Okładka książki - Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: Magdalena Galiczek-Krempa

Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne. Pisali wówczas najwybitniejsi literaci z Reymontem, Żeromskim, Nałkowską i Dąbrowską na czele, tworzył Tuwim, Wierzyński,Pawlikowska-Jasnorzewska, malowała Stryjeńska, Witkacy, komponował Szymanowski. Na scenie grali Jaracz, Junosza-Stępowski, Węgrzyn, na deskach kabaretu śpiewała Ordonka, tańczyły Zula Pogorzelska i Loda Halama. Popularnością cieszyli się aktorzy filmowi ze Smosarską i Żabczyńskim na czele. Warszawa i Polska lat dwudziestych i trzydziestych stanowi wyjątkowo wdzięczny temat. To miejsce, gdzie kwitło radosne życie towarzyskie, gdzie rodziły się i upadały kariery, gdzie artyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. I z reguły odnosili komercyjny sukces, a nawet jeżeli nie zaznali go za życia, to przyszłe pokolenia potwierdziły ich wielkość.

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka

Kultura rozumiana jako całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa dostarcza człowiekowi głębokich przeżyć, poszerzając w ten sposób jego wewnętrzny świat doznań. Książka – przewodnik ukazuje panoramę prywatnego życia środowiska artystycznego Drugiej Rzeczypospolitej. Sławomir Koper skupia się na działalności przedstawicieli poszczególnych dziedzin kultury. Czytelnik poznaje szczegóły dotyczące przedwojennej Warszawy, gdzie wiedli codzienną egzystencję artyści i pisarze. To właśnie miasto, przyjmując rolę kulturalnej stolicy Polski, przyciągało wszystko, co najlepsze w polskiej kulturze. Obok Warszawy funkcję wielkiego literacko – artystycznego klubu odgrywało Zakopane oraz Jurata.

Autor odkrywa przed czytelnikiem tajniki niechlubnej sprawy nadużywania alkoholu, który w środowisku literackim i aktorskim stanowił poważny problem. Wiersze pisane w barach na serwetkach (Konstanty Ildefons Gałczyński), suto zakrapiane trunkami premiery teatralne, niezliczone pomysły umożliwiające zdobywanie pieniędzy (zazwyczaj na zakup alkoholu), to tylko niektóre z licznych przejawów prywatnego życia elit artystycznych. W tym okresie rozpoczęła się również również rewolucja obyczajowa. Modne stały się częste zmiany partnerów, unieważnienia małżeństwa, prowadzenie przez małżonków niezależnego życia erotycznego bez zrywania formalnych więzów, ujawnianie odmiennych preferencji seksualnych, a także publiczne załatwianie spornych spraw za pomocą parasolek.

Kres życiu łatwemu, lekkiemu i przyjemnemu przyniosła II wojna światowa, podczas której wielu artystów zasiliło szeregi więźniów obozów koncentracyjnych, inni zaś osadzani byli przy Alei Szucha i na Pawiaku, jeszcze innym udało się przeżyć wojnę na wolności. Napiętnowana jest także sprawa kolaboracji przedstawicieli środowiska aktorskiego z hitlerowcami (Igo Sym).

W dalszej części czytelnik poznaje koleje losu kabaretu „Wesoła lwowska fala” oraz polskich teatrzyków estradowych. Wiele uwagi poświęcone zostało pochodzącej ze wschodniej Galicji rodzinie Kossaków herbu Kos. Owa dynastia artystyczna składała się z trzech pokoleń artystów. W linii męskiej byli to malarze a w żeńskiej pisarki. Ciekawostką jest „Kossakówka”, o którą do dnia dzisiejszego kłócą się spadkobiercy. Posiadłość znajdująca się w rejestrze zabytków nadal niszczeje i nie wiadomo, czy w chwili zakończenia sporu nie trzeba będzie w miejscu zabytkowych murów postawić atrapy.

Wyjątkową plejadę stanowili skamandryci. Wychodząc od Pikadora, Koper przytacza skandale przedstawicieli ówczesnego świata sztuki, by zatrzymać się na tych, którzy „objęli rząd dusz w Polsce”. Ogromnym zdziwieniem może czytelnika napawać prawda o wielkich poetach, poznanych w czasie edukacji szkolnej: Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim oraz Jarosław Iwaszkiewicz. Stanisław Ignacy Witkiewicz zyskał miano „ten nieprawdopodobnego Witkacego” a Tadeusz Boy-Żeleński uważany był za „skandalistę epoki”.

W kolejnych rozdziałach poznajemy niezwykle kręte ścieżki, po których kroczyła Zofia Stryjeńska, nazywana „księżniczką polskiego malarstwa”, równocześnie jednak „osobą, która była w domu wariatów”. Uznanie budzi powodzenie Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, którego czytali wszyscy: „kucharki, kierowcy, arystokratki, inteligencja”. Również dzisiaj z pewnością nikt nie zaprzeczy popularności „Znachora” czy „Kariery Nikodema Dyzmy”. Całości dopełniają dzieje życia (szczególnie uczuciowego) Karola Szymanowskiego, uwielbiającego muzykę, kobiety i wytworne jedzenie Artura Rubinsteina, a także doskonale znającego się na autokreacji Jana Kiepury.

Książka „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej” pokazuje, że pamięć o twórcach polskiej kultury jest nadal żywa. I taką z pewnością pozostanie.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - helmud
helmud
Ocena: 6, Chc przeczytać,
Polecam całą serię
Avatar użytkownika - JONASZ
JONASZ
Ocena: 6, Czytam,
Kolejny atak oszołomki, która nawet pisać po polsku nie potrafi. Weź dziecko słownik ortograficzny języka polskiego do ręki, a potem wypisuj bzdury. Jęzeli ktoś zosał pokrzywdzony, to niech przed sądem udowodni swoje prawa. Chyba, że ich nie ma. A "recenzentki" jak "awojtaszewska" najlepiej niech coś przeczytają, a potem niech się wypowiadają. Poecam wywiad z Koprem w dzisiejszym PRZEKROJU. Facet mógł dołożyć wszystkim, co go opluwają, ale konsekwentnie pominął temat. To się nazywa klasa, a sam wywiad jest super.
Avatar użytkownika - agawojtaszewska
agawojtaszewska
Uwaga: p. Koper postanowił milczeć. Wydawnictwo zaczęło lać wodę Trzeba chyba być naprawdę tempym w sprawach wydawniczych, żeby zarzucać rynek czymś w celu szybkiego zysku. Skoro taka ogromna bibliografia, skoro wiadomo kto posiada prawa autorskie do zdjęć, czy tak trudno jest podnieść słuchawkę i zadzwonić, wysła e-mail albo listy polecony z prośbą o zgodę na publikację? Takie rzeczy to przecież podstawowa część wydawniczego ABC. Po fakcie dokonanym, każdy może strugać głupa, że nie wiedział, że w notce redakcyjnej wydawnictwo wyraźnie prosi włacicieli zdjęć o kontakt. Nic tylko wyć z rozpaczy na głupotą albo i zupenie celowym zachowaniem Bellony i Kopra! Z tego co wiem fotografie opublikowane w książce kopra NIE są wolne od tantiem. My tu nawet nie mówi o użyciu materiałow jednorazowo, np. do celów naukowych. Koper i Bellona wykorzystali je do celów komercyjnych, my za to płacimy, a im rosną konta bankowe Skoro taki postępek uchodzi zarówno wydawnictwu jak i Koprowi płazem, to .....
Avatar użytkownika - zczerw
zczerw
Ocena: 6, Czytam,
Mam nadzieję, ze tysiące czytelników, którzy już sięgnęli po tę pozycję znaleźli w niej wiele interesujących, podanych w atrakcyjny sposób informacji, zebranych często z rozproszonych źródeł i nie podzielają wyrażonej powyżej opinii. Publikacja pana Sławomira Kopra Życie elit artystycznych drugiej Rzeczpospolitej jest pewnym zbiorem życiorysów, opinii i refleksji na temat życia artystów w czasach drugiej Rzeczpospolitej. Książka zawiera bardzo obszerną bibliografię i cytaty zaczerpnięte z innych publikacji. Książka p. Kopra jest publikacją popularną, pozbawioną aparatu naukowego, a bardzo obszerna bibliografia (prawie 150 pozycji, w tym wiele źródłowych typu: wspomnienia, pamiętniki, listy) dowodzi, że autor oparł swoje tezy o szeroką bazę. Nie podzielam opinii, że praca p. Kopra jest plagiatem. Plagiator świadomie zataja źródło pochodzenia istotnych zapożyczeń, a w tym przypadku, autor obszernie informuje bibliografią treści jakich publikacji posłużyła mu do jego wniosków. Niekiedy podziela opinie innych, w innym miejscu stawia własne tezy. Idąc tropem takiego myślenia nie byłby możliwy jakikolwiek rozwój piśmiennictwa i plagiatem by było powtórzenie, ze II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 r. Przecież cały dorobek intelektualny i artystyczny naszej cywilizacji powstaje w wyniku przetwarzania i rozwijania dorobku poprzedników. Gdybyśmy chcieli informować o każdym, nawet najmniejszym zapożyczeniu doprowadzilibyśmy do absurdu. Człowiek oczytany i obyty kulturalnie z wielu zapożyczeń nie zdaje sobie sprawy, a przecież plagiat jest zamierzeniem celowym. Plagiatem będzie jedynie nie informowanie o istotnych zapożyczeniach. Problemem jest też zdefiniowanie co jest istotnym i nieistotnym zapożyczeniem W moim przekonaniu, popartym zresztą konsultacjami ekspertów, w tym przypadku nie mamy do czynienia z plagiatem . Jednocześnie zapewniam, że Bellona zadośćuczyni każdemu, kto przedstawi dokumenty i oświadczy, że posiada prawa autorskie (w tym także spadkowe) do opublikowanych w książce p. Kopra zdjęć, o czym zresztą piszemy także w książce.
Avatar użytkownika -

"Życie prywatne elit artystycznych drugiej Rzeczypospolitej" Sławomir Kopra, z listy bestsellerów roku bardo szybko trafiło na listę skandali roku. Mimo, że książka jest całkiem przyjemną i bardzo łatwą lekturą gatunku popularnego, pełną sensacji i anegdot z życia międzywojennej bohemy, okazuję się że jej zawartość nie jest żadnym unikatem. Większość treści to fragmenty książek z wyczerpującej bibliografii - niektóre w formie cytatów, a niektóre podstępnie zatajone i umieszczone przez autora jako jego własne słowa. Afera plagiatorska Kopera trafiła do sądu, lecz autor nadal publicznie zaprzecza narusznia praw autorskich. Wydawnictwo Bellona, odpowiedzialne za publikacje i promocje książki, nie reaguje na skandal. Pod znakiem zapytania pozostało teraz pochodzenie tekstu wcześniejszych książek "pióra" Sławomira Kopera. Czyli w skrócie - czytelnik został oszukany.
Avatar użytkownika - nutka
Ciekawa, solidna lektura.
Zachłanne na życie
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Zachłanne na życie

Najciekawsze kobiety swojej epoki: Agnieszka Osiecka, Małgorzata Braunek, Kalina Jędrusik, Elżbieta Czyżewska w opisie najpoczytniejszego polskiego autora...

Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej. Audiobook
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej. Audiobook

Kolejna książka bestsellerowego autora specjalizujące go się w życiu prywatnym elit II Rzeczypospolitej. Każdy kraj, każda epoka i każdy ustrój miał swoje...