Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty

Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-01-17232-9
Dodał/a książkę:czytam
Mroczna strona dwudziestolecia

Gdy w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, cały naród ogarnął entuzjazm. Te dwadzieścia lat do dzisiaj zachwyca rozmachem, przyciąga naszą uwagę, intryguje...

Błyskawiczny rozwój kraju sprawił, że nie wszyscy dostrzegali niedostatki rzeczywistości, a przecież życie przestępcze to druga strona codzienności dwudziestolecia międzywojennego. Jej królami byli kasiarze, złodzieje mordercy, oszuści, prostytutki i włamywacze. Handel ludźmi, tragedie ekonomiczne, afery seksualne czy wyrafinowane oszustwa podatkowe nie są dziełem współczesnej cywilizacji, bo pomysłowość przestępców dorównywała kreatywności w innych dziedzinach.

W ciemnych zakamarkach ulic przedwojennej Polski czaiły się straszliwe kreatury, na drogach grasowały gangi brutalnych porywaczy i rabusiów, a ich śladem podążała niestrudzona policja. Gazety donosiły o drastycznych morderstwach, niektóre, jak słynna sprawa Gorgonowej, do dziś pozostały niewyjaśnione. Autorka z pasją detektywa odkrywa mroczne historie z przedwojennej Polski. Często dramatyczne, ale czasem również zabawne. To porywająca opowieść o obyczajowości półświatka, którą czyta się jak najlepszy kryminał.
Sumire Linia koment
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,