Okładka - Śmieciarze. Antyrecyklingowe studium z   antropologii codzienności

Śmieciarze. Antyrecyklingowe studium z antropologii codzienności

Wydawnictwo: Stopka
Data wydania: 2008
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-85-73479-6
Dodał/a książkę:szczepanik
Wyprawa badacza na śmietnisko - to dopiero "wyzwanie" dla warsztatu antropologicznego. Zamiast "kresowców" i krajowców, rzeczy niepotrzebne; zamiast respondentów i bohaterów wywiadów, pogłębiony kontakt z materialnymi śladami ludzkich zachowań - i to za sprawą jednego z warszawskich śmieciarzy. Włodzimierz K. Pessel napisał frapujący antropologiczny raport o śmieciach i ludziach, którzy najczęściej z przymusu, niekiedy też z wyboru, żyją w obszarach marginalnych wielkiej aglomeracji, w których to odpady stanowią dominujący element krajobrazu, ale tym samym – są niezbywalnym elementem tworzącym szczególnego rodzaju kulturowy ład. Śmieci i ich ludzie, niekiedy tylko stykający się z intruzami z innych obszarów, obojętnie jak blisko fizycznie usytuowanych, stanowią temat opowieści młodego badacza. Przyjęta perspektywa i niewątpliwe talenty literackie autora przynoszą efekty znakomite – raport jako zapis szczególnego rodzaju obserwacji uczestniczącej, bez dziennikarskiej sensacji i pseudofilozoficznych metafor życiowej mądrości śmieciarzy, stawia diagnozy daleko wykraczające poza opinie na temat statusu społecznego nędzarzy i stanu zdegradowanych obszarów miejskich (P. Kowalski).