Każdej niedzieli

Zabawna i wzruszająca saga rogu Catinich, pióra autora bestsellerowej Kuchni Franceski. Nick, nestor osiedlonej na Rhode Island włoskiej rodziny, pieczołowicie kultywuje przywiezione ze starego lądu tradycje i obyczaje. Nawet ci najbardziej postępowi z Catinich co niedzielę stawić się muszą na rodzinnym obiedzie. Sielankę burzy jednak śmierć Nicka.\r\nCzy rodzina przetrwa tę zawieruchę? \r\n \r\nPeter Pezzelli urodził się i dorastał w Rhode Island, w Stanach Zjednoczonych, w rodzinie o włoskich korzeniach. Ukończył Wesleyan University. Przygodę z literaturą rozpoczynał, pisząc - jako wolny strzelec - artykuły do prasy lokalnej. Do napisania Domu w Italii\r\nzainspirowało go wspomnienie włoskiego regionu Abruzzo, gdzie znajdowała się rodzinna posiadłość jego babki. Gdy książka zyskała miano bestsellera, Pezzelli postanowił napisać kolejne. Na polskim rynku ukazały się już Kuchnię Franceski, Lekcje włoskiego, Villa\r\nMirabella. W przygotowaniu, na wrzesień 2011 roku, jest debiutancka powieść Pezzellego Dom w Italii.

Informacje dodatkowe o Każdej niedzieli:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-06-16
ISBN: bd

Kup książkę Każdej niedzieli

Każdej niedzieli - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Każdej niedzieli" to przyjemna powieść obyczajowa. Peter Pezzeli zabiera nas na Rhode Island, abyśmy mogli spotkać się z rodziną Catinich. Pomimo tego, że od wielu lat mieszkają w Stanach Zjednoczonych, nie zapomnieli o swoich korzeniach. Co tydzień spotykają się na wspólnych obiadach. Te spotkania są bardzo radosne i na styl włoski-głośne. Wszystko zmienia się, gdy umiera głowa rodziny-Nick. Przed śmiercią przekazuje synowi rodzinny interes-sklep żelazny oraz powierza mu pewną tajemnicę. Peter Pezzeli zastosował ciekawy zabieg, dzięki któremu narratorem powieści został zmarły Nick Catini. To on opowiada nam o swojej żonie i dzieciach, relacjonuje wydarzenia, zdradza myśli bohaterów. Kiedy trzeba ingeruje w ich decyzja, delikatnie popycha we właściwym kierunku. Zaskakujące zakończenie, humor, barwni bohaterowie oraz ciekawa fabuła sprawiają, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. "Każdej niedzieli" to lektura idealna na jesienno-zimowe wieczory. Pomimo tego, że rozpoczyna się smutnym wydarzeniem-śmiercią ukochanego męża, ojca i dziadka napawa optymizmem. Na przykładzie Nicka ukazuje nam, że zmarli są blisko nas, opiekują się nami, a przede wszystkim towarzyszą nam w codziennych trudach i znojach. Chyba każdy, kto traci bliską osobę ma takie wyobrażenie o zaświatach. I niech tak zostanie.
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, ***Rak nieborak,

To już moje piąte spotkanie z Peterem Pezzellim. „Każdej niedzieli” to ciepła powieść obyczajowa, która opowiada o rodzinie Catinich mieszkającej w Rhode Island w Stanach Zjednoczonych, ale mającej swe korzenie we Włoszech. Nie jest to lektura wymagająca, ale na pewno dostarczy wielu pozytywnych emocji.

Senior rodu Nick Catini jest jednocześnie narratorem powieści. Poznajemy go w szpitalu, gdy leżąc na łożu śmierci przegrywa walkę z nowotworem. Mężczyzna żegna się ze swoją dużą rodziną: żoną, trzema córkami, wnukami, kuzynami i przede wszystkim ze swoim jedynym synem Johnym, któremu powierza największy sekret swojego serca i wyjawia mu swoja ostatnią prośbę.

Johny jest ogromnie zaskoczony, wręcz zszokowany wyznaniem ojca i  trudno mu obiecać, że podoła wypełnieniu ostatniej woli umierającego. Życie chłopaka ma ulec całkowitej zmianie, gdyż po śmierci ojca ma się on zająć prowadzeniem rodzinnego biznesu – sklepu metalowego Catinich. Powinien też założyć rodzinę i się ustatkować.

O co jeszcze prosi Nick swojego syna? Jaką tajemnicę skrywał przez lata przed rodziną?

Co ciekawe po swojej śmierci Nick nadal pozostaje narratorem książki i przekazuje dalsze wydarzenia obserwując członków rodziny z góry, z pozycji dobrego ducha czuwającego nad bliskimi. Co więcej, mężczyzna może także w razie potrzeby ingerować delikatnie w ich życie podsuwając pewne rozwiązania.

Kim jest tajemnicza młoda nauczycielka o imieniu Vicki? Jaki jest jej związek z panami Catini?

Przeczytałam tę książkę z dużą przyjemnością. Jak dla mnie trochę nietypowy sposób narracji zastosowany przez autora był strzałem w dziesiątkę, choć przyznam, że na początku byłam zdumiona. Ciekawa fabuła, sporo elementów zaskoczenia (także w zakończeniu), barwny język i przede wszystkim klimat tak charakterystyczny dla autora to wszystko sprawia, że zainteresowanie wzrasta z każdą przeczytaną stroną. Polecam tę  lekturę na odreagowanie codziennego stresu i kieruję ją szczególnie do miłośników powieści obyczajowych oraz wielbicieli pióra Petera Pezzellego.

Avatar użytkownika - Habina
Przeczytane:2012-12-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
Pierwsza lekcja tańca
Peter Pezzelli0
Okładka ksiązki - Pierwsza lekcja tańca

Mistrz obyczajowej, pachnącej bazylią i pomidorami opowieści powraca w wielkim stylu. Peter Pezzelli po raz kolejny zabiera nas w podróż do amerykańskiej...

Dom w Italii
Peter Pezzelli 0
Okładka ksiązki - Dom w Italii

Dwoje samotnych ludzi, smaki i zapachy włoskiej prowincji oraz nadzieja ? że nawet po największej życiowej burzy zza chmur może wyjrzeć słońce. Książka...