Okładka - Świat na brudno

Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7469-598-5
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce to silva rerum, w której znaleźć można wypowiedzi bardzo się różniące: artykuły o charakterze akademickim, ujęcia panoramiczne i syntezy, a obok nich - krytycznoliterackie domysły, szkice szkiców, polemiki, recenzje oraz komentarze do życia literackiego. Ów las tekstów nie rośnie jednak dziko. Porządkują go podstawowe dla Śliwińskiego pytania: gdzie dzisiaj jest miejsce poezji? gdzie w poezji jest miejsce rzeczywistości? jak wiersze opierają się wpływowi rynku, polityki i mediów? Tytułowy świat na brudno nie jest, zdaniem autora, światem gorszym. Przeciwnie! Wielość języków, niesforne bogactwo wrażliwości, krytycyzm i opór stawiany przez poetów gotowym receptom na życie i sztukę, wszystko to daje liryce polskiej siłę przetrwania. Śliwiński bywa nieufny wobec starych i nowych wielkości, niecierpliwy, a nawet niesprawiedliwy, lecz nigdy nie jest do poezji zniechęcony. Czytanie wierszy jest dla mnie niekończącą się wyprawą w nieznane, do której zapraszam Czytelnika tej książki - mówi. Piotr ŚliwińskiHistoryk i krytyk literatury. Wykłada na UAM w Poznaniu. Przewodniczący jury Nagrody Literackiej Gdynia. Jest autorem i współautorem kilku książek najgłośniejsze to: Literatura polska 1976-1998. Przewodnik po prozie i poezji (z Przemysławem Czaplińskim, 1999) oraz Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej (2002. Współpracuje z wieloma czasopismami, m.in. z Res Publiką Nową i Tygodnikiem Powszechnym .