Ślady. Zaginiony pocisk

Data wydania: 2010-03-01
ISBN: 978-83-259-0157-8
Dodał/a książkę:AgataD
Recenzja - Ślady. Zaginiony pocisk
KRYMINALNA SERIA, SCIENCE FICTION DLA MŁODZIEŻY Mroczne tajemnice, przerażające zbrodnie i inne zagadki kryminalne w świecie przyszłości. „Zaginiony pocisk” – nowe śledztwa Luke’a Hardinga. Kontynuacja książki: „Ślady. Winny niewinny”. Jak będzie wyglądać Anglia przyszłości? Autor Malcolm Rose tworzy wizję alternatywnego, skomputeryzowanego świata, w którym północ i południe kraju zamieniają się rolami. W kryminalnej serii ŚLADY to na północy jest centrum kulturalne i gospodarcze, na południu zaś szerzą się zbrodnie i rozboje. Londyn i Cambridge stają się slumsami, krainą recydywistów. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Birmingham. Administracja państwowa ściśle kontroluje każdą sferę życia obywateli, wykorzystując do tego zaawansowaną technologię. Luke Harding – nastoletni śledczy o nieprzeciętnych zdolnościach detektywistycznych – został już przeniesiony na południe, do zdewastowanego Londynu. Tym razem ma poprowadzić dochodzenie w sprawie tajemniczego zabójstwa lekarki. Kobieta została zastrzelona, ale na miejscu zbrodni nie znaleziono pocisku, a deszcz zmył wszystkie inne ślady. Czy to przypadkowa śmierć w mieście ogarniętym chaosem? Czy może jednak starannie wybrana ofiara? Dlaczego giną niewinni ludzie? Kim jest seryjny morderca? Luke musi znaleźć odpowiedzi na te pytania, zanim w Londynie dojdzie do masakry. W dochodzeniu jak zawsze pomaga mu osobisty asystent Malk – supernowoczesny mobilny komputer wyposażony we wszelkie narzędzia do analiz kryminalistycznych. Pierwszy tom „Winny niewinny” z serii ŚLADY został wyróżniony nagrodą Książka Roku 2006 przez Amerykańską Sekcję Stowarzyszenia Książki dla Młodych (USBBY) oraz stowarzyszenie Konsulat Książek Dziecięcych (CBC). Bohatera serii – Luke’a Hardinga – poznajemy w chwili, gdy zdał końcowy egzamin kwalifikacyjny z kryminalistyki. Jako najmłodszy uczeń w historii szkoły zdobył uprawnienia detektywa. Ma dopiero 16 lat. Jeszcze nie zdążył uczcić tego sukcesu, a już otrzymał pierwsze zadanie. Ma poprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa. Ofiarą jest student z jego uczelni, który zginął w dziwny sposób – został zastrzelony z łuku. Niestety, wszystkie dowody wskazują na to, że zabójcą jest... sam Luke! A to dopiero początek serii zbrodni, które wstrząsną szkolną społecznością. Cytat z recenzji: Osadzona w realiach science fiction nowa seria kryminalna – choć adresowana do młodego odbiorcy – również dorosłemu da sporo przyjemności. „Winny niewinny” to jej pierwsza część, dla której pierwowzorem mógł być kultowy serial telewizyjny „Z archiwum X”. Kolejny, trzeci tom: w przygotowaniu!
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:
Śledczy Harding i londyńska dzicz||Alternatywna wizja Anglii w niedalekiej przyszłości. Londyn staje się siedliskiem występku, wszelakich zbrodni i miejscem spotkań wywrotowych organizacji. Ekspansywna i wszechobecna roślinność pochłania stopniowo ślady cywilizacji, w gąszczu czają się dzikie zwierzęta, a najpoważniejsze zagrożenie (oprócz zwyrodniałych przestępców) stanowią jadowite węże. ||Stolicą i centrum kulturalnym oraz gospodarczym państwa jest obecnie Birmingham, nic więc dziwnego, że kiedy Luke Harding, szesnastoletni śledczy sądowy, przybywając do Londynu przeżywa lekką traumę…||Tę makabryczną wizję upadku państwa, a - co gorsza - przekształcenia go w kraj nieomal totalitarny
alkatraz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Interesujący kryminał dla młodzieży, trzymał w napięciu do samego końca. Wizja zdewastowanego Londynu w przyszłości, ukazująca jego niebezpieczne ulice. Skomputeryzowany świat, roboty, elektronicznie zaprogramowane samochody, komitet przymusowego łączenia rówieśników w pary oraz sekta bojkotująca białą rasę - tworzą oryginalną i ciekawą fabułę nie tylko dla nastolatków, ale również starszych czytelników.