Śnieg

Orhan Pamuk, światowej sławy pisarz turecki, wreszcie po polsku - LITERACKA NAGRODA NOBLA 2006

Pierwsza przetłumaczona na język polski powieść najsłynniejszego obecnie pisarza tureckiego, kandydata do literackiej Nagrody Nobla. Za sensacyjno-kryminalną fabułą kryje się próba próba dotarcia do źródeł współczesnego terroryzmu. Impulsem do napisania książki stało się pogorszenie stosunków między Wschodem a Zachodem po atakach na WTC.

Młody poeta, Ka wraca po 12 latach emigracji w Niemczech do ojczystej Turcji na pogrzeb matki. W małym anatolijskim miasteczku Kars podejmuje próbę odzyskania młodzieńczej miłości, a przy okazji pisze artykuł na temat serii tajemniczych samobójstw wśród młodych dziewcząt, którym zakazano noszenia muzułmańskich chust. Prowadząc swe dziennikarskie śledztwo Ka poznaje miejscowe władze, rozmawia ze studentami, kandydatem na burmistrza w nadchodzących wyborach, sufickim szejkiem, pierwszym islamskim pisarzem science fiction i terrorystą. Nawiedzająca nagle okolicę potężna zamieć śnieżna na klilka dni odcina miasteczko od reszty świata. Kars staje się widownią bardzo współczesnego i tragicznego w skutkach konfliktu politycznego, w który zaangażowane są miejscowe świeckie władze, wyznawcy islamu i Kurdowie.

Orhan Pamuk (ur. 1952. r.) - pochodzący z Turcji, jeden z najwybitniejszych pisarzy europejskich, zdobywca wielu nagród literackich, m.in. IMPAC. Jego książki przetłumaczono na ponad 30 języków na całym świecie.

Informacje dodatkowe o Śnieg:

Śnieg - opinie o książce

Avatar użytkownika - Velstruna
Velstruna
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Czy śnił Ci się śnieg? Podobno "choć raz w życiu śnieg prószy w naszych snach". W książce pada bez końca, przykrywa wszystko wokół, nadając światu zupełnie nowe i świeże oblicze. Akcja powieści rozgrywa się w Turcji, w rzeczywistości , w której obowiązuje szarijat, rządzą sunnici, kobieta ma nosić kwef, a mężczyzna takke. Główny bohater Ka to uchodźca, więc już człowiek zachodu, dziennikarz, poeta, a może derwisz.Powodem, dla którego wraca po latach do Kars, jest chęć rozwiązania zagadki tajemniczej serii samobójstw młodych muzułmanek. Musi jednak liczyć się z zasadami, jakie tu panują i zwyczajami, które obowiązują wszystkich bez wyjątku. Tu spotyka swoją miłość sprzed lat- piękną Ipek i tu próbuje odgadnąć, czy jest człowiekiem stąd, czy kimś obcym, i tutaj nagle budzi się w nim natchnienie, poezja. Rodzą się również dylematy:"Szczęście i poezja mogą żyć razem bardzo krótko. Potem szczęście strąci w banał poetę lub jego dzieła. Albo prawdziwa poezja zniszczy szczęście." Okazuje się, że droga, w którą wyruszamy z określonego powodu i w konkretnym celu, może prowadzić w zupełnie inne i nieznane rejony. Taki właśnie jest "Śnieg" Orhana Pamuka.
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Książka "ciężka" i "zakręcona". Historia tureckiego poety Ka, który ciągu 3 dni wplątany zostaje w wydarzenia polityczne rozgrywające się w odciętym od świata przez tytułowy śnieg miasteczku Kars. Atmosfera terroru, ciągłej inwigilacji, przesłuchiwania. Islam walczy z nowoczesną (choć komunistyczną) republiką. Główny bohater- tchórzliwy, zagubiony, wrażliwy, samotny- zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach.

Europa w kontraście z islamską Turcją. Rewolucja na tle religijnym, miłość, wiara. W centrum wydarzeń pewien poeta. Interesująca lektura, którą gorąco polecam.

Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Nazywam się Czerwień
Orhan Pamuk0
Okładka ksiązki - Nazywam się Czerwień

W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę...

Noce zarazy
Orhan Pamuk0
Okładka ksiązki - Noce zarazy

Mała wyspa i wielka polityka. Pandemia i propaganda. Miłość i śmierć. Wiosną 1901 roku oczy całego świata zwracają się na Minger. Spokojna wyspa nazywana...