Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?

Dlaczego Amerykę czeka detronizacja, kiedy cały świat bawi się iPadami i nie może się oderwać od Google’a i Facebooka? Czy Chińczycy mogą dzięki taniej produkcji zawładnąć globem, nie niszcząc go? Czy Zachód zdoła uratować swój przemysł przed inwazją Azjatów? Europa grzęźnie w kryzysie, a Unii, która miała jednoczyć kontynent, grozi, że go podzieli. Czy poradzi sobie z postępującą islamizacją? Autor stara się ominąć rafy czyhające na zadufanych „proroków” i po wnikliwym prześwietleniu ekonomicznych tygrysów śledzi trendy, które będą miały znaczenie dla przyszłości świata.

Andrzej Lubowski poddaje testom trzy wielkie globalne prognozy − trzy spojrzenia gigantów − banków Goldman Sachs i Citibank oraz Roberta Fogla, noblisty z ekonomii. Odwołuje się do swoich doświadczeń (pracował przez 20 lat w kierownictwie Citigroup i Visy, doradzał firmom w Ameryce i Europie) i ekonomicznej wiedzy, którą pogłębił dzięki licznym podróżom i osobistym kontaktom z architektami światowego ładu. W zakończeniu książki proponuje swoje własne, zaskakujące spojrzenie na świat w roku 2040.

Czy Europa będzie słabsza od Afryki? Czego potrzeba Polsce do awansu w światowych rankingach? Śledztwo trwa. Jego zapis jest fascynujący.

Informacje dodatkowe o Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-09-26
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-240-2048-5

Kup książkę Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?

Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać? - opinie o książce

Avatar użytkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2017-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017,

Czasy w jakich żyjemy dla osób nie śledzących na bieżąco wielu źródeł informacji (rzecz konieczna do wyrobienia sobie obiektywnego spojrzenia) są trudne do zrozumienia. Wiele się dzieje w strefie polityki, gospodarki i środowiska na całym świecie, a do wielu informacji mamy ograniczony dostęp. Książka pozwala zrozumieć posunięcia największych graczy w chwili obecnej oraz krajów, które pretendują do zasilenia "ich" szeregów. Rozgrywka, jaka obecnie ma miejsce będzie miała wpływ na ukształtowanie sił politycznych na świecie i zdefiniuje miejsce Polski na mapie Europy i świata. Czy chcemy tego czy nie - bierzemy udział w tej grze, i od nas - pracowników, pracodawców, inwestorów, etc. zależy przyszłość naszego kraju.

Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
W bardzo przystępny sposób autor pokazuje nam największe gospodarki świata i te które za 20-30 lat mogą do tego grona dołączyć. Opisuje mnogość zależności (politycznych, finansowych, demograficznych...) wpływających na kształtowanie się zachowań rynkowych w poszczególnych krajach. Jakie perspektywy i rokowania wg specjalistów mają te gospodarki i jakie przeszkody mogą napotkać na drodze rozwoju. Świetne pióro autora i szeroka wiedza na opisywany temat powodują naprawdę łatwe przyswajanie wiedzy dotyczącej także nas. Gorąco polecam
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 5, Przeczytałem,
„Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?” to książka nie tylko dla ekonomistów i politologów. Powinien po nią sięgnąć każdy, kto chce poznać lepiej procesy zachodzące we współczesnym świecie. Można powiedzieć, że Andrzej Lubowski rozprawia się z trzema wielkimi prognozami, pokazując ich słabe strony oraz te, którym ich autorzy zbytnio zaufali. Lubowski również przedstawia swoją wizję przyszłości, ale podkreśla wielokrotnie, że to jak wyglądać będzie świat za 30 lat, zależy w dużej mierze od wielu warunków, m.in. od energetyki, innowacyjności, wykształcenia czy korupcji, która może przeszkodzić wielu krajom rozwijającym się w osiągnięciu przewidywanych sukcesów.
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Prognozy ekonomiczne zależą od wielu czynników, nie tylko gospodarczych. Andrzej Lubowski w swoich przewidywaniach kieruje się nie tylko faktami i liczbami, ale bierze także pod uwagę czynnik ludzki, kulturę i trendy. Nie odpowiada jednoznacznie na pytanie, czy Zachód musi przegrać i poddaje kilku kandydatów, którzy mogą wygrać. Pisze o tym, co może czekać Polskę, a także często odnosi się do historii, z której można się wiele nauczyć – choćby śledząc drogę do sukcesu Stanów Zjednoczonych. Finansowe tygrysy mogą za 27 lat stać się niegroźnymi kotkami, a dzisiejsze płotki – grubymi rybami.
Alfabet amerykański
Andrzej Lubowski0
Okładka ksiązki - Alfabet amerykański

Andrzej Lubowski, ekonomista i publicysta, bywalec salonów Waszyngtonu, Nowego Jorku i Kalifornii, wprowadza nas za kulisy amerykańskiej polityki, kultury...