Opis ksiązki
Okładka - A.B.C.
Kup Teraz

A.B.C.

Ocena ( 16 osób )
5.2
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324589524
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:dona
Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery A, B i C? Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do Z? Sprytny przestępca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła list z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. Koło zwłok zawsze zostawia rozkład jazdy pociągów, potocznie zwany ABC. Co więcej, w listach również podpisuje się A.B.C. Czyżby zabójca cierpiał na kompleks alfabetyczny? Herkules Poirot czuje jednak, że za tym pozornym szaleństwem musi skrywać się umysł przebiegły i metodyczny, a zostawiane wskazówki mają sprowadzić policję na błędny trop.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
A.B.C. to świetny kryminał, zresztą nie spodziewałam się czegoś innego. Umysł Christie jak zwykle mnie zadziwia i wywiera silne wrażenie. To kolejny klasyczny kryminał w fenomenalnym stylu. Może ciut inny, ale jak zwykle zaskakujący, z intrygą, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Seryjny morderca, zabijający według kolejnych liter alfabetu kontra najsłynniejszy detektyw na świecie i jego, jak zwykle pracujące na najwyższych obrotach szare komórki.

Otóż, w zrównoważonym, prawidłowo rozumującym umyśle nie istnieje intuicja. Oczywiście, można się czegoś domyślać i taki domysł sprawdza się albo nie sprawdza. Jeżeli się sprawdza, nazywamy go intuicją. Jeżeli nie - zazwyczaj o nim nie mówimy.

Nie wiem w jaki sposób Agatha Christie ciągle sprawia, że czuję się jak półgłówek... no może raczej jak laik. Uwielbiam jej powieści, ale za każdym razem - także teraz - czuję się całkowicie i brutalnie wręcz wodzona za nos. Niby jestem już blisko i wydaje mi się, że wiem. Niestety szybko zostaję sprowadzona na ziemię i pozostaję z uczuciem tego okropnego rozdrażnienia. Cholera, znów mnie przechytrzyła. W przypadku innych książek czy filmów kryminalnych staram się również odgadywać zakończenie. Czasem jestem zaskoczona, czasami wiem, kto jest winny. Z kryminałami Christie rzecz się ma tak, że niestety wymiękam. Nie jestem pewna, ale chyba nie zdarzyło mi się obstawić finał w trzech ruchach. Dla mnie Agatha pozostaje nadal niedościgłym ideałem i po raz kolejny udowodniła, że korona na głowie na pewno jej nie ciążyła. Jeśli chcecie przeczytać interesującą powieść i popróbować swoich sił w przewidywaniu, to A.B.C. nada się wyśmienicie. Gorąco polecam.
Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/08/31/a-b-c-agatha-christie/
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2014,
Tym razem, ktoś rzuca Herkulesowi wyzwanie, z którym on musi sobie poradzić, aby nie dopuść do wielu morderstw. Ktoś wysyła mu listy i morduje ludzi w alfabetycznej kolejności (miejscowość i ofiara na tę samą literę). Nietypowe jest w tej powieści to, że jedne rozdziały pisane są w pierwszej osobie a inne w trzeciej, ale nie zakłóca to odbioru treści i odbioru wciągającej fabuły. Polecam tak jak każdą inną powieść Agaty Christie, te lekkie i przyjemne kryminały potrafią cudownie zapełnić czas w długie jesienne wieczory.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Ciekawy, wciągający kryminał. Narratorem jest Artur Hastings, przyjaciel, który przyjeżdża do Poirota z Ameryki Południowej. Przy okazji będzie miał okazję wziąć udział w kolejnym śledztwie detektywa. Poirot dostaje bowiem listy, których autor zapowiada morderstwa, rzekomo w celu sprawdzenia umiejętności detektywa. Każdy list zawiera datę i miejsce morderstwa. Odbywają się one w porządku alfabetycznym - miejscowość na A, nazwisko na A, itd. Giną kolejni ludzie, a policja i Poirot nadal nie mogą wpaść na trop. Jednak nie może być tak, żeby morderca nie zostawił żadnych śladów, których nie zauważy sprytny detektyw...
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Audiobook Agathy Christie "A.B.C." już od roku stoi w mojej biblioteczce i jest jedyną lekturą w wersji audio, wygraną w konkursie Syndykatu ZwB. Jakoś nie było mi na rękę go odsłuchać, ponieważ sama przeczytałabym papierową wersję znacznie szybciej. Jednak traf wyzwaniowy sprawił, że nie miałam wyjścia - audiobook był najlepszą opcją pasującą do kategorii seryjni zabójcy. Tyle kryminałów na półce, ale jak na złość nie było w nich seryjnych morderców... Zawsze musi być ten pierwszy raz...

Zagadki w kolejnym kryminale Królowej Christie rozwiązuje Hercules Poirot - mały Belg, który zostaje przyłapany na fakcie farbowania włosów. Tym razem jednak nie działa sam. Zwraca się o pomoc do swojego przyjaciela - kapitana Hastingsa. Sprawa nie jest banalna, bowiem Poirot dostaje list od tajemniczego "A.B.C." informujący go, że 21 czerwca popełni zbrodnię. List jest nijakim wyzwaniem detektywa na pojedynek, zaproszeniem do gry, gdzie stawką są ludzkie istnienia. Pierwszą ofiarą - co zostało uwzględnione w liście - będzie osoba mieszkająca w miejscowości na literę A i nazywająca się na tę samą literę.

Zgodnie z danymi zawartymi w liście, w Andover zostają odnalezione zwłoki niemal sześćdziesięcioletniej kobiety prowadzącej trafikę, zresztą dosyć ubogą w asortyment. Kobieta miała problemy z mężem, była z nim w separacji, a mężczyzna uwielbiał zaglądać do kieliszka. To właśnie on jest głównym podejrzanym, ponieważ ze sklepu nic nie zginęło. Na miejscu zostaje jednak odnaleziony kolejowy rozkład jazdy, zwany ABC. Czy jest to podpis zabójcy? Kto i dlaczego zabił Alicję Ascher?
Poirot rozpoczyna swoje standardowe dochodzenie: rozmowa z krewnymi, sąsiadami i znajomymi, wizja lokalna w miejscu zbrodni, wizyta w mieszkaniu ofiary nad sklepem. Kiedy Poirot poddaje się, nie reaguje na sugestie Hastingsa i oczekuje na wyniki pracy policji, nadchodzi drugi list. Nadawca szydzi w nim z detektywa, przyznając się do morderstwa sprzed miesiąca i informuje, że kolejne zabójstwo jest planowane w miejscowości na B - Bexhill. Jak brzmi nazwisko ofiary? Sporo jest przecież nazwisk na literę B... W obliczu niedawnej porażki tym razem policja i Scotland Yard postanawiają współpracować, by odnaleźć sprawcę. Podczas wspólnej konferencji Poirot snuje domysł, jakoby autor anonimów planował swe morderstwa według porządku alfabetycznego. Przypuszczenia detektywa okazują się być słuszne, gdyż na plaży zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety - panny Barnard, zaś miesiąc później, po kolejnym liście, na listę ofiar zostaje dopisany laryngolog z Churston - Cecil Clarke.

Po trzech morderstwach Poirot wraz z rodzinami i znajomymi ofiar zawiązują Legion Osób Zainteresowanych, by dzięki połączonym siłom, mieć większą szansę na schwytanie zabójcy, zanim zginie czwarta osoba. Legioniści prowadzą liczne rozmowy, rozważania, padają różne sugestie i pomysły. Rozdzielają między sobą zadania i pośród ogólnego stanu oczekiwania przychodzi czwarty list informujący o planowanym morderstwie w Doncaster. Cały Legion udaje się do podanej przez anonima miejscowości. Czy tym razem uda się powstrzymać szaleńca? Czy wnioski, do których doszli Legioniści pomogą im w śledztwie? Na ile pomysły Poirota okażą się trafione? Kim jest człowiek, dla którego nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, płeć ani wiek ofiar a jedynie litery alfabetu? Tego dowiecie się już z kryminału.

"A.B.C." to nietypowa pozycja Christie. Narratorem jest Artur Hastings i to jego wersję wydarzeń poznajemy w książce. Z pozycji przyjaciela znanego detektywa poznajemy wydarzenia tych kilku miesięcy. Minusem tej narracji jest fakt, iż nie możemy, tak jak w innych kryminałach, poznać myśli i wewnętrznych emocji jakie zwykle towarzyszą detektywowi podczas prowadzenia śledztw. W książce znajdują się również rozdziały, które nie są opowieściami kapitana i dotyczą albo pracy policji albo historii tajemniczego pana Cust'a.

Podsumowując swój pierwszy kontakt z audiobookiem stwierdzam, iż był to debiut udany. Po pierwsze świetnie dobrana lektura, wszak uwielbiam Agathę Christie! Pierwszorzędnie napisana historia seryjnego mordercy, w której czytelnik doznaje zadziwienia, że autorka już na początku książki podsunęła możliwego mordercę. Lecz na końcu książki, w rozdziale z mową Poirota, gdzie wszystko się wyjaśnia czytelnik stwierdza, że znowu został wyprowadzony w pole. Po drugie genialny lektor - Artur Dziurman - który doskonale modulował głos, by wcielić się w kolejne role. Generalnie nie mam tej wersji nic do zarzucenia, z wyjątkiem czasu, jaki trzeba na niego poświęcić. To jak dla mnie jedyny minus audiobooka, trwał bowiem ponad sześć godzin a książkę liczącą niecałe 200 stron przeczytałabym w połowę tego czasu. Fani kryminałów Christie - poznajcie niesamowitą historię "A.B.C."!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-02-18, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Monika87 Linia koment
Przeczytane:2015-07-04, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
KArolina_dzt Linia koment
Przeczytane:2015-05-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
wronxxx Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mandy Linia koment
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lady_Mary Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mój mały świat pożółkłych kart...,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2006-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mouna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Moje,
whisky Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
Minevra Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-07-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Na półkach: Przeczytałem,Agatha Christie,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów