Śmieszne miłości

Różne odcienie miłości to temat, do którego Milan Kundera wraca ze szczególnym upodobaniem. Siedem anegdotycznych opowiadań zamieszczonych w tej książce jest sprawami miłosnymi przepełnione. Sprawami, sprawkami, flirtami, scenkami oraz kwestiami życia i śmierci. Miłość - tak duchowa, jak i fizyczna - jest przecież czymś bardzo niejednorodnym.

Wśród wydarzeń opisanych w książce mamy niemal prawdziwy, grecki sympozjon rozgrywający się podczas nocnego dyżuru w jednym z czeskich szpitali, w dodatku omal nie zakończony śmiercią jednej z uczestniczek. Mamy prowadzoną ze zdumiewającą konsekwencją erotyczną grę dwojga młodych kochanków czy też wspomnienia o miłości, które niespodziewanie dla wszystkich kończą się tej miłości wskrzeszeniem i wygaśnięciem. Mamy toczoną pomiędzy partią a kościołem walkę o duszę młodego nauczyciela, której dwa punkty kulminacyjne mają miejsce w dwóch, różnych łóżkach. Mamy wreszcie historię pracownika wyższej uczelni, który niespodziewanie obok miłości traci większość rzeczy, na których mu zależało. Człowiek ten uświadamia sobie jednak, że jego przygoda ,,należała raczej do przygód komicznych niż tragicznych" i ten fakt sprawia mu pewną ulgę. Podsumowuje on również wszystko, co Śmieszne miłości chciałyby przekazać.

Powieści Kundery mają to do siebie, iż są przekorne. Nie pozwalają się przyszpilić, nie chcą się dać opracować w stosownym języku interpretacyjnym. Na różnych poziomach, wtedy wiec gdy są lekkie i pobudzają do śmiechu, i wtedy gdy są poważne i ciężkie, nieznośne do zaakceptowania, żyją własnym życiem, życiem fenomenu nie do opisania. (...) Myślę, że jego uniwersalność wyznacza jakąś nową drogę dla wciąż skazywanej na śmierć powieści.

Marta Wyka

Milan Kundera (ur. 1929) - jeden z najbardziej znanych pisarzy czeskiego pochodzenia. Uczestnik Praskiej Wiosny. Dwukrotnie wstępował i zostawał wydalany z Czeskiej Partii Komunistycznej. W 1975 roku wyemigrował do Francji. W 1981 roku przyjął obywatelstwo francuskie. W 1990 roku opublikował swoją ostatnią powieść w języku czeskim. Od tej pory pisze tylko po francusku i nie pozwala tłumaczyć na język ojczysty swoich nowych książek. Do najbardziej znanych dzieł Kundery należą powieści: Żart (wyd. 1967), Śmieszne miłości (1970), Księga śmiechu i zapomnienia (1978), Nieznośna lekkość bytu (1984) oraz Nieśmiertelność (1990), a także esej Sztuka powieści (1986).

Informacje dodatkowe o Śmieszne miłości:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-08-28

Kup książkę Śmieszne miłości

Śmieszne miłości - opinie o książce

Avatar użytkownika - konwallia
konwallia
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
"Ale tak to już w życiu bywa: człowiek sądzi, że gra rolę w określonej sztuce, a nie przeczuwa, że na scenie niepostrzeżenie wymieniono tymczasem dekoracje, a on, chociaż niczego nie podejrzewa, bierze udział w całkiem innym przedstawieniu." (s. 273) Taka, spowodowana niejednokrotnie zbędnym słowem lub nieprzemyślanym czynem bohatera zmiana scenografii powoduje nieprzewidziany zwrot akcji i zmianę nakreślonej przez Kunderę sytuacji. Jest to jedno z głównych spoiw siedmiu opowieści składających się na "Śmieszne miłości". Historie traktują o najróżniejszych obliczach i odcieniach miłości. Nie jest to miłość czysto fizyczna (chociaż o nią się ociera) a raczej typowo ideologiczna. Podbarwione odrobiną cynizmu pożądanie przedstawione zostało ze sporą dozą komizmu. Klimat książki niejednokrotnie tchnie nostalgią, niepokoi. Wyśmienicie wykreowani bohaterowie są znakomitym zwieńczeniem niniejszego zbioru opowiadań. Lektura, mimo swojej lekkości, skłania do przemyśleń, co jest jej niebywałym plusem. Zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2021-05-12, Przeczytałem,

Naprawdę przewrotne opowiadania, przyjemnie się czytało

Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2016-12-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Sztuka powieści
Milan Kundera0
Okładka ksiązki - Sztuka powieści

Błyskotliwa, przenikliwa analiza kondycji współczesnej literatury europejskiej. W dobie audio- i e-booków, hipertekstu i książek pobieranych bezpośrednio...

Zasłona. Esej w siedmiu częściach
Milan Kundera0
Okładka ksiązki - Zasłona. Esej w siedmiu częściach

Kiedy pozostaje tylko wiara w sztukę. Rabelais, Cervantes, Diderot, Flaubert, Dostojewski, Tołstoj, Faulkner, Rushdie, Márquez - te nazwiska zna...