Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust

Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7243-844-7
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust
Na historię można patrzeć na wiele sposobów. Można skoncentrować się na jej aspekcie militarnym, gospodarczym, obyczajowym lub politycznym. Można przyjąć punkt widzenia przywódców lub dowódców. Ale można też spróbować ujrzeć ją tak, jak widzieli ją zwykli ludzie. Osoby, które były świadkami wydarzeń lub bezpośrednio w nich uczestniczyły.

„Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust” to opowieść o wymordowaniu przez reżim nazistowski ponad sześciu milionów ludzi, w większości Żydów. Ponad sto osób, świadków i uczestników, przedstawia nieubarwione, poruszające obrazy świata gett, obozów i marszów śmierci. Wśród historii mówiących o niewyobrażalnych potwornościach znajdziemy jednak i takie, które świadczą o nadziei i przetrwaniu.

Autorka książki przez dwadzieścia lat dokumentowała historię Zagłady, nagrywając wspomnienia osób, którym udało się przeżyć prześladowania. W książce znalazło się ponad sto zarejestrowanych przez nią relacji świadków, uzupełnionych zapisem nagrań z amerykańskiego Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.
Recenzja
monique Linia koment
Na półkach:

Wzbudzić niepokój...

Ta książka głęboko cię wzburzy. Usłyszysz opowieści, które cię poruszą i nie pozwolą na obojętność. A mimo to gorąco ją polecam. Nie jest to aż tak dziwne, jak mogłoby się wydawać – ta książka ma budzić niepokój, na tym polega jej rola. Ma budzić niepokój tak wielki, aby czytelnik nigdy nie zapomniał przeczytanych historii. Zdania te pochodzą z zamieszczonego w książce Lyn Smith Świadkowie. Zapomniane głosy. Holokaust. Prawdziwe historie ocalonych słowa wstępnego brytyjskiego historyka Laurence’a Ressa

Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Historyczne,Mam,
Książka składa się z krótkich relacji ludzi, którzy przeżyli holokaust. W większości są pochodzenia żydowskiego, ale niektóre wypowiedzi należą do Polaków, Anglików, czy nawet Niemców z ich punktu widzenia.

Świadectwa te ułożone są chronologicznie i w miarę możliwości tematycznie. Pierwsze znalazły się dotyczące czasów tych z przed wojny, by lepiej zobrazować jak bardzo zmieniło się życie ludzi w przeciągu kilku lat, czy nawet miesięcy. Potem znajdują się relacje z życia w gettach, obozach, by na końcu nastał w miarę radosny czas wyzwolenia. W miarę radosny, dlatego, że wielu z nich nie mogło się odnaleźć w powojennej rzeczywistości, gdy wojna zabrała im często wszystkich najbliższych.

Książka ta jest na tyle ciekawa, co poruszająca. Wiele wypowiedzi należy do ludzi, którzy podczas wojny byli dziećmi. Niektórych zdjęcia zostały umieszczone w pierwszych rozdziałach.
andr Linia koment
Zawolka Linia koment
Okładka - Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust Legendy warszawskie
Marta Dobrowolska-Kierył
Okładka - Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust Cristiano Ronaldo. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust Lionel Messi. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust Lekarze Hitlera
Manuel Moros Peña
Okładka - Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust Stulecie trucicieli Niesamowite historie
Linda Stratmann