Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów

Ocena: 4.75 (4 głosów)
Inne wydania:
Innowacyjny na polskim gruncie poradnik dla wszystkich adeptów sztuki pisania jest pracą zbiorową, w której specjaliści przedstawiają podstawy wiedzy niezbędnej przy tworzeniu tekstów prozatorskich. W książce mowa jest o strukturze utworu literackiego (fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, postaci, język, dialogi), gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice tekstów reklamowych. Autorzy przedstawiają zagadnienia obecnego rynku wydawniczego i medialnego, pracy z redaktorem, piszą o życiu literackim, a nawet prawie autorskim. Głos otrzymują tu także praktycy: cytowani są współcześni polscy pisarze, którzy opowiadają o swoich zawodowych doświadczeniach, o wzniosłej inspiracji i codziennej pracy w warsztacie pisarskim. Poradnik ten, napisany lekko, chwilami dowcipnie, zarazem bogaty w wiedzę praktyczną, zachęcający do samokształcenia, a zwłaszcza czytania, został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik akademicki dla uczelni kształcących przyszłych ludzi pióra.

Informacje dodatkowe o Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2011-09-23
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-62478-48-4
Liczba stron: 304

więcej

Kup książkę Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów - opinie o książce

Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Doskonały poradnik dla tych, którzy jako amatorzy mają ambicję aby napisać coś więcej niż blog czy inny pamiętnik. Autorzy w klarowny sposób wyjaśniają czym są konkretne kanony literackie. Dzięki ćwiczeniom można pobudzić własną kreatywność i czerpać... z siebie. To nie są gotowe instrukcje użycia, ale pokazanie tego jak innym się udało, zainspirowanie twórczością uznanych pisarzy i pokazanie możliwości wybrania własnej drogi. Bardzo motywujący "podręcznik" pisany życzliwie i w szlachetniej intencji. Bardzo pobudza kreatywność. Polecam zainteresowanym zawodem pisarz.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Pierwszy polski podręcznik dla autorów jest całkiem średni. Autorzy - naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, część z nich sama pisze, próbują przekazać młodym (autor jednego z rozdziałów zwraca się do czytelników: "w latach 80-tych Was jeszcze na świecie nie było", więc należałoby raczej powiedzieć, że bardzo młodym) adeptom sztuki pisania praktyczne wskazówki, jak stworzyć dzieło na poziomie. Mamy więc porady, skąd czerpać natchnienie i czym ono, oraz czy w ogóle, jest. Dowiemy się, jak konstruować fabułę, postaci, dialogi, jak tworzyć narrację, opisywać przestrzeń. To rzecz nie tylko o literaturze: nie zapomniano wspomnieć o reportażach, esejach, scenariuszach. Jest także mowa o tym, co czeka debiutującego autora po napisaniu utworu - praca z redaktorem itd. Podręcznik nie jest beznadziejny, ale nie należy do bardzo dobrych. Lepiej sięgnąć po rady Stephena Kinga, Nigela Wattsa czy Andrzeja Pilipiuka i od nich dowiedzieć się, jak pisać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - RitaRita
RitaRita
Przeczytane:2019-04-18, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Merytorycznie bardzo bogata książka, a przy okazji czyta się ją płynnie i szybko. Bardzo cenne wskazówki dla autorów, nie tylko dla początkujących. Pomimo wielu autorów język całego podręcznika jest spójny, a podana bibliografia to interesująca lista przyszłych lektur. Nie zawiodłam się i będę często do niej wracać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaKilijanska
MonikaKilijanska
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Na początku wystraszyłam się tą pozycją. Nie dlatego, że jest opasłym tomiszczem, ale raczej, że autorzy są uznanymi profesorami czy doktorami poważnych polskich uczelni wyższych, filologami i znawcami tematu od tej technicznej strony. Język pierwszego rozdziału też mnie przeraził, ale to zasługa wypowiedzi ankietowanych pisarzy, z których chyba każdy chciał wyjść na jak najbardziej elokwentnego. Ale dalej było wspaniale: masa przykładów przede wszystkim z naszego pisarskiego podwórka, przegląd różnych gatunków i stosowanych w nich technik, a nawet rozdział dotyczący praw autorskich, pisaniu bloga, który jest przyjacielem każdego pisarza i swoistym dziennikiem obecnych czasów, czy pracy z redaktorem. Siedemnaście rozdziałów, każdy pisany przez innego autora, w różnym stylu, jest bodajże najbardziej wyczerpującym poradnikiem dla każdego pisarza, także tego internetowego.

Więcej na https://konfabula.pl/chyba-wszystkie-najlepsze-ksiazki-o-pisaniu/

Link do opinii
Avatar użytkownika - enka26
enka26
Przeczytane:2017-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy