Świat Bizancjum. Tom 3. Bizancjum i jego sąsiedzi 1204-1453

Data wydania: 2014-05-09
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7767-802-2
Dodał/a książkę:czytam
Trzytomowe dzieło "Świat Bizancjum" przedstawia syntezę historii państwa bizantyńskiego, od przekształcenia miasta Byzantion w cesarski Konstantynopol aż do upadku państwa w 1453 roku.

Trzeci i ostatni tom poświęcony jest schyłkowi Cesarstwa Bizantyńskiego; od czwartej wyprawy krzyżowej, podczas której w 1204 roku Łacinnicy przejęli Konstantynopol, aż do jego upadku w 1453 roku. Zespół uczonych przedstawia czytelnikowi trwający proces rozpadu Cesarstwa oraz starania władców dynastii Paleologów o zjednoczenie dawnych terytoriów bizantyńskich. Autorzy omawiają przyczyny nieudanego zjednoczenia, spory dynastyczne, związane z nimi wojny domowe, zagrożenia ze strony państw bałkańskich i Turków, nieudane wyprawy krzyżowe, czy niepowodzenie Unii Kościołów. Czytelnik zapoznaje się z trwającym rozwojem gospodarczym, artystycznym i kulturalnym, któremu towarzyszy ponowne odkrycie przeszłości hellenistycznej.

Analiza świata bizantyńskiego w relacji do innych państw prawosławnych i łacińskich, oraz w konfrontacji z Turkami sprawiła, że rozdziały poświęcone regionom z poprzednich tomów, zostały zastąpione przez rozdziały poświęcone sąsiadom Bizancjum, np. Serbom, Bułgarom, czy Turkom.
Okładka - Świat Bizancjum. Tom 3. Bizancjum i jego sąsiedzi 1204-1453 Sztuka przebaczania
Raffaele Cavaliere
Okładka - Świat Bizancjum. Tom 3. Bizancjum i jego sąsiedzi 1204-1453 113 dań Siostry Anastazji. Potrawy jarskie i ryby
s. Anastazja Pustelnik FDC
Okładka - Świat Bizancjum. Tom 3. Bizancjum i jego sąsiedzi 1204-1453 Kuchnia tradycyjna Siostry Anastazji
Siostra Anastazja Pustelnik
Okładka - Świat Bizancjum. Tom 3. Bizancjum i jego sąsiedzi 1204-1453 Jak szczęśliwie przeżyć drugą połowę życia
Riemann Fritz, Kleespies Wolfgang
Okładka - Świat Bizancjum. Tom 3. Bizancjum i jego sąsiedzi 1204-1453 Pajączek z Księżyca
Ks. Łukasz Kamykowski