Żniwa zła

Tom 3 cyklu Cormoran Strike

Trzecia powieść Roberta Galbraitha to diabelsko inteligenta zagadka kryminalna, a zarazem wciągająca historia kobiety i mężczyzny, którzy znaleźli się w trudnym momencie, zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe, jak i osobiste. Robin Ellacott otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Z przerażeniem odkrywa w paczce odciętą nogę. Szef dziewczyny, prywatny detektyw Cormoran Strike, jest równie zaskoczony, choć nieco mniej przerażony. Przychodzą mu na myśl tylko cztery osoby, które mogłyby być zdolne do takiej brutalności. Detektyw sądzi, że policja podąża fałszywym tropem. Rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

Informacje dodatkowe o Żniwa zła :

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2016-01-15

Kup książkę Żniwa zła

Żniwa zła - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-10-24, Ocena: 3, Przeczytałem,

PopKulturowy Kociołek:

Dzień, którego nigdy nie zapomni, zaczął się dla Robin jak wiele podobnych. Poranna kłótnia z narzeczonym, droga do pracy, kurier czekający przed drzwiami. Otwarcie paczki okazuje się początkiem horroru. Zamiast oczekiwanych aparatów kobieta znajduje odciętą damską nogę. Choć w pracy asystentki detektywa zetknęła się z wieloma okropieństwami, nigdy wcześniej nie dotyczyły jej aż tak bezpośrednio. Ze względu na dołączoną wiadomość Strike sądzi, że sprawcą jest ktoś z jego przeszłości. Czy będzie nim jeden z czterech podejrzanych, czy może tym razem przeczucie zawiodło detektywa?

Żniwa zła zaczynają się bardzo intrygująco. Śledztwo prowadzone w trzech kierunkach zaciekawia pomimo wolnego tempa, szczególnie że autorka umiejętnie podsuwa wskazówki pasujące do całej trójki. Poczucie zagrożenia wprowadzają krótkie rozdziały z perspektywy mordercy, dzięki nim czytelnik ciągle czuje jego obecność w pobliżu. Niestety z czasem książka traci napięcie. Dramaty obyczajowe zaczynają wysuwać się na pierwszy plan i stają się istotniejsze niż polujący na bohaterkę psychopata.

W poprzednich tomach rozwój relacji bohaterów był jednym z najlepszych elementów powieści, jednak była jedna kwestia, która bardzo mnie raziła. W Żniwach zła stała się aż nadto widoczna. Piekielnie nie lubię, gdy „miłosny rywal” jest przedstawiany po najmniejszej linii oporu – czytelnik przecież nie może mieć wątpliwości, z kim powinna skończyć (w tym tempie przypuszczalnie za 10 tomów) bohaterka. Obecny narzeczony Robin, Matthew, od początku był kreowany na kompletnego dupka. Rewelacje ze Żniw zła całkowicie przekreślają jego szansę na zrehabilitowanie się i nabranie do niego, choć nici sympatii. Do tego nadal jest postacią bez głębi. Muszę jednak pochwalić rozwój Robin, fakty z jej przeszłości dobrze tłumaczą jej postępowanie zawodowe i osobiste oraz trzymanie się tego związku. Nie zmienia to jednak faktu, że czytelnik nie jest w stanie kibicować jej decyzjom i czuje w trakcie czytania frustracje.

Dramaty osobiste prowadzą do zbliżenia się detektywów do siebie. Odchodzą od zasady pozostania na stopie zawodowej i zacieśniają swoją przyjaźń. Prowadzi to do pierwszych poważniejszych konfliktów między nimi, co dodatkowo sprawia, że robi się w książce za mało kryminału w kryminale.

Żniwa zła to dla bohaterów również czas rozliczenia się z przeszłością. Śledztwo jest dla Strike bardzo osobiste, podejrzani są jego błędami z dawnych lat. Czy jednak urazy nie przysłaniają mu faktów? O tym musicie przekonać się sami. Także Robin konfrontuje się ze swoimi demonami. Kobieta nie pozwala odebrać sobie wywalczonej wewnętrznej siły i wiary we własne umiejętności angażując się w pracę pomimo niebezpieczeństwa.

Elementem, który drażni mnie swoją niekonsekwencją, jest metoda prowadzenia śledztwa przez detektywa. Zamiast trzymać się dowodów, wymyśla teorie, do których później szuka śladów. Byłoby to w porządku, gdyby sam ciągle nie podkreślał jak ważne są fakty. Krytykuje on Robin, gdy ta kieruje się intuicją, a sam ciągle robi to samo. Jak w wielu kryminałach i tu niestety policja jest przedstawiona na bardzo nieudolną, na szczęście przynajmniej jeden stróż prawa nie lekceważy w tym tomie bohaterów, choć też niewiele dokłada od siebie do znalezienia sprawcy. Na dodatek koniec śledztwa niestety powraca do problemów jedynki. Zamiast opierać się na serwowanych wskazówkach, autorka wyskakuje rozwiązaniem z niczego. Jest ono nie do wydedukowania. Takie odkrycie kart sprawiło, że cała powieść od razu straciła w moich oczach.

Do przeczytania trzeciego cyklu autorstwa Roberta Galbraitha ''Żniwa zła''tej niezwykle napisanej oraz ciekawie zilustrowanej fabuły przekonało mnie to, że bohaterowie bardzo uważnie i wnikliwie rozważają kto i dlaczego przyczynił się do wysłania kłopotliwej przesyłki adresowanej do asystentki Cormoran Strike, prywatnego detektywa- Robin.

Poznanie każdego z osobna charakterów bohaterów powoduje to, że można się chwilowo zagubić, gdyż oni sami nie wiedzą, do końca czego oczekują, od swojego życia. Oboje lubią wykonywać swoją pracę. Życie zawodowe zarówno, jak i prywatne Robina i Cormorana skomplikowało się i wpłynęło to na ich wzajemną relację.

Nie czytałam wcześniejszych części, ale za to mogę stwierdzić, że losy głównych bohaterów spowodują wiele niespodzianek,sytuacji niekomfortowych dla nich samych, a nawet spowoduje zagrożenie i chwilowy dystans.

Odwaga, cierpliwość, analiza podczas wykonywania każdej pracy Strike powoduje to w nim, że jest ciepłą, wrażliwą osobą, a przy tym skrytą, delikatną w słowach, jeśli chodzi o wyrażanie swoich prawdziwych uczuć.

Polubiłam Strike za jego kreatywność oraz siłę spokoju.

To powieść kryminalna, w której nie ma czasu na nudy, gdyż w każdym z opisanych rozdziałów coś ciekawego i niespodziewanego się dzieje.

Można z łatwością odkryć swoje mocne i słabe charakteru dzięki podążaniu wspólnie wraz za bohaterami.

Polecam przeczytać tę książkę, w której poczujemy moc dobrze dostosowanej dla Czytelnika adrenaliny.

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Świetny, mocny kryminał. Seryjny morderca, odcinający części ciał zabitych kobiet, mroczne zakątki Londynu, historia dobra, zwarta i warta przeczytania. Mam wrażenie, że pani Rowling rozwija się "kryminalnie" z każdą następną książką. Po przeczytaniu pierwszej byłam nieprzekonana, po drugiej zadowolona, po trzeciej czekam na dalszy ciąg! Rozwinięciu wątku emocjonalnego pomiędzy Robin i Cormoranem jest interesujące i wciągające. Trzymam kciuki, aby pani Rowling tego nie zepsuła! Polecam!
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2017-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
W ,,Żniwach zła" głos zabiera także morderca, brutalny narcyz, który robi ,,karierę" w branży zła. Inteligentny, przebiegły i podstępny, obserwuje Robin, chce się zemścić na Strike'u. ,,Miał cudowny plan. Nikt o nim nie wiedział. Nikt się niczego nie spodziewał." Ten kryminał zaczyna się mocnym akcentem i mocne akcenty przewijają się przez większość fabuły: wszechobecna przemoc (także wobec dzieci i w zaciszu domowym), wątek apotemnofilii (irracjonalnej chęci pozbycia sięzdrowej części ciała), determinacja by nie widzieć, brutalne napady i zdobywanie trofeów. Robin dostaje makabryczną przesyłkę na adres zakładu pracy, do niej załączony jest fragment piosenki, która ma pewne znaczenie i wiąże się z przeszłością Strike'a. Cormoran otarł się o coś, o czym nie chce z nikim rozmawiać, ale ostatecznie dzieli się z nieciekawymi sprawami ze swoją sekretarką-partnerką. Typuje trzech zwyrodniałych typów, którzy kiedyś i być może teraz mają wiele na sumieniu. ,,Bo jeśli to była ona, to ponosił za to winę." Na gruncie relacji Robin- Strike coś się zmienia, ich emocjonalny dystans kruszeje. Jej narzeczony nadal jest zazdrosny o jej szefa, chciałby, żeby jego dziewczyna przestała pracować dla detektywa. Z kolei Strike ma dług wdzięczności dla nieocenionej Robin, ale teraz martwi się o jej bezpieczeństwo i chce, by odsunęła się od wydarzeń. A Robin... Wyjawia swojemu szefowi pewne traumatyczne zdarzenie ze swojej przeszłości, zdarzenie, które jej się ,,przytrafiło", co bardzo wpłynęło na jej życie i związek z Matthew. ,,Żniwa zła" to z pewnością najbardziej zapadająca w pamięć część z całego cyklu . To powieść kryminalna, ukazująca najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy i jej zgniliznę, wywołujące odrazę. Autorka postawiła także duży nacisk na ukazanie przeszłości głównej pary, tego co ich łączy, a zakończenie- kluczowy moment, czy będzie coś i co dalej? Polecam fanom tego cyklu.
Avatar użytkownika - Montgomery
Montgomery
Przeczytane:2017-02-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki 2017,
Kryminał, który trzyma w napięciu. Do ostatnich stron, ciężko odgadnąć kogo tak na prawdę szuka detektyw Strike. Kiedy okazuje się, że morderca został znaleziony, dodatkowe informacje w dochodzeniu pokazują, że należy szukać dalej.
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki,
Wciągający kryminał, dobrze się czyta. Poprzednie części były zdecydowanie lepsze.
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2016-12-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"Człowiek miał ochotę je zabić, byleby się tylko zamknęły". Nie pamiętam już kiedy byłam aż tak zdenerwowana po przeczytaniu ostatniej strony książki. To, co zrobiła swoim czytelnikom J. K. Rowling zasługuje na srogą karę, gdyż tak zwyczajnie się nie robi. Zakończyć losy bohaterów w takim kluczowym momencie - nie wybaczę tego autorce! Co ja mam teraz ze sobą zrobić? Joanne Murray, czyli J. K. Rowling to angielska pisarka, znana na całym świecie jako autorka bestsellerowego cyklu o Harrym Potterze, który przyniósł jej wielką popularność i niemałe profity finansowe. Autorka jest z wykształcenia filologiem klasycznym, wychowuje dwie córki i syna. Użycie pseudonimu literackiego w postaci Roberta Galbraitha miało na celu sprawdzenie reakcji czytelników, jednak sekret został według autorki zbyt szybko wyjawiony. "Żniwa zła" to trzecia część cyklu o detektywie Cormoranie. Kolejna sprawa, którą wspólnie rozpracowują bohaterowie, to skomplikowane śledztwo dotyczące morderstwa kobiet. Wszyscy podejrzani mają motyw, każdy z nich mógł zabić. Makabryczna przesyłka z odciętą kobiecą nogą to dopiero początek problemów agencji Cormorana. Zabójca pragnie bowiem zemsty. Rozwiązanie tej zagadki będzie niemożliwe aż do ostatniej strony. Dwie poprzednie części serii tej autorki szczerze polecam - to solidnie zbudowane pod względem fabularnym kryminały. Jednak to właśnie trzeci tom tego cyklu, czyli "Żniwa zła", wywołał we mnie najwięcej emocji. Autorka zdecydowała się odsłonić życie prywatne bohaterów, a co za tym idzie, wątek, na którego rozwinięcie czekałam od samego początku. Co łączy Cormorana i Robin? Stali czytelnicy tego cyklu wiedzą, że autorka w swoich książkach porusza zawsze ważny aspekt społeczno-obyczajowy. Nie inaczej jest tym razem - Galbraith każe się pochylić nad problemami pedofilii i molestowania seksualnego. Dorzuca także niezwykle ciekawe zagadnienie - apotemnofilię, czyli obsesyjną chęć amputacji części własnego ciała. Myślę, że duża część czytelników nie ma pojęcia o istnieniu takiego zaburzenia, dlatego też wątek ten z pewnością okaże się dla wielu intrygujący. ,,Żniwa zła" to według mnie najlepszy z dotychczasowych tomów tego cyklu. Świetna intryga oraz duży nacisk na przedstawienie relacji wiążących głównych bohaterów, wywołują wiele emocji. Dla fanów tej serii to pozycja obowiązkowa.
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Trzecia część z serii o detektywie Cormoranie Striku jest według mnie najlepsza z serii. Najbardziej trzyma w napięciu, zarówno jesli chodzi o śledztwo, jak i o życie prywatne głównych bohaterów. Robin otrzymuje paczkę, która zawiera ludzką nogę. Ze zgrozą i rozbawieniem Cormoran przyznaje, że zna aż trzy osoby, które mogłyby zrobic coś takiego. Oboje rozpoczynaja śledztwo na własny użytek, prowadząc jednocześnie jeszcze dwie sprawy. Agencja nie radzi sobie najlepiej finansowo, co odbija się na zarobkach Robin i tym samym na jej relacjach z narzeczonym. Wielkimi krokami zbliża się ich ślub, który również staje pod znakiem zapytania.
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2016-09-20, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Długo historia zmierzająca do finału z sukcesem. Za długo dochodzimy to finału.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-08-02,
W trakcie lektury szczególną uwagę przykuwa warstwa językowa, która wydaje się być dojrzalsza, barwniejsza i przede wszystkim bardziej interesująca, niż w poprzednich częściach. Autentyczności dialogom dodaje dosadniejsze słownictwo, występujące bardzo często i doskonale pełniące swoją rolę. Trudno rozróżnić wkład pracy w styl, jaki włożyła autorka i tłumaczka, nie znając powieści w języku angielskim. Dlatego w chwaleniu tego elementu pozostanę ostrożny. Reasumując, kolejna powieść Galbraitha napisana jest na światowym poziomie, można zarzucić jej tylko pójście po linii najmniejszego oporu w kreacji nowych bohaterów, bo cała reszta przyciąga uwagę, zachwyca, zaprasza do umysłowej gimnastyki i przede wszystkim gra na emocjach czytelnika. Polecam! Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/08/jeszcze-nigdy-nie-wiedzielismy-tyle-o.html#more
To już moje trzecie spotkanie z Robertem i jego "podopiecznym" Cormoranem - nie licząc spotkania z Joanne i jej Harry'm ;) choć czytywało się lepsze książki to muszę przyznać, że od początku byłam tą serią zainteresowana i czytałam z zapałem. Szło szybko i jak dla mnie przyjemnie. Cormorana i jego asystentkę znamy - przynajmniej Ci co czytali wcześniejsze części, a liczę na to, że mało kto czyta serie nie po kolei. Oboje są sławni dzięki wcześniejszym dwóm rozwiązanym sprawom - modelki Luli Landry i pisarza Owena Quine'a. Dzięki tym sukcesom Corm nie jest lubiany na policji co niestety w zawodzie prywatnego detektywa nie zawsze jest dobre. Kiedy do jego agencji przychodzi przesyłka zaadresowana na Robin nie było reakcji, bo ta czekała na przesyłki związane ze ślubem, a z powodu długich godzin pracy łatwiej było ją zastać w pracy niż w domu. Problemem jednak okazuje się jednak zawartość paczki. To nie przedmioty na wesele, a ucięta kobieca noga ląduje na biurku Robin po otwarciu przesyłki... Cormoran obstawia czterech mężczyzn, którzy byli by w stanie zrobić coś takiego, ale mimo iż jednego od razu skreśla to policja skupia się na nim. Mało tego to nie jedyna przesyłka jaka dotrze do agencji Strike'a. Kto i dlaczego zrobił coś takiego? Czy to zemsta na niej czy na nim? Kim była martwa kobieta/dziewczyna i czy to była pierwsza ofiara? Jaka jest szansa, że zdążą złapać zbrodniarza nim zginie ktoś jeszcze? Na te i inne pytania odpowiedzą właśnie "Żniwa zła" To najlepsza część z napisanych przez Galbraitha książek o Cormoranie. Dlatego polecam tym, którzy rozczarowali się pierwszymi dwiema pozycjami - tu powinni znaleźć dla niego ukojenie. Choć osobiście podejrzewałam kto morduje to nie lada frajdę i wyzwanie sprawiało mi łączenie podpowiedzi jakie podrzucał nam Robert w trakcie toczącej się akcji. Nie wszystkie połączyłam, nie każdą wykorzystałam, pojedynczych nie byłam w stanie rozgryźć jako, że nie pochodzę z Anglii i nie znam wszystkiego co stamtąd. W każdym razie sięgnijcie po książkę lub po całą serię jeśli jeszcze jej nie znacie. Z każdym tomem jest lepiej i liczę na kolejne jeszcze lepsze!
Avatar użytkownika - martakaczmar
martakaczmar
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Po ogromnym, fenomenalnym sukcesie J.K.Rowling i serii o Harrym Potterrze, autorka pokusiła się o prozę dla dorosłych. Tym razem pod pseudonimem. Jednak podstęp szybko wyszedł na jaw, a może był to tylko planowany chwyt marketingowy? W konsekwencji nie ma to większego znaczenia. Bo i tym razem, autorka stanęła na wysokości zadania. Bohaterami powieści są prywatny detektyw Corman Strike oraz jego współpracownica, partnerka, towarzyszka i asystentka Robin Ellacott. Pewnego dnia Robin dostaje tajemniczą przesyłkę. Jakie jest jej zdziwienie, gdy odkrywa, że adresowana do niej paczka zawiera kobiecą, odciętą nogę. Sprawa staje się tym bardziej podejrzana, iż z czasem policja i świadkowie znajdują coraz więcej ofiar, którym brakuje jakieś części ciała. Napastnik z ofiary na ofiarę staje się coraz bardziej brutalny i okrutny. Jego polowanie na ofiary powoduje wszczęcie okrojonych na dużą skale poszukiwań zarówno przez policjantów, jak i prywatnego detektywa. Wszystkie inne sprawy zostają odsunięte na bok. Zaczyna się walka z czasem. Mimo dobrej współpracy detektywa Strike z władzami, nie udaje się nikomu wpaść na trop zbrodniarza. Śledztwo tak angażuje detektywów, że zapominają o reszcie świata, który jest równie ważną częścią powieści. Równolegle ze śledztwem, Robin zachowuje zimną krew, aby móc mieć siły na uczestnictwo w przygotowaniach do własnego ślubu z wieloletnim narzeczonym. Sprawy zawodowe jednak tak bardzo ją pochłaniają, że doprowadza ją to w końcu na rozdroże, gdzie zaczynają się burzyć plany osobiste. W konsekwencji plany zamążpójścia stają pod wielkim znakiem zapytania, co jest na rękę detektywowi. Sam jednak boi się przyznać przed sobą, że problemy osobiste Robin, napełniają go nadzieją i sprawiają radość. Z czasem w chwili słabości, Robin odkrywa wszystkie karty przed Strikiem, ujawniając ciemne strony swojej przeszłości, co powoduje, że zaczynają sobie ufać wzajemnie, ale też zbliża ich to do siebie. Ich partnerstwo przybiera inny wymiar. Autorka poza skomplikowanym śledztwem i problemami osobistymi Robin, w mistrzowski sposób przedstawia w książce obyczajowo-społeczne tło, co sprzyja uwiarygodnieniu bohaterom. Od pierwszych stron, aż po ostatnie czuć klimat Londynu i Anglii, co powoduje, że książkę czyta się tak przyjemnie. Jest to wielki atut tej pisarki, gdyż nie stawia tylko na akcję, która w tym przypadku jest na wysokim poziomie, ale również wypełnia tło, buduje zaplecze dla każdej sceny i postaci. Sama akcja książki, jest wciągająca, wiarygodna. Książkę polecam, bo to wysoki poziom i dobry kryminał. www.lubieczytac.blogujaca.pl
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Trzecia część kryminalnych perypetii weterana wojennego Cormorana Strike`a. Po raz kolejny J.K.Rowling ukrywająca się pod pseudonimem dała radę:) Bardzo dobry kryminał, w którym tym razem główną potencjalną ofiarą jest sam detektyw i jego wierna sekretarka.
Uwielbiam J.K. Rowling i możliwe, że nie bedę obiektywna, ale każda książka jaką napisze ta autorka według mnie jest genialna. Jest to 3 część z serii o detektywie Strike i jego współpracownicy Robin. W "Żniwach zła" został położony duży nacisk na wątki obyczajowe, na życie prywatne detektywów oraz na ich relację. Powieść zaczyna się od makabrycznej przesyłki, którą otrzymuje Robin na adres biura. Od tej pory Cormoran i jego partnerka starają się odkryć, kto może ich aż tak nienawidzić. Styl jak zwykle świetny, opisy i leniwie ciągnąca się akcja w ogóle mi nie przeszkadzają a wątki obyczajowe są bardzo dobrym zabiegiem. Intryga i wątek kryminalny również bez zarzutu. Czekam z niecierpliwością na dalsze części. Polecam gorąco!
Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Nie jestem pewna, czy jest to dobry kryminał, skoro bardziej interesowało mnie, co (i czy w ogóle) się wydarzy między Cormoranem a Robin. Sprawa kryminalna została niestety gdzieś w tle.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
"Nie udało mu się zetrzeć całej jej krwi. Pod paznokciem środkowego palca lewej dłoni została ciemna kreska przypominająca nawias. Zaczął ją stamtąd wygrzebywać, ale właściwie ten widok mu się podobał: pamiątka po przyjemnościach poprzedniego dnia. Po chwili bezskutecznego grzebania włożył krwawy paznokieć do ust i possał. Żelazisty posmak przywołał wspomnienie zapachu strumienia, który trysnął gwałtownie na wyłożoną płytkami podłogę, ochlapując ściany, mocząc mu dżinsy i zmieniając brzoskwiniowe ręczniki kąpielowe - mięciutkie, suche i starannie złożone - w nasiąknięte krwią szmaty." Tak zaczyna się trzecia część serii kryminalnej z Cormoranem Strikem i Robin Ellacott w rolach głównych. Dla nikogo nie jest już zaskoczeniem, że autorką tych powieści jest kobieta, a dokładnie chyba wszystkim znana twórczyni serii o Harrym Potterze, Joanne Kathleen Rowling. Przyznaję, że miałam pewne obiekcje, ale zupełnie niepotrzebnie. Rowling/Galbraith świetnie sprawdza się nie tylko jako pisarka powieści młodzieżowych. Serią ze Strikem wstrzeliła się idealnie w mój gust czytelniczy, a sam Cormoran znalazł miejsce w dziesiątce moich ulubionych detektywów. "Położyła podłużną paczkę na biurku (...) sięgnęła po leżący na biurku ostry nożyk do otwierania kopert (...) ze złością dźgnęła koniec paczki, rozcięła ją i otworzyła pudełko. W środku leżała wciśnięta bokiem ucięta noga kobiety, a jej palce wygięto, żeby się zmieściła (...) Noga była gładka, szczupła i blada, a otwierając paczkę, Robin musnęła ją palcem i poczuła zimną, gumowatą teksturę skóry." Robin otrzymuje, na adres agencji, paczkę. Odkrywa w niej kobiecą nogę. Strike pozornie zachowuje zimną krew, ale bardzo martwi się o Robin i o jej bezpieczeństwo. Paczka wszak została nadana na jej nazwisko. Nie wróży to niczego dobrego. I nawet jeśli początkowo Robin nie zdaje sobie z tego sprawy, szybko zrozumie, że naprawdę bezpiecznie może się czuć tylko przy Srike'u. A później przychodzi kolejna paczka... "Nie przypominam sobie, żeby pisanie powieści kiedykolwiek sprawiło mi tyle frajdy niż Żniwa zła (...) traktuję Roberta Galbraitha jak swój prywatny plac zabaw i tym razem tez mnie nie zawiódł." Tymi słowami autorka rozpoczyna podziękowania umieszczone na końcu książki. Muszę przyznać, że Rowling/Galbraith świetnie się bawiła podczas pisania. Czytając, czuje się, że pisarka odczuwała wręcz dziką przyjemność, tworząc kolejną książkę z Cormoranem i Robin w rolach głównych. A sama powieść jest naprawdę bardzo dobra i dla mnie Rowling dołącza do grona autorów kryminałów, którymi warto się zainteresować. Żniwa zła są jak dotąd najmroczniejszą częścią cyklu. Seryjny morderca, nerwowy klimat londyńskich ciemnych uliczek i zaułków. Niebezpieczeństwo i okrucieństwo wyzierające ze stron powieści. To wszystko składa się na absorbującą i niezmiernie ciekawą lekturę, którą polecam szczególnie miłośnikom kryminałów, thrillerów i powieści sensacyjnych. Od dzisiaj będę się oglądać przez ramię... http://monweg.blogspot.com/2016/03/zniwa-za-robert-galbraith.html
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
KARIERA ZŁA Przyznam się szczerze, że ani pierwsza dorosła powieść Rowling, ani też pierwszy kryminał napisany pod pseudonimem Robert Galbright, nie zdołały mnie uwieść. Nie czułem ich i miałem wrażenie, że autorka jakby na siłę chce odciąć się od Harry'ego Pottera. Odczucia te zmienił jednak drugi tom przygód Cormorana Strike'a, ,,Jedwabnik", teraz natomiast, wraz z trzecią częścią jego losów, wreszcie śmiało mogę powiedzieć, że w pełni przekonałem się do tej serii, a ,,Żniwa zła" to kawał naprawdę udanej powieści. Rok 2011. Cormoran i jego asystentka, Robin, po wyjaśnieniu dwóch głośnych spraw stali się znani i modni. Nie rozwiązało to wszystkich problemów agencji, nie mniej sytuacja jest nieco lepsza niż na początku. Do czasu. Kolejna sprawa, w którą zostają zaangażowani poniekąd wbrew swej woli, atakuje ich na wszystkich możliwych polach. Ktoś bowiem przysyła do agencji odciętą kobiecą nogę - nogę, która została amputowana w tym samym miejscu, w którym amputowano nogę Cormorana. Przypadek? Bynajmniej. Morderca, który wysłał makabryczną paczkę owładnięty jest prywatnymi motywami, a celem jest nie tylko Strike, ale także i Robin, do której przesyłka została zaadresowana. Medialna burza pozbawia agencję klientów. Strike ma kilka typów, zna wielu, którzy zdolni byliby do czegoś takiego, a zarazem nie zgadza się z typem policji. Nie jest jednak świadom, jak blisko jego i Robin jest psychopata... Udała się ta książka Rowling najbardziej z całej trylogii. Na dodatek sama autorka wreszcie w pełni wykorzystała stylistykę, w której poruszała się od samego początku swojej kariery. Bo czymże innym był ,,Harry Potter", jak nie schematem kryminału/thrillera z jego piętrowymi zagadkami i składającymi się powoli w większą całość elementami, na grunt urban fantasy? Aż dziw, że początkowo J.K. nie odnalazła się w tym gatunku właśnie. Może to była wina czysto tematycznego podejścia, bez przełamania jakąś hybrydą, a może zbyt wielkiej chęci odcięcia się od wcześniaczych dokonań, cokolwiek by się za tym nie kryło, pisarka w pełni ma to już za sobą. ,,Żniwa zła" nie tylko znakomicie sprawdzają się jako rozrywkowa książka, ale dobrze też odnajdują się w schematach gatunkowych. Lekko napisany, mocno osadzony w brytyjskich klimatach i rzeczywistości, z dobrą akcją i momentami kojarzącymi się z Kubą Rozpruwaczem to rasowy kryminał na granicy thrillera. Czyta się go szybko i przyjemnie. Nie brak też jest napięcia, a i na porcję zaskoczeń również znalazło się miejsce. Sam powrót natomiast do tych postaci i wydarzeń, których echa pobrzmiewają nie raz w treści, jest jak spotkanie ze starymi znajomymi, co tylko dodaje całości czegoś przyjemnego. Po tym tomie nawet perspektywa telewizyjnego serialu na podstawie przygód Strike'a wydaje się miła i kusząca, choć dotychczas sceptycznie podchodziłem do tematu. Dlatego też polecam ,,Żniwa zła". Nie tylko tym, którym podobały się poprzednie części, ale także tym, których rozczarowały - to bowiem doskonała szansa by przekonać się do nowej serii Rowling i miło spędzić czas. Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/03/14/zniwa-zla-robert-galbraith-j-k-rowling/
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Mimo że wcześniejsze książki nie powaliły mnie na podłogę, to nie mogłam oprzeć się pokusie przeczytania tej części. Wybór dobry, bo książka dobra. Kryminał z mocnym dodatkiem "samego życia". Strike poznał nową dziewczynę, a Robin szykuje się do ślubu. Agencja działa świetnie, do momentu kiedy Robin dostaje paczkę z.. uciętą nogą. Akcja z początku wartka, zwalnia, żeby na ostatnie strony przyspieszyć i wywołać dreszcze emocjo na moich plechach. Intryga zbudowana świetnie, dużym atutem są rozdziały pisane oczami zabójcy i prześladowcy. Tropy zostawiane dla czytelnika w nich to tylko zgrabne zmyłki, bo zakończenie i tak Was zaskoczy.
Avatar użytkownika - zebon75
zebon75
Przeczytane:2016-02-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 12 w 2016,
Bardzo wciągająca powieść kryminalna - trzecia część z cyklu książek poświęconego perypetiom charyzmatycznego londyńskiego detektywa Cormorana Strike'a tropiącego seryjnego zabójcę kobiet. Inteligentna i wciągająca fabuła. Niesamowity klimat powieści przyprawiający o gęsią skórkę.
Avatar użytkownika - dziewczyna84
dziewczyna84
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Rewelacyjna. W każdym calu fantastyczna: wciągająca historia, dopracowane szczegóły, emocjonujące wybory bohaterów.
Avatar użytkownika - Alexxandra
Alexxandra
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016, Posiadam,
Długo czekałam na książkę ,,Żniwa zła" i gdy tylko otworzyłam paczkę z wydawnictwa, to zatańczyłam taniec radości. Byłam bardzo szczęśliwa, że mam ją w swoich rękach. Opis oraz opinie innych czytelników jeszcze bardziej popychały mnie w stronę tej lektury. I jak udała się ta podróż? Zachwyciła mnie czy rozczarowała? Zapraszam na krótką recenzję. Robin pracuję w agencji detektywistycznej znanego publicznie Cormorana Strike. W najbliższy czasie ma odbyć się ślub z jej wieloletnim partnerem. Między parą od jakiegoś czasu nie dzieje się najlepiej i ma na to wpływ między innymi jej praca. Dla Robin zapowiada się zwykły dzień w pracy. Jak co dzień ma odbierać telefony i pocztę, ale tym razem odbiera paczkę od kuriera adresowaną na jej nazwisko. Z wielkim przerażeniem odkrywa, że ktoś przesłał jej odciętą nogę kobiety. Cormoran mimo tego, że zawiadomił policję, to rozpoczyna także swoje prywatne śledztwo. Musi to zrobić z wielką ostrożnością, aby nie został zdemaskowany, jednak morderca nie zamierza dać się złapać i już planuję kolejne zbrodnie.. Czytałam wiele kryminałów, jednak ten był do samego końca nieprzewidywalny. Zawsze w takich książkach już w połowie wiem, kto jest mordercą i po raz pierwszy nie udało mi się tego odgadnąć, co jest wielkim plusem tej powieści. Wciągająca fabuła, ciekawe wątki i świetnie opisane sytuacje oraz bohaterowie to tylko kilka zalet, jakie mogę wymienić. Jestem naprawdę zachwycona i polecam wszystkim miłośnikom takiej literatury, aby zapoznali się ze "Żniwami zła". Gwarantuję, że i was ta książka pozytywnie zaskoczy.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejna pozycja z przygodami Cormorana Strike'a i jego współpracownicy Robin. Dobrze się czyta, intryga wciąga, Związek uczuciowy Cormorana z asystentką niezbyt nachalny, acz rozwijający się. Podobał mi sie pomysł z tekstami piosenek na początku rozdziałów.
Avatar użytkownika - pandora
pandora
Przeczytane:2016-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Po tą książkę sięgnęłam z ciekawości. Zaintrygowała mnie krótka recenzja, na którą trafiłam, na blogu Czytam wszędzie. Przede wszystkim to kryminał, ale z dodatkami innych gatunków i chyba każdy znajdzie w tej powieści coś dla siebie, coś co go zainteresuje. Pozycja wnikliwa i drobiazgowa, dzięki czemu wciąga w akcję. Zdecydowanie warto przeczytać, a sama mam zamiar sięgnąć po poprzednie części z którymi do tej pory nie miałam okazji się zapoznać.
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2020-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Żniwa zła" to trzeci tom serii kryminalnej o detektywie i byłym weteranie wojennym Cormoranie Strike'u pióra Roberta Galbraitha. (Dla niewtajemniczonych - pod tym pseudonimem kryje się J.K. Rowling!) Książkę przeczytałam w jeden weekend, i muszę przyznać, że podobała mi się równie mocno co tom pierwszy, a może nawet i bardziej! W tym tomie akcja powieści kręci się wokół seryjnego mordercy, który ma pewne niewyjaśnione sprawy ze Strikiem, przez co fabuła mocno skupia się na dwójce głównych bohaterów. Wiele miejsca poświęcone jest historiom z przeszłości Cormorana, a także dawnym doświadczeniom Robin, jak i jej dalszym problemom w związku z mężczyzną, którego zaraz ma poślubić... Oprócz tych prywatnych wątków oczywiście i wątek kryminalny zajmuje to sporo miejsca – jest przedstawiony bardzo ciekawie i tajemniczo – mimo że czytelnik powoli poznaje myśli i motywacje mordercy, to jednak do samego końca ciężko przewidzieć kto kryje się za tą postacią. Mnie zakończenie naprawdę zaskoczyło! Dodatkowo uroczy klimat Londynu i małych angielskich wiosek jest zdecydowanie dużym atrybutem nie tylko tego tomu, ale i całej serii. Już teraz mogę przyznać, że cały cykl wskakuje na półkę moich ulubionych książek! Polecam fanom klimatycznych, niespiesznych i dopracowanych kryminałów!

Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-03-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Strach, niepokój, śledzctwo, niebezpieczeństwo, a w tle miłość która zaczyna dochodzić do głosu. Cormoran Strike, tym razem staje przed niezywkłą zagadką. Prywatny dedektyw musi bowiem rozwiązać zagadkę która zagraża nie tylko jemu, ale przede wszystkim jego asystencte. Niestety pomoc policj w tym wypadku okazuje się być niewystarczająca, i detektyw sam musi rozwiązać tragiczną zbrodnie. Jednocześnie jego asystentka szykuje się do wymarzonego ślubu, nie mają jeszcze pojęcia, że zostanie on zakłócony. A może właśnie na to liczy... i sama uzmysławia sobie, że jej uczucia do szefa, który bywa brutaln, to coś więcej niż przyjaźn.

Książka wciąga od pierwszej strony. Trzyma w napięciu i nie daje chwli wytchnienia. Daje jednak nadzieje, na to, że wszystkie problemy można pokonać, zbrodnia zostanie ukarana, a miłość, nawet jeśli jest bardzo ukrywana, to powoli zacznie dochodzić do głosu.

A byłaby 6, gdyby nie... no właśnie. Intryga dorównuje poprzednim 2 częściom, czyta się z zapartym tchem, natomiast to zakończenie... no niestety trąciło okropnym kiczem! Spodziewałam się czegoś prostego, konwencjonalnego - owszem, ale to wyszło poza moje oczekiwania (w sensie negatywnym). Dlatego tym razem tylko 5, ale nadal twierdzę, że to seria warta przeczytania.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2021-04-20, Przeczytałem,
Fantastycze zwierzęta i jak je znaleźć - scenariusz
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Fantastycze zwierzęta i jak je znaleźć - scenariusz

Pobyt magizoologa Newta Skamandera w Nowym Jorku miał być tylko krótką przerwą w podróży. Jednak gdy ginie jego magiczna walizka i fantastyczne zwierzęta...

Harry Potter i kamień filozoficzny (Hufflepuff)
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Harry Potter i kamień filozoficzny (Hufflepuff)

Edycja specjalna z okazji dwudziestolecia wydania książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny - pozycja obowiązkowa dla najwierniejszych fanów Hogwartu...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;