OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Ocena ( 8 osób )
4.2
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2010-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311119246
Liczba stron: 488
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne. Pisali wówczas najwybitniejsi literaci z Reymontem, Żeromskim, Nałkowską i Dąbrowską na czele, tworzył Tuwim, Wierzyński,Pawlikowska-Jasnorzewska, malowała Stryjeńska, Witkacy, komponował Szymanowski. Na scenie grali Jaracz, Junosza-Stępowski, Węgrzyn, na deskach kabaretu śpiewała Ordonka, tańczyły Zula Pogorzelska i Loda Halama. Popularnością cieszyli się aktorzy filmowi ze Smosarską i Żabczyńskim na czele. Warszawa i Polska lat dwudziestych i trzydziestych stanowi wyjątkowo wdzięczny temat. To miejsce, gdzie kwitło radosne życie towarzyskie, gdzie rodziły się i upadały kariery, gdzie artyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. I z reguły odnosili komercyjny sukces, a nawet jeżeli nie zaznali go za życia, to przyszłe pokolenia potwierdziły ich wielkość.

Recenzja
katechetka Linia koment
Na półkach:

Kultura rozumiana jako całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa dostarcza człowiekowi głębokich przeżyć, poszerzając w ten sposób jego wewnętrzny świat doznań. Książka – przewodnik ukazuje panoramę prywatnego życia środowiska artystycznego Drugiej Rzeczypospolitej. Sławomir Koper skupia się na działalności przedstawicieli poszczególnych dziedzin kultury. Czytelnik poznaje szczegóły dotyczące przedwojennej Warszawy, gdzie wiedli codzienną egzystencję artyści i pisarze. To właśnie miasto, przyjmując rolę kulturalnej stolicy Polski, przyciągało wszystko, co najlepsze w polskiej kulturze

szara_linia
Opinie
helmud plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Polecam całą serię
JONASZ plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Kolejny atak oszołomki, która nawet pisać po polsku nie potrafi. Weź dziecko słownik ortograficzny języka polskiego do ręki, a potem wypisuj bzdury. Jęzeli ktoś zosał pokrzywdzony, to niech przed sądem udowodni swoje prawa. Chyba, że ich nie ma. A "recenzentki" jak "awojtaszewska" najlepiej niech coś przeczytają, a potem niech się wypowiadają. Poecam wywiad z Koprem w dzisiejszym PRZEKROJU. Facet mógł dołożyć wszystkim, co go opluwają, ale konsekwentnie pominął temat. To się nazywa klasa, a sam wywiad jest super.
agawojtaszewska plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach:
Uwaga: p. Koper postanowił milczeć.
Wydawnictwo zaczęło lać wodę

Trzeba chyba być naprawdę tempym w sprawach wydawniczych, żeby zarzucać rynek czymś w celu szybkiego zysku. Skoro taka ogromna bibliografia, skoro wiadomo kto posiada prawa autorskie do zdjęć, czy tak trudno jest podnieść słuchawkę i zadzwonić, wysła e-mail albo listy polecony z prośbą o zgodę na publikację?
Takie rzeczy to przecież podstawowa część wydawniczego ABC. Po fakcie dokonanym, każdy może strugać głupa, że nie wiedział, że w notce redakcyjnej wydawnictwo wyraźnie prosi włacicieli zdjęć o kontakt. Nic tylko wyć z rozpaczy na głupotą albo i zupenie celowym zachowaniem Bellony i Kopra! Z tego co wiem fotografie opublikowane w książce kopra NIE są wolne od tantiem. My tu nawet nie mówi o użyciu materiałow jednorazowo, np. do celów naukowych. Koper i Bellona wykorzystali je do celów komercyjnych, my za to płacimy, a im rosną konta bankowe
Skoro taki postępek uchodzi zarówno wydawnictwu jak i Koprowi płazem, to .....
zczerw plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Mam nadzieję, ze tysiące czytelników, którzy już sięgnęli po tę pozycję znaleźli w niej wiele interesujących, podanych w atrakcyjny sposób informacji, zebranych często z rozproszonych źródeł i nie podzielają wyrażonej powyżej opinii.
Publikacja pana Sławomira Kopra Życie elit artystycznych drugiej Rzeczpospolitej jest pewnym zbiorem życiorysów, opinii i refleksji na temat życia artystów w czasach drugiej Rzeczpospolitej. Książka zawiera bardzo obszerną bibliografię i cytaty zaczerpnięte z innych publikacji. Książka p. Kopra jest publikacją popularną, pozbawioną aparatu naukowego, a bardzo obszerna bibliografia (prawie 150 pozycji, w tym wiele źródłowych typu: wspomnienia, pamiętniki, listy) dowodzi, że autor oparł swoje tezy o szeroką bazę.
Nie podzielam opinii, że praca p. Kopra jest plagiatem. Plagiator świadomie zataja źródło pochodzenia istotnych zapożyczeń, a w tym przypadku, autor obszernie informuje bibliografią treści jakich publikacji posłużyła mu do jego wniosków. Niekiedy podziela opinie innych, w innym miejscu stawia własne tezy. Idąc tropem takiego myślenia nie byłby możliwy jakikolwiek rozwój piśmiennictwa i plagiatem by było powtórzenie, ze II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 r. Przecież cały dorobek intelektualny i artystyczny naszej cywilizacji powstaje w wyniku przetwarzania i rozwijania dorobku poprzedników. Gdybyśmy chcieli informować o każdym, nawet najmniejszym zapożyczeniu doprowadzilibyśmy do absurdu. Człowiek oczytany i obyty kulturalnie z wielu zapożyczeń nie zdaje sobie sprawy, a przecież plagiat jest zamierzeniem celowym. Plagiatem będzie jedynie nie informowanie o istotnych zapożyczeniach. Problemem jest też zdefiniowanie co jest istotnym i nieistotnym zapożyczeniem W moim przekonaniu, popartym zresztą konsultacjami ekspertów, w tym przypadku nie mamy do czynienia z plagiatem .

Jednocześnie zapewniam, że Bellona zadośćuczyni każdemu, kto przedstawi dokumenty i oświadczy, że posiada prawa autorskie (w tym także spadkowe) do opublikowanych w książce p. Kopra zdjęć, o czym zresztą piszemy także w książce.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach:
"Życie prywatne elit artystycznych drugiej Rzeczypospolitej" Sławomir Kopra, z listy bestsellerów roku bardo szybko trafiło na listę skandali roku.

Mimo, że książka jest całkiem przyjemną i bardzo łatwą lekturą gatunku popularnego, pełną sensacji i anegdot z życia międzywojennej bohemy, okazuję się że jej zawartość nie jest żadnym unikatem. Większość treści to fragmenty książek z wyczerpującej bibliografii - niektóre w formie cytatów, a niektóre podstępnie zatajone i umieszczone przez autora jako jego własne słowa.

Afera plagiatorska Kopera trafiła do sądu, lecz autor nadal publicznie zaprzecza narusznia praw autorskich. Wydawnictwo Bellona, odpowiedzialne za publikacje i promocje książki, nie reaguje na skandal. Pod znakiem zapytania pozostało teraz pochodzenie tekstu wcześniejszych książek "pióra" Sławomira Kopera.

Czyli w skrócie - czytelnik został oszukany.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura polska,Mam,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nutka Linia koment
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Penelopa_S Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów