutaj też zauważyć kompletny brak wsparcia z jakiejkolwiek strony. Dziewczyna jest kompletnie sama ze wszystkim, a jej "chłopak"? Zachowuje się właściwie tak jakby go w ogóle nie było. Sprzedaje narkotyki i za nic ma bezpieczeństwo Ani jej samopoczucie. Jemu jest dobrze tak, jak jest. Prawdę mówiąc dziewczyna nawet w nim nie znajduje oparcia.
Już sama okładka przykuła moje spojrzenie. Zmusiła do przemyśleń, do zastanowienia się. Według mnie jest to kolejna obowiązkowa pozycja do przeczytania. Może krótka, może ktoś będzie miał niedosyt jeśli chodzi o długość. Uważam jednak, że jest to kopalnia emocji ukryta nieraz pomiędzy słowami.
hagaki Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów