Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler

"Życie w słoiku" to zdumiewająca opowieść o amerykańskich nastolatkach, których życie odmieniła historia Ireny Sendlerowej. Każda z dziewczynek miała bolesny życiorys i każda na własny sposób łączyła swoje problemy z historią Ireny, która pukała do żydowskich drzwi w getcie warszawskim i – jak sama mówiła – „próbowała namówić matki do oddania swoich dzieci”. Upór nastolatek sprawił, że udało im się „ocalić ocalającą” przypominając światu o jej odwadze, nadziei i determinacji oraz wyniesienie do rangi heroicznej postaci w świecie, a bohatera narodowego w Polsce.

Inspirowana historią życia Sendlerowej sztuka teatralna, która wystawiały dziewczynki, czyli tytułowe „Życie w słoiku” – po raz pierwszy w szkole w Kansas, później grano ją w środkowych stanach USA, w Nowym Jorku, Los Angeles i Montrealu, a wreszcie w Polsce – rozpoczęła światowy renesans zainteresowania Sendlerową i stała się bezpośrednią inspiracją do nakręcenia w Hollywood głośnego filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”.

Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa wraz z grupą przyjaciół uratowała 2500 żydowskich dzieci od pewnej śmierci w warszawskim getcie. Niewiarygodne, ale w PRL jej heroizm, podobnie jak wielu innych, był pomijany milczeniem i przez 60 lat praktycznie pozostawał nieznany. Aż do czasu, kiedy w 1999 roku amerykańskie licealistki z Uniontown, maleńkiej mieściny w stanie Kansas liczącej zaledwie 270 mieszkańców, natknęły się na notatkę w „U.S. News and World Report”:

Inni Schindlerowie

POLSKA: IRENA SENDLER… przemyciła z getta w bezpieczne miejsca około 2500 żydowskich dzieci, załatwiając im tymczasowo nową tożsamość. Ażeby zapamiętać, kto jest kim, zapisywała ich prawdziwe nazwiska na kartkach papieru, które następnie zakopywała w słoikach w ogrodzie.

Życie w słoiku to także pobudzająca wyobraźnię opowieść o protestanckich uczennicach z Kansas. Każda z nich miała bolesny życiorys i każda na własny sposób łączyła swoje problemy z historią Ireny, która pukała do żydowskich drzwi w getcie warszawskim i – jak sama mówiła – „próbowała namówić matki do oddania swoich dzieci”. Losy zainspirowanych przez Irenę Sendlerową młodych Amerykanek dowodzą, że siła jednej wyjątkowej osoby może spowodować wielkie zmiany w czyimś młodym życiu.

Życie w słoiku to niezwykła opowieść o bohaterstwie podczas Holokaustu i przełomie, jakiego ta historia dokonała w życiu trójki licealistów we współczesnym Kansas. Jack Mayer po mistrzowsku łączy te dwie odrębne lecz głęboko powiązane opowieści w jedną większą historię, dającą nam jedyny w swoim rodzaju wgląd w Holokaust oraz jego ważność dla dzisiejszego świata. Będzie to natchnieniem dla wszystkich czytelników, a zwłaszcza dla młodszych.

Profesor Francis R. Nicosia , Profesor Badań nad Holokaustem na Uniwersytecie w Vermont

Jack Mayer dokonał niezwykłego dzieła, ożywiając bohaterską postać Ireny Sendler, której szlachetne posłannictwo okazało się wręcz nieprawdopodobne i dało nieprzewidywalne skutki. Ta drobiazgowo zbadana historia opowiedziana została przez Mayera w jego książce z wdziękiem i pasją, wzbudzającymi bezmiar współczucia.

Jay Parini, autor The Last Station

Opowieść o tym, jak uratowano coś z historii. Ożywia naszą wiarę w człowieczeństwo. Każdy student i wykładowca powinien przeczytać tę książkę. Wszyscy powinniśmy.

Michele Forman, odznaczona nagrodą Nauczyciel Roku 2001

Ta opowieść o męstwie, nadziei i determinacji zrodziła się w rozgorzałej od nienawiści Polsce pod okupacją hitlerowską, była zagubiona i pogrzebana w ruinach i popiołach Warszawy powojennej, odkryta i naświetlona przez trójkę nastolatków z amerykańskiego Midwestu i wreszcie uskrzydlona w słowach pediatry ze stanu Vermont, tak iż zdołała okrążyć świat, poruszając umysły i serca przesłaniem ukazującym, że nigdy nie jesteście zbyt mali ani zbyt młodzi, by zadośćuczynić człowieczeństwu.

dr med. Steven Koller

Pomnik Ireny Sendler wzniesiony został nie w Polsce i nie w Izraelu, lecz w sercach i dokonaniach młodych Amerykanów. Porywająca książka Jacka Mayera przywołuje do życia prawdziwą historię licealistów z Uniontown w Kansas i Polki ratującej ludzi z Holokaustu. Nastolatkowie stworzyli przedstawienie teatralne pt. Życie w słoiku. Ich przesłanie było proste: kto przeciwdziała złu i ratuje dobro, ten zmienia świat.

Jacek Leociak z Polskiej Akademii Nauk, autor książek Getto warszawskie: przewodnik po nieistniejącym mieście (wspólnej z Barbarą Engelking) i Spojrzenia na warszawskie getto

Informacje dodatkowe o Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler:

Tytuł oryginału: Life in a Jar. Irena Sendler Project
Tłumaczenie: Robert Stiller

Kup książkę Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler

Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler - opinie o książce

"Nie uważam się za bohaterkę. Prawdziwi bohaterowie to matki i ojcowie, którzy oddawali mi swoje życie. Ja robiłam tylko to co, serce mi nakazywało. Bohater to ktoś czyniący rzeczy nadzwyczajne. Co ja robiłam to nie było nadzwyczajne. To była zwykła rzecz. Byłam tylko przyzwoita".

Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilkanaście wstecz w Polsce nazwisko Ireny Sendler było nieznane, chociaż bardziej właściwym określeniem byłoby powiedzieć zapomniane. Ustrój komunistyczny w naszym kraju zabraniał mówić o bohaterach, czy bohaterkach, jaką była niewątpliwe Irena Sendler. Kawał historii nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie grupka kilku dziewcząt i nauczyciel historii z Kansas - malutkiego amerykańskiego miasteczka.

"Życie w słoiku" preliminarnie przedstawia historię amerykańskich dziewcząt, które szukając inspiracji do przedstawienia ciekawego projektu na dzień historii w ich szkole, zupełnie przypadkowo natknęły się na artykuł, gdzie wspomniano, iż pewna kobieta uratowała 2500 żydowskich dzieci od zagłady w Getcie. Początkowo były przekonane, że podana liczba to błąd w tekście, ponieważ oznaczało to, iż Irena Sendler uratowała więcej dzieci niż Oskar Schindler, a zupełnie nic nie było wiadomo o tej "cichej" bohaterce. Dziewczęta zainteresowała, wręcz wciągnęła historia nieznanej kobiety, dlatego też postanowiły szukać informacji wszędzie, gdzie się da. Swoje poszukiwanie zaczęły od internetu, bibliotek, artykułów przechodząc do poszukiwań w różnych Instytucjach Pamięci, Fundacjach zajmujących się holocaustem, ale niestety rezultat był mizerny. Jedynym tropem był Izrael, gdzie Irenie Sendler został poświęcony pomnik. Bliskie rezygnacji z przedsięwzięcia nieoczekiwanie trafiły na trop syna Ireny. Nie zwlekając, ani chwili wysłały do niego list, niestety ten pozostał bez odpowiedzi. Jak się później okazało syn kobiety zmarł w wieku 49 lat. Kolejny ślad się urwał, a dziewczęta zaczęły nabierać przekonania, że Irena Sendler nie żyje, więc zaczęły poszukiwać jej grobu, którego jednak nie znalazły.

"Wasza sztuka przypomina, co przydarzyło się mnie i mojej rodzinie. Bardzo mnie to zasmuca. Przypuszczam, że dobrze jest płakać i przypominać sobie, co się nam przydarzyło. Wszyscy jednak mamy rozmaite powody do płaczu i z naszych łez nie wszystkie są tym samym. Wy opowiadacie prostą historię... dramatyczną... w której opowiedziano prostą i dramatyczną prawdę. Czasami proste opowieści bywają najpotężniejsze... tak jak baśnie... tylko, że ta opowieść jest prawdziwa".

Cała publikacja została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich dotyczy lat 1999-2000, to właśnie w tym okresie dziewczęta wpadły na trop wówczas nieznanej bohaterki i postanowiły zrealizować projekt. Początkowo musiały zebrać informację, których jak się okazało było zbyt mało, żeby całe przedsięwzięcie doszło do skutku. Ale nie poddawały się, dzięki swojemu uporowi, determinacji i mieszance trzech niezwykle różnorodnych osobowości dopięły swego. Projekt udało się zrealizować, który z czasem przerodził się w sztukę, przy tym zdobywając wiele nagród, ale i ogromne uznanie. W tej części możemy także bliżej poznać same postacie dziewcząt, które zmagały się ze swoimi osobistymi problemami, ciężkimi przeżyciami, czy stawały przed podjęciem trudnych decyzji. Megan Stewart, Elizabeth Cambers i Sabina Coons, to trzy nazwiska, które warto zapamiętać, ponieważ tylko ich upór i dążenie do celu, ocaliły Irenę Sendler od zapomnienia. To dzięki nim Polacy dowiedzieli się, kim była i jakich niezwykłych czynów dokonała, przy czym wielokrotnie narażała życie nie tylko swoje, ale i bliskich.

"Nic szczególnego nie wyróżniało jej z tłumu innych dziecięcych szkieletów, ani szmaty spowijające jej bose stopy, ani wyblakła chusta na głowie, ani potrząsanie miseczką".

Druga część przenosi czytelnika już ściśle do okresu obejmującego lata 1939-1944, czyli wojny. To właśnie tu czytelnik ma szansę zapoznać się niezwykłymi czynami i działaniami Ireny Sendler. To także pokaz siły tej kobiety, gdyż niejednokrotnie stawała przed trudnymi wyborami, co rusz napotykanymi problemami i trudnościami oraz musiała sobie radzić z brakiem pieniędzy. Wraz z kolejnymi stronami czytelnik zapoznaje się z opisem działania siatki Sendlerowej, a najważniejszym jej punktem było planowanie trasy ucieczki, dobra organizacja i trzeba przyznać, że łut szczęścia. Każda taka operacja mogła zakończyć się wpadką, a to przekreślało nie tylko plan działania, ale przede wszystkim narażało życie wielu ludzi. Jak podkreśla sam autor, matematyka była prosta, aby uratować jedno dziecko, trzeba było narazić życie dziesięciu Polaków i dwóch Żydów. Żeby je wydać wystarczył jeden donos. Autor także opisuje losy rodzin żydowskich, którzy oddawali Irenie swoje dzieci, aby uratować je od pewnej śmierci. Wstrząsającym fragmentem książki jest jedno ze wspomnień Ireny, które opisuje jak Żydówka pragnąca uratować swoje dziecko zdobywa się na desperacki krok i przerzuca je poza mury Getta, gdzie o mały włos nie nadziewa się na ramy szkła. W tej części wraz z każdą czytaną stroną przedziera się mnóstwo emocji związanych z bólem, cierpieniem, rozdarciem, które następnie wielokrotnie przeobrażają się w dramat i tragedię wielu ludzi.

Ostatnia część to już współczesna, naprzemienna relacja z Kansas i Warszawy. Po wielu trudach i znojach dziewczętom udało się ustalić adres Ireny Sendler, niezwłocznie wysłały do niej list z załączoną kwotą 4 dolarów przeznaczoną na koszt wysyłki, ale wiecie, co zrobiła Irena? Przekazała tę kwotę na instytucję charytatywną.  Wymiana listowna nie wystarczyła trzem uczennicom i postanowiły sobie nowy cel - spotkać się z Ireną Sendler. Jedyną przeszkodą był brak funduszy na zakup biletu lotniczego, ale i taką barierę udało się pokonać dzięki pewnemu dobremu człowiekowi. I tak oto dzielne dziewczęta, ich rodziny oraz profesor historii znaleźli się w Polsce, gdzie doszło do długo wyczekiwanego spotkania. Trzeba też zaznaczyć, że Irena wówczas miała 90 lat, widmo wojny sprawiło, że miała problemy zdrowotne, dlatego trzeba było się spieszyć. Ta część jest chyba najprzyjemniejsza, ale również wzruszająca i niezwykle emocjonująca. Bowiem Irena podczas spotkań wciąż zarzucała sobie, że teraz wiele zrozumiała i że mogła uratować więcej dzieci. Jednymi słowy obwiniała się, że zrobiła zbyt mało. Taka postawa świadczy o tym, że była niesłychanie skromną osobą, nigdy też nie czuła się bohaterką, ale dla mnie nią zawsze będzie. Chociaż Ireny Sendler nie ma już wśród nas, zmarła doczekawszy pięknego wieku - 98 lat, to będę o niej pamiętać zawsze i przekazywać jej historię, ale przede wszystkim jej wzorową postawę. Swoją dobroć i życzliwość dla drugiego człowieka wyniosła z domu, jak sama mówiła: "Moi rodzice wpoili mi dwie zasady, których ludzie powinni się trzymać; pierwsza zasada: pamiętajcie, że ludzi można dzielić tylko na dobrych i złych; nie ma znaczenia do jakiej religii, do jakiej rasy i do jakiego narodu ktoś należy. I druga zasada: kiedy ktoś tonie, trzeba go ratować".

"Wiedziała, że jeśli przeżyje wojnę, to będzie cierpiała za tych, których nie mogła uratować i ta złość przyćmi resztę jej żywota. Już teraz jej koszmary senne roiły się od pełnych udręki pożegnań matek i ojców, dziadków, ale matek najboleśniej ze wszystkich".

Czuję się w obowiązku wyjaśnić wszystkim czytelnikom sam tytuł książki, który nie jest przypadkowy, bowiem "Życie w słoiku" odnosi się do działań Ireny, która głęboko wierzyła, że wszystkie ocalone przez nią dzieci trafią kiedyś do swoich prawdziwych rodzin. Aby tego dokonać załatwiała fałszywe dokumenty, a te prawdziwe zakopywała w słoiku pod jabłonią.

Powyższa publikacja nie należy do łatwych i przyjemnych, ze względu na rozdzierające emocje i co rusz ogarniające wzruszenie i łzy. Książka ta jest jak przerażający horror przepełniony strachem, cierpieniem, bólem, sfrustrowaniem, złością, z tą różnicą, że  nie jest to fikcja literacka, ale prawdziwy zapis wspomnień, trwożący krew w żyłach obraz pełen przemocy, brutalności i bestialstwa. Meandry historii przypominają o tym, jak ludzie potrafią być bezwzględni, okrutni, zimni, bezuczuciowi, a nawet bestialscy. We współczesnym świecie również zdarzają się dramaty, tragedie, ile razy słyszymy w mediach o: zakatowanym dziecku przez matkę, ojca, zabijaniu bliźnich. Może zbrodnie te nie są masowe, jak w przypadku wojny, ale życie bardzo lubi pokazywać paradoksy. Bo ileż jest takich śmierci przez tak zwaną ludzką głupotę? A Irena walczyła o chociażby jedno życie, a udało się jej uratować, aż 2500, niektórzy z nich nadal żyją, założyli własne rodziny i mają świetnie, dręczy ich tylko jedno: bolesne wspomnienia. Dlatego też nie skupiam się na warsztacie autora, języku w jakim została napisana książka, bo w tym wypadku, to nie jest istotne. Ważna jest tylko pamięć o tym co było, o Irenie, dlatego, uważam, że każdy z nas powinien poznać tę niezwykle przejmująca, ale przede wszystkim prawdziwą historię.

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu AMF Plus za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Książka ta jest opowieścią niezwykłą, w której prawda historyczna splata się z teraźniejszością. Grupa uczennic z Kansas ma za zadanie stworzyć szkolny projekt pod kątem tak zwanego Dnia Historii Narodowej (DHN)... Jedna z uczennic o imieniu Liz w poszukiwaniu tematu od niechcenia przegląda otrzymane notatki. W tej sposób natyka się na wzmiankę o Irenie Sendler, która jak podaje ów tekst uratowała z Getta Warszawskiego 2500 Żydowskich dzieci... Tak oto zaczyna się niewiarygodna podróż Liz i jej koleżanek, która ma charakter zarówno mentalny jak i fizyczny. Dziewczęta początkowo zakładają, iż w notce tkwić musi błąd drukarski, gdyż nie są w stanie uwierzyć w tak dużą liczbę uratowanych. Postać Ireny Sendler jednak tak bardzo je fascynuje, że postanawiają dowiedzieć się o niej czegoś więcej... Ku ich bezbrzeżnemu zdziwieniu okazuje się, iż w rodzinnym kraju kobieta ta jest właściwie nieznana...W związku z tym nie tylko przez wzgląd na szkolny projekt lecz także ze względu na ogromne poruszenie jakie wywołała w dziewczętach postawa Ireny Sendlerowej piszą one sztukę pt. ,,Życie w słoiku", która po dziś dzień wzrusza ludzi na całym świecie, a rozgłos jaki osiągnęła doprowadził do spotkania (trzykrotnie) młodych kobiet z ich mentorką czyli samą Ireną... Jeśli chcecie przeczytać ogromnie wzruszającą opowieść o ludzkiej odwadze i determinacji w czasach Holocaustu kiedy jakakolwiek pomoc Żydom była zagrożona karą śmierci, a także o tym jak aktualne młode pokolenie może kształtować się i zmieniać na lepsze dzięki zagłębianiu się w historię i próbie zrozumienia przeszłości sięgnijcie koniecznie po tę powieść. Polecam!
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Niezwykle ważna książka o tym, jak grupa nastolatek odkrywa, że w czasie wojny Polka, Irena Sendler, uratowała około 2500 dzieci z Getta. Ta historia inspiruje je do stworzenia ciekawego projektu teatralnego, który z czasem przeradza się w duży projekt historyczny i jednocześnie jest początkiem przyjaźni zarówno z Sendlerową, jak i uratowanymi przez nią dziećmi. W tej książce pojawiają się odpowiedzi na pytania, dlaczego o Sendlerowej było przez wiele lat cicho. Warto także spojrzeć na historię wojennej Warszawy z perspektywy amerykańskiego autora.

Zbeletryzowana opowieść o Irenie Sendlerowej. Dobrze się czyta. Książka napisana dosyć szczegółowo.

Trzy nastolatki z odległego Kansas odkrywają postać Ireny Sendler na Dzień Historii Narodowej. Postanawiają jak najwięcej się o niej dowiedzieć. Wcześniej słyszały tylko, że Oskar Schindler uratował 2 tys Żydów z Holokaustu. Przygotowują wystąpienie teatralne pt. ŻYCIE W SŁOIKU, które niebawem staje się bardzo znane.

Ich przedsięwzięcie uczy tolerancji, szacunku i zrozumienia dla wszystkich narodów niezależnie od razu, religii albo wiary.

Cytaty z książki:

"Są na świecie dwa rodzaje ludzi, dobrzy i źli. Nieważne, czy bogaci, czy biedni, jakiej religii lub narodowości. Liczy się tylko, czy są dobrzy, czy źli."

"Kto milczy w obliczu mordu, staję się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia, ten przyzwala."

Niezwykła historia niezwykłej kobiety  odkryta  przez grupkę  dziewcząt ze szkoły w Kansas.
Książka przedstawia dwa zupełnie różne światy. Jest jak gdyby osadzona na dwóch równoległych płaszczyznach, które wbrew logice jednak spotykają się w pewnym momencie. Opowieść zaczyna się w USA, gdzie za sparwą jednej niepozornej wiadomości w gazecie rozpoczął się Projekt o Irenie Sendler. Niczym kostki domina ruszają pełną parą prace nad przygotowaniem spektaklu na Dzień Historii Narodowej, szukanie informacji, zdjęć, filmów, wywiadów. Czegokolwiek.
W drugiej części powieści opuszczamy Kansas i przenosimy się w okrutne czasy II wojny światowej. W jaki sposób Irena Sendler zdołała uratować około 2500 dzieci z warszawskiego getta? Odpowiedź jest nieprawdopodobna!
Część trzecia. Wracamy do Stanów. Lecz tylko na chwilę, bo, jak się okazało, polska bohaterka żyje  i zaprasza dziewczęta do Warszawy na wspólne spotkanie. Momentem kulminacyjnym w życiu każdej z nich staje się spotkanie kobiety, która je zainspirowała. Ocaliły jej historię przed zapomnieniem, a pani Irena stała się ich natchnieniem, ratunkiem, ostoją w trudnych chwilach w życiu.
Ta powieść jest zupełnie inna niż można by się było tego spodziewać. Nie opisuje suchych faktów z tragicznego okresu wojny, lecz rzuca światło na najprawdziwsze ludzkie uczucia, zachowania, postawy. To dzieje nie tylko Ireny Sendlerowej, ale również masy innych ludzi, którzy nieśli pomoc w tych straszliwych czasach, nie raz poświęcając przy tym własne życie...

Avatar użytkownika - sw3112
sw3112