Życie po życiu

Dwa identyczne zabójstwa wstrząsają życiem prowincjonalnego miasta. Na piersiach ofiar sprawca zostawia potłuczone lusterko a z uszu wyrywa kolczyk. Do morderstw dochodzi w dużych odstępach czasu, co wyklucza najprostsze rozwiązania. Kto mógł zabić dwie szanowane obywatelki? Maniak wzorujący się na makabrycznej legendzie czy wyrachowany naśladowca?

Kiedy miejscowa policja postanawia umorzyć śledztwo, zaniepokojony o przyszłość własnych interesów biznesmen zwraca się o pomoc do agencji detektywistycznej Władisława Stasowa. Ze względu na poziom trudności zadania, Stasow przydziela zadanie emerytowanej pułkownik moskiewskiej policji, Nastazji Kamieńskiej. Czy jednak była policjantka poradzi sobie z działaniem pod przykrywką socjologa? Czy uda jej nawiązać współpracę z policją? W końcu: jaką rolę w śledztwie odegra przygarnięty przez Nastię pies?

Marinina wirtuozersko odmalowuje opustoszałe podmiejskie pejzaże rosyjskiej prowincji a napięcie buduje w oparciu o emocje ukryte w dynamicznym stylu narracji.

Informacje dodatkowe o Życie po życiu:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2017-05-24

Kup książkę Życie po życiu

Życie po życiu - opinie o książce

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2017-06-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Akcja tej powieści toczy się niespiesznie, powoli. Właściwie zaczyna się już po dwóch morderstwach, które Nastia Kamieńska musi rozwiązać jako prywatny detektyw zatrudniony przez kolegę Stasowa. Anastazja jest już na emeryturze, ale dopiero zaczyna poznawać uroki świata. Na prowincji dostrzega piękno świata, którego nie widziała w Moskwie. Są lepsze powieści tej autorki.
Avatar użytkownika - malwina10405
malwina10405
Przeczytane:2019-01-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Późno się zabrałam za tą książkę, pomimo, że miałam już ją kupioną, stojącą jakiś czas na półce. Nie uważałam, by czytanie o perypetiach w klubie emeryta Złoty Wiek i atakach na starsze kobiety, członkinie tegoż klubu, miało mnie zaciekawić. Kiedy jednak zaczęłam czytać, coś mnie urzekło w tej historii. Pomijając oczywiście kwestie morderstw, jest to dosyć przyjemna opowieść o "odpoczynku" Nastii na emeryturze, jej relacji z mężem Loszką i odnajdywaniu siebie nas nowo, kiedy praca przestaje już nas definiować (tu akurat chodzi o pracę Nastii w policji), a zaczyna się nowy etap życia. Muszę przyznać, że ten tom przygód emerytowanej detektyw z Pietrowki jest jednym z moich ulubionych.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2018-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Dwie kobiety, które należały do tego samego klubu, zostały zamordowane w ten sam sposób: na ich ciałach znajdowało się rozbite lusterko, a niedaleko kolczyk wyrwany z ucha. Gdy w gazecie pojawia się artykuł o klątwie z motywem lusterka i kolczyka, a z klubu wypisują się członkowie, jego właściciel szuka prywatnego detektywa. Akurat Nastia Kamieńska ma dużo wolnego czasu, jest na emeryturze, daje się więc namówić znajomemu na wzięcie tej roboty.

Bohaterka przyjeżdża na rosyjską prowincję, pod przykrywką socjologa słucha o relacjach w klubie: wzajemnej niechęci, kłótniach, zazdrości. Zajmuje się kilkoma hipotezami, bo „sprawdzić trzeba wszystko.” Pracuje metodą prób i błędów, gdy coś ją niepokoi, to chce to sprawdzić.

Kryminały Marininy w sumie czytam nie dla rozwiązania zagadki (one mi zwykle nie zapada aż tak w pamięć), lecz dla samego przebiegu śledztwa, dedukcji Kamieńskiej czy też obserwacji tła społecznego. Tutaj dodatkowo mamy rolę psa ze schroniska oraz refleksje Nastii o starości i pożyteczności.

Kryminał polecam raczej fanom pisarki.