Ósemka

Tom 1 cyklu ósemka

Nowy Jork, 1972 Catherine Velis, specjalistka od komputerów, zatrudniona przez jedną z wielkich firm wyjeżdża służbowo do Afryki. Znajomy antykwariusz prosi ją o przywiezienie figur z bardzo starego kompletu szachowego, które są ponoć ukryte w Algierii... Francja, 1790 Mireille i jej kuzynka Valentine odbywają nowicjat w opactwie Montglane, gdzie ukryte są szachy, które należały ongiś do Karola Wielkiego. Osoba, która zgromadzi te figury, przejmie władzę nad światem... W tym fascynującym dziele Neville z odrobiną szaleństwa dawnych alchemików połączyła powieść współczesną, historyczną, thriller, całość zaś okrasiła szczyptą średniowiecznych tajemnic. Oba intrygujące wątki splatają się ze sobą po mistrzowsku, co sprawia, że od kart tej książki nie można się wprost oderwać.

Informacje dodatkowe o Ósemka:

Ósemka - opinie o książce

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-11-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Życie to rodzaj szachów. To gra, w której one są pionkami. Fabuła tej powieści nasycona jest wieloma wątkami: tajemnicze przepowiednie, pojedynki szachowe kończące się tajemniczą śmiercią, matematyczne gry, muzyka sfer, obsesja władzy, zemsta za krzywdy. Sensacja miesza się z thrillerem, wątkami mistycznymi, historią i romansem. Wydarzenia są przedstawiane dwutorowo: prawie współcześnie Velis, informatyk z firmy należącej do bractwa ,,Wielkiej Ósemki" dostaje polecenie wyjazdu do Algierii. Natomiast w przeszłości młode zakonnice dostają misję chronienia figur szachowych z kompletu pochodzącego od Karola Wielkiego. Przeplata się tu fikcja z historią, gdyż na kartach powieści występują postacie historyczne: caryca Rosji Katarzyna, Napoleon, Robespierre. Nie zabraknie bezwzględnych graczy, odważnych kobiet jak Mireille i Catherine- wybranych by odkryć tajemnicę ósemki. Kim jest Biała Królowa? A Czarna? To wszystko łączy tajemnica szachów, wielkiego skarbu, który może wyrządzić zło, a mającego swój początek w przeszłości Maurów i pustyni- to klamra spinające te dwie płaszczyzny czasowe. Niestety bogata galeria postaci z zawiłą genealogią oraz niekiedy natłok wydarzeń, zbyt wielka dynamika mogą spowodować dezorientację. Muszę przyznać, że bardziej ciekawiły mnie wydarzenia z XVIII wieku: czasy rewolucji francuskiej, dramatyczne chwile, strata, ciągłe niebezpieczeństwo. Wraz z rozwojem fabuły i odkrywaniem tajemnicy przekonujemy się, jak wiedza może przynieść niebezpieczeństwo, w tym śmierć- bo toczy się pojedynek na śmierć i życie. Na dodatek ta gra kosztowała wiele, zbyt wiele, by zapomnieć i wybaczyć. I ,, jeszcze się nie skończyła. W pewnym sensie dopiero się zaczęła." Myślę, że ,,Ósemka" najbardziej przypadnie do gustu fanom nieco nieprawdopodobnej sensacji z teoriami spiskowymi, koktajlu tajemnicy i wyobraźni. Całość uważam za pomysłową, choć może nieco przekombinowaną, nie wszystko brzmi przekonywająco.
Avatar użytkownika - pajeja88
pajeja88
Przeczytane:2013-08-30, Ocena: 2, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Bardzo rzadko mi się zdarza zacząć czytać książkę i odkładać ją na półkę w połowie lektury. W tym wypadku właśnie tak było. Nie dałam 1 tylko dlatego, że sam pomysł fabuły jest dość ciekawy i zapewne komuś przypadnie do gustu. Niestety do tego grona nie należę dlatego od pierwszej strony czytanie było dla mnie męką i po raz pierwszy przeczytanie stu stron zajęło mi tyle dni. Styl pisania kompletnie do mnie nie trafia, jednak nie znaczy to że książka jest wybitnie zła. Po prostu nie trafia w mój gust, a nie chcąc marnować czasu przestałam się męczyć i zmuszać do czytania.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2018-01-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Powieść ma swoje plusy i minusy. Nie dziwią mnie komentarze ją zachwalające, ani te krytykujące. Dla mnie jest gdzieś w środku. Dałabym jej 3-, ale nie mam takich ocen.
Autorka nieumiejętnie tłumaczyła pewne fakty historyczne, dlatego czytelnik mniej zorientowany może gubić się w akcji i postaciach w niej pojawiających. Motywy również nie do końca wyjaśnione, niektóre wątki dziwnie się urywające, a potem pojawiające jak królik z kapelusza.Książka niestety przez pierwsze 100-20 stron mało wciągająca, wręcz nudnawa.
Na plus na pewno to, że po 200 stronie całość nabiera tempa i czytelnik zaczyna się wkręcać w całą akcję, i zastanawiać o co oni właściwie tak walczą albo co tak zaciekle chronią i z ciekawości brnie dalej. Poza tym lubię powieści z tłem historycznym.
Pojawiają się takie postacie jak Caryca Katarzyna, Karol Wielki, Jacques-Louis David, Napoleon Bonaparte, Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, Newton i inni. Z pozoru postacie nie mające nic ze sobą wspólnego. Byłam zmotywowana doczytać wiadomości z wielu dziedzin jak matematyka, muzyka, geografia czy historia. Ogrom wiedzy. A autorka umiejętnie wszystko łączy w jedność.
Polecam przeczytać w pełni skupieniu i z odrobiną cierpliwości.

Gra
Katherine Neville0
Okładka ksiązki - Gra

Rok 2003, Kolorado: Alexandra Solarin jedzie do domu swojej matki. Jej rodzice byli przekonani, że przed trzydziestu laty udało się im rozproszyć po całym...

Magiczny krąg
Katherine Neville0
Okładka ksiązki - Magiczny krąg

Snake River, Idaho, 1989 rok. Ariel Behn, specjalistka od ekologii, dziedziczy po zamordowanym w tajemniczych okolicznościach kuzynie pewne niezwykłe manuskrypty...