Opis ksiązki
Kup Teraz

Żywopłot

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2016-08-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788364846670
Liczba stron: 246
Dodał/a książkę:elibri

Nagroda Bernsteina 2015

"Jestem pod wrażeniem... Nawet (asymetryczna) tragedia dwóch narodów nie przesłania eleganckiej historii miłosnej, nakreślonej precyzyjnie delikatną kreską. Ta książka pod wieloma względami jest nadzwyczajna".

- Amos Oz

To, co zaczyna się w chłodzie wczesnej zimy w Nowym Jorku, kończy się w szczycie oślepiającego słońcem lata na plaży w Jaffie. Przypadkowe spotkanie łączy ze sobą losy dwojga obcych ludzi: Liaty, młodej Izraelki z  Tel Awiwu i Hilmiego, Palestyńczyka urodzonego w Hebronie.

Podczas pewnej mroźnej zimy z dala od domu, na zaśnieżonych ulicach Nowego Jorku, stęsknieni za bliskowschodnim słońcem, Liat i Hilmi znajdują sobie miejsce zarezerwowane tylko dla nich, ich własny, intymny świat, przeznaczony tylko dla nich dwojga. W mrocznych zakątkach oraz w szczelinach życia rzeczywistość jednak dopada ich pod postacią ich izraelskich rówieśników i warczy na nich groźnie.

Ich skomplikowana historia, pełna zwrotów i namiętności, podąża za nimi nawet wtedy, gdy każdy z nich próbuje pójść własną drogą - Liat wraca do Tel Awiwu, a Hilmi do wsi Jifna, na północ od Ramallah. To historia, która nigdy się nie kończy.

Dorit Rabinyan urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award, Nagrodę Premiera oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Jej pierwsza powieść ,,Persian Brides" oraz druga - ,,A strand of a thousand pearls", obie były bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. W 2014 roku Rabinyan opublikowała swą trzecią powieść pt. ,,Żywopłot", która bardzo szybko stała się również bestsellerem w Izraelu. Wpływowy magazyn Ha'aretz uznał ją za najlepszą książkę roku, a w 2015 roku autorka otrzymała za nią prestiżową izraelską nagrodę literacką Bernstein Award. W styczniu 2016 roku ,,Żywopłot" stał się powodem skandalu politycznego. Minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, co wzburzyło elity intelektualne Izraela. Na skutek licznych protestów szybko wycofał się jednak ze swojego niefortunnego stanowiska.

Nagroda Bernsteina 2015 - jedna z najważniejszych nagróf literackich w Izraelu

Bestseller przełomu 2015/2016 roku

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com

Liat Biniamini ma 29 lat i jest Izraelką. Obecnie mieszka w Nowym Jorku ze względu na stypendium oraz zajmuje się tłumaczeniem żydowskich tekstów. Pewnego dnia przypadek sprawia, że poznaje młodszego od niej o dwa lata Pakistańczyka Hilmiego Nasira, który jest utalentowanym artystą. Ich zwykła, krótka rozmowa szybko przeradza się w coś poważnego, a tych dwoje zaczyna łączyć uczucie.

Tylko czy ich związek ma szansę przetrwać? Przecież ona jest Izraelką a on Palestyńczykiem...

W swoim kraju byliby pewnie dla siebie wrogami, patrzyliby na siebie z nienawiścią i nie wymieniliby ani jednego zdania. Jednak Nowy Jork to miejsce idealne, by załagodzić wszelkie spory i poczuć wolność, nie przejmować się zdaniem innych. Nowy Jork to dla naszych bohaterów miejsce, w którym mogą się pokochać. Jednak nic nie trwa wiecznie i boleśnie przypomina o tym termin kończącej się wizy Liat. Kobieta jest świadoma, że będzie musiała zrezygnować ze swojego ukochanego, bo w jej kraju ich związek nie ma racji bytu. Ich miłość zyskuje datę przydatności, po której będzie już tylko wspomnieniem.

Smutne jest to, że w XXI wieku, gdzie tyle mówi się o tolerancji i wolności, są jeszcze takie sytuacje, jak te przedstawione na katach "Żywopłotu". Miłość, która jest najsilniejszym uczuciem, nie powinna umierać z powodów kulturowych. Wcale mnie nie dziwi, że książka wzbudziła wiele kontrowersji i że stała się bestsellerem, bo jest to lektura zdecydowanie wartościowa i wymagająca refleksji. Bo czy naprawdę na nasze życie musi być podyktowane wojną, sytuacją polityczną, czy uprzedzeniami innych, często naszych najbliższych osób?
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów