Opis ksiązki
Kup Teraz

Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej

Ocena ( 5 osób )
5.8
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2012-03-09
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788375363135
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:czytam

Wyobraź sobie koszmar rodem z Roku 1984 Orwella wcielony w życie.

Wyobraź sobie, że mieszkasz w kraju, w którym radia odbierają tylko jedną, państwową stację. Wyobraź sobie szary świat, w którym kolor wprowadzają tylko czerwone hasła propagandy. Wyobraź sobie, że na ścianie pokoju musisz powiesić portret przywódcy i kłaniać się mu we wszystkie święta. Wyobraź sobie miejsce, w którym seks służy jedynie płodzeniu kolejnych obywateli, a służby bezpieczeństwa, niczym Orwellowska Policja Myśli, bacznie obserwują twoją twarz podczas wieców, by upewnić się, że szczere są nie tylko twoje słowa, ale też twoje myśli. To miejsce istnieje naprawdę nazywa się Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Reżim rządzący Koreą Północną od 1945 jest prawdopodobnie najbardziej totalitarnym systemem we współczesnym świecie.

Wielokrotnie nagradzana książka Barbary Demick Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej pozwala zobaczyć rzeczywistość, o której większość z nas nie ma pojęcia. Książka obejmuje chaotyczny czas po śmierci Kim Ir Sena, gdy do władzy doszedł jego syn Kim Dzong Il, a w kraju zapanował głód, w wyniku którego zginęła jedna piąta mieszkańców i gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych uciekinierów z komunistycznego raju.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dallea plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Nie przerysowane tragizmem, wręcz wydaje się, że aż do bólu realne historie uciekinierów z komunistycznej Korei. Książkę, jako zapis opowiadań rzeczywistych przeżyć, czyta się z zapartym tchem.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek -2014,
Po zapoznaniu się z tym wstrząsającym reportażem, który okazał się jednym z najlepszych jakie czytałam (a czytałam ich wiele), dochodzę do bardzo niepoprawnego politycznie i zarazem muzycznie (sic!) wniosku, że Korea może światu zazdrościć wszystkiego, z tym że świat wstrzymał się od napisania przedszkolakom piosenki na ten temat. Może dlatego, że ma prąd, więc siedzi w Internecie zamiast uświadamiać przedszkolaki, że żyją w najlepszym z możliwych światów. Zresztą, przedszkolaki spoza Korei nie potrzebują piosenek bo i tak to sobie wygooglują.
Mirania plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
O tym, że światu nie mają czego zazdrościć śpiewały - obowiązkowo, z wszelkich możliwych okazji - dzieci i młodzież w Korei Północnej. Jednak gdy poczyta się o dramacie życia codziennego Koreańczyków z północy, o masowych zgonach, komunistycznym mordzie, terrorze i więzieniach, tytuł ten zabrzmi jak twarde, oczywiste i niepodlegające wątpliwościom stwierdzenie: to my, czytelnicy, nie mamy czego zazdrościć światu, bo jesteśmy bezpieczni, spokojni, wolni.
Reportaż ten czyta się jak wstrząsającą, acz pod pewnymi względami dziwnie piękną, powieść, w której ukazane są losy kilkorga bohaterów i ich rodzin, reprezentatywnych dla reszty społeczeństwa. Mamy tu obraz Korei głodującej, pogrążonej w niewyobrażalnej nędzy, której obywatele walczą o każdą godzinę życia, kochają, próbują się ze sobą wiązać, uczciwie pracować, godnie umierać, wreszcie - często w tajemnicy przed najbliższymi - uciekać z kraju. Nie wiem, co przykuwało mnie do tej książki bardziej: opisy dramatycznego życia codziennego, borykania się ze straszliwym głodem, brakiem pieniędzy, prądu, ubrań, niemożnością zdobycia najbardziej podstawowych przedmiotów, wspinania się na wyżyny desperackiej pomysłowości, czy może wreszcie relacje z karkołomnych ucieczek.
Historie zgromadzone przez Demick to nie tylko opowieści o hańbie, zezwierzęceniu, upodleniu. Reportaż ten jest również świadectwem wielkiej determinacji, odwagi i nieludzkich wyrzeczeń. To rzecz o powolnym dojrzewaniu ludzi do zrozumienia kłamstw systemu, opis przełomów dokonujących się w ich sercach i świadomości.
Autorka pisze o ludziach, którym udało się porzucić Koreę Północną. Tylko do takich osób dotarła, tylko z takimi mogła porozmawiać. Z jej relacji bije ogromne ciepło i sympatia, jakimi otoczyła swoich rozmówców. Wręcz namacalnie da się odczuć więź łączącą Koreańczyków z reporterką. To wszystko sprawia, że tekst jest piękny, płynny, wzruszający, przywodzący na myśl bardziej literaturę piękną niż reportaż.

...tyle, że bohaterowie są prawdziwi, ich historia trwa, a oni wciąż czekają...
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Wspaniała książka. Zdecydowana 6.
Korea Północna to kraj, o którym praktycznie nie wiemy nic. Dostęp do informacji jest blokowany. Zebranie materiału do tego reportażu wymagało od autorki wielu lat pracy. Niektóre opisane fakty wydają się wręcz nieprawdopodobne. Nieprawdopodobne jest to, jak daleko może sięgać wyobraźnia przywódców. Nieprawdopodobna jest pełna indoktrynacja, która rozpoczyna się zaraz po urodzeniu. Koreańczycy z Północy, którym udało się dotrzeć do Korei Południowej, zamykani są w obozach, w których są przystosowywani do życia w normalnym społeczeństwie. Uczą się korzystać z podstawowych sprzętów, poznają rolę pieniądza itd.
Wspaniała książka.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
potemek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów