Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu

Źli Samarytanie. Tajna historia kapitalizmu to porywająca historia awansu nędzarzy do rangi czempiona globalnych rynków. Opowieść nie nowa, ale mało znana - ponieważ dotychczas to zwycięzcy pisali historię i naginali ją do własnych potrzeb, kreując użyteczne dla swych interesów mity. Orędownicy wolnego handlu, niewidzialnej ręki rynku i wycofania państwa z gospodarki pragną by inni zapomnieli, że dzisiejsi liderzy światowej gospodarki, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, sami zamykali dostęp do swych rynków, chronili swój raczkujący przemysł przed konkurencją, wspomagali prywatny biznes za publiczne pieniądze, a wolny handel wymuszali na słabszych przemocą.

Autor książki pochodzi z Korei Południowej - kraju, który za życia dwóch pokoleń dokonał największego skoku cywilizacyjnego w historii. Atakuje hipokryzję najsilniejszych i każe nam czerpać lekcje z realnych doświadczeń, a nie dominujących w mediach opowieści o rozwoju i dobrobycie. W czasie wielkiej debaty o przyszłości rozwoju Polski obalająca błędne mity książka Changa jest potrzebna jak mało kiedy - aby fałszywa historia kapitalizmu nie stała się matką nędznej gospodarki.

Informacje dodatkowe o Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2016-09-15
Kategoria: Ekonomia

Kup książkę Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu

Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Gospodarka neoliberalna, do której bogate kraje nakłaniają kraje rozwijające się, nie ma większego sensu. Bogactwo tych krajów było raczej efektem dbania o własny rynek poprzez inwestowanie państwa w wybrane gałęzie przemysłu czy też ustanawianie zaporowych ceł na wybrane produkty. Gdzieś w tym wszystkim pojawia się dyskusja na temat akceptowalności powszechnej korupcji, nadmiernej inflacji, a nawet o związku pomiędzy demokracją (i jej brakiem w krajach totalitarnych) a rozwojem gospodarczym. Zaskakujące wnioski dają do myślenia nie tylko ekonomistom.
Ekonomia. Instrukcja obsługi
Ha-Joon Chang0
Okładka ksiązki - Ekonomia. Instrukcja obsługi

Jak to jest, że łatwiej pokłócimy się z meteorologiem niż ekonomistą? Czemu temu drugiemu ufamy właściwie bezgranicznie, skoro to właśnie jego praca przypomina...

23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie
Ha-Joon Chang0
Okładka ksiązki - 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie

Czy lepiej opłacany dyrektor osiągnie lepsze wyniki? A. Tak B. Nie Czy ludzie w krajach rozwijających się nie są przedsiębiorczy? A. Tak B. Nie Czy...