Opis ksiązki
Kup Teraz

Ćwiczenia z niemożliwego

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: bd
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:czytam
Ćwiczenia z niemożliwego to panoramiczny obraz ubiegłego wieku odbity w losach wybitnych Polaków; wielowątkowa opowieść o ich trudnych wyborach światopoglądowych i konfrontacjach politycznych, rozpięta na osiach wojny, wiary i miłości.

Grochowska mistrzowsko kreśli zbiorowy portret poetów wojny – pokolenia Kolumbów. To krąg „Sztuki i Narodu”, związany z Konfederacją Narodu, organizacją o skrajnie nacjonalistycznych korzeniach. Andrzej Trzebiński, Wacław Bojarski, Zdzisław Stroiński śnią swój sen narodowo-imperialny. Na przeciwległym biegunie autorka stawia postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, związanego z socjalistyczną grupą „Płomienie” i ukazuje napięcie między obiema formacjami – prawicowo- mesjanistyczną i lewicowo-demokratyczną.

Paradoks zespolenia tradycji komunizmu z tradycją endecką pokazany jest przez pryzmat działalności Zygmunta Wojciechowskiego, historyka i prawnika, założyciela poznańskiego Instytutu Zachodniego. W tej głównej placówce polskiego niemcoznawstwa znaleźli bowiem po wojnie przystań działacze o narodowej proweniencji. Tutaj dawni endecy porozumieli się z komunistami – na antyniemieckiej nucie. Tutaj podsycali resentymenty i krzewili powrót do idei Dmowskiego – wybór Rosji. Autorka porusza też wątek sztuki w kleszczach ideologii. Kreśli postać Władysława Hasiora, syna praczki, który zostaje rzeźbiarzem, scenografem, malarzem, „pieszczoszkiem władzy”, uznanym za najwybitniejszego twórcę trzydziestolecia Polski Ludowej. Dziecko bez korzeni, uwiedzione przez PRL? Jako autor pomnika ku czci „poległych na Podhalu w walce o utrwalenie władzy ludowej” okrzyczany „pachołkiem komuny”. W wolnej Polsce skazany na śmierć cywilną. Grochowska przejmująco pokazuje dramat artysty, którego dzieło mierzono „postawą” autora i którego kariera załamała się z powodów pozaartystycznych.

To tylko niektóre z postaci tego niezwykłego, precyzyjnie skomponowanego reportażu historycznego. Pojawiają się w nim również, jak nici w gobelinie, Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Miłosz, Józef Czapski i inni. Czym jest konformizm, a czym niezłomność? Kim jesteśmy wobec Historii i Boga? Co oznacza patriotyzm? Te i wiele innych pytań towarzyszy nam w trakcie lektury Ćwiczeń z niemożliwego. A wielką zaletą pisarstwa Grochowskiej jest to, że nie daje nam jednoznacznych odpowiedzi.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ćwiczenia z niemożliwego Jak pokochać centra handlowe
Natalia Fiedorczuk
Okładka - Ćwiczenia z niemożliwego Strych Świata
Piotr Wojciechowski
Okładka - Ćwiczenia z niemożliwego Dalej
Teresa Torańska
Okładka - Ćwiczenia z niemożliwego Morze po kolana
Kołodziejczyk Marcin, Podolec Marcin
Okładka - Ćwiczenia z niemożliwego Grand (mk)
Janusz L. Wiśniewski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów