Żyć znaczy umrzeć. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica

27 września 1986 roku basista Metalliki Cliff Burton zginął w wypadku samochodowym. Miał zaledwie 24 lata. Od tego tragicznego zdarzenia minęły już prawie trzy dekady, a nie powstała jeszcze żadna książka upamiętniająca talent i osiągnięcia Burtona. Aż do teraz! Żyć znaczy umrzeć to drobiazgowy i wymowny portret giganta heavy metalu. Pisząc niniejszą biografię, Joel McIver rozmawiał z bliskimi Burtona – jego rodziną, kolegami z zespołu i przyjaciółmi. Większość cytowanych przez niego wypowiedzi nie została opublikowana nigdy wcześniej. O Cliffie opowiadają między innymi: Lars Ulrich, James Hetfield i Kirk Hammett; dziewczyna Cliffa Corinne Lynn; reporter Brian Lew; headbanger Harald Oimoen; frontman zespołu Spastik Children Fred Cotton; założyciel Exodusu Gary Holt; fotograf Ross Halfin; pierwszy techniczny Cliffa Chuc Martin; założyciel wytwórni Megaforce Brian Slage; pierwszy menedżer fanclubu Metalliki K.J. Doughton; producent krążków Ride The Lightning i Master Of Puppets Flemming Rasmussen oraz Jorgen Holmstedt, ostatni dziennikarz, który przeprowadził wywiad z Burtonem.

Informacje dodatkowe o Żyć znaczy umrzeć. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2013-11-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7924-105-7

Kup książkę Żyć znaczy umrzeć. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica

Żyć znaczy umrzeć. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica - opinie o książce

Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Joel McIver odwalił kawał dobrej roboty. Książka ta jest czymś wspaniałym. Opisuje ona każdy aspekt życia legendarnego Cliffa Burtona, ale przede wszystkim, w przeciwieństwie do innych biografii Metalliki, skupia się na jego charakterze. Ukazuje Cliffa jako człowieka, nie jako boga gitary basowej. Nikt, kto raz zapoznał się z historią Cliffa Burtona, jej nigdy nie zapomni.
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Można mnie określić mianem wielkiej fanki Metallici i dlatego zdecydowałam się zapoznać z tą pozycją. Obecnie Metallica to znany zespół i wytrawni muzycy - ale nie zawsze tak było. Gdy byłam nastolatką (w latach 90.) potrafiłam całymi dniami słuchać ich utworów. Zastanawiałam się wtedy co powoduje, że ich muzyka jest tak wyjątkowa. Jednak nie było wtedy zwartej publikacji, która pomogłaby mi w odkryć gdzie leży ten nieznany element, dzięki któremu ich utwory są tak hipnotyzujące...

I wreszcie niedawno natknęłam się na powyższą pozycję. Z ogromnym zaciekawieniem zatopiłam się w lekturze. Jednak czy odnalazłam odpowiedź na nurtujące mnie przez tak wiele lat pytanie? Otóż dowiedziałam się z niej, że znaczną część swojej wiedzy o muzyce członkowie zespołu posiedli w kluczowym okresie tworzenia muzyki - w latach 1983-86 - gdy stali się prekursorami nowego stylu muzyki metalowej - thrash metalu. Ich utwory trafiły "na salony" wprost z garażu i to dzięki ich basiście - Cliffowi Burtonowi. I to właśnie o nim jest ta książka.

Główny bohater tej pozycji urodzony w San Francisco w 1962 roku. To on podniósł zespół na nowe poziomy muzyczne. Na ich trzech albumach: "Kill 'Em All" (1983), "Ride the Lightning" (1985) i niekwestionowanym arcydziele zespołu - "Master of Puppets" (1986) - można usłyszeć inspirującą grę Burtona, będącą unikalną mieszanką stylów. Traktował bas jako wiodący instrument, prezentował skomplikowane solówki na żywo. Życie Cliffa było bardzo krótkie. Zmarł nagle w wieku zaledwie 24 lat. Okoliczności jego śmierci nie są do końca jasne i wokalista zespołu - James Hetfield nie wierzy w podane do publicznej wiadomości informacje. Po jego śmierci Metallica nagrała dużo dobrze sprzedających się płyt, ale sami przyznają, że to on pchnął ich w początkowych latach w tym kierunku...

Muszę przyznać, że ta książka to radość dla wszystkich miłośników muzyki. Jego geniusz muzyczny jest tu dobrze udokumentowany. Autor odsłania w sposób rzetelny jego charakter, wychowanie, zaangażowanie i niekwestionowaną muzykalność. Przedstawił mi Cliffa, który podchodził do wszystkiego z ogromną charyzmą i zawsze robił to co chciał. Dowiedziałam się również o jego roli i wpływie na muzykę Metallici. Nie ulega wątpliwości, że jego solowe partie niezwykle wzbogaciły brzmienie tegoż zespołu. McIver jasno nakreślił jego wyjątkową postawę i ogólną filozofię życiową. Uwidocznił to poprzez umieszczenie w książce szczerych wywiadów z jego bliskimi, z kolegami z zespołu, producentami nagrań i przyjaciółmi. Dzięki tej pozycji lepiej także poznałam w jaki sposób Cliff przyczynił się do zmiany życia osobistego i zawodowego innych znanych muzyków.

Podsumowując książka ukazuje Cliffa Burtona jako inspirację, natchnienie i geniusza muzycznego, który do tej pory jest niedoścignionym wzorem dla rzeszy basistów gitarowych w świecie metalu i poza nim. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś trafię na książkę autorstwa Joela McIvera. Polecam.