Okładka książki - Zapach szkła

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: czytam

Obsypane najbardziej liczącymi się w polskiej fantastyce nagrodami (Zajdla, Nautilusa, Sfinksa) opowiadania Ziemiańskiego: Autobahn nach Poznań; Bomba Heisenberga; Czasy, które nadejdą; Lodowa opowieść; Legenda; Waniliowe plantacje Wrocławia; Zapach szkła.

Zawsze uważałem, że mistrzostwo Ziemiańskiego kryje się w krótkich formach – i oto niedowiarkowie dostają namacalny dowód. Dla wszystkich, którzy lubią Achaję, dla wszystkich, którym umknęły opowiadania publikowane w SF i NF, dla wszystkich wreszcie, którzy chcą mieć wszystko, co najlepsze w jednym tomiku, Zapach szkła to pozycja obowiązkowa.

Robert „Bert” Siata, Czytelnia.onet.pl

Zanim ktoś powie, że taka terapeutycznafantastyka jest pretensjonalna niczym zakrwawiony Rambo na tle amerykańskiej flagi, niech przeczyta opowiadania Ziemiańskiego.

Konrad Godlewski, „Gazeta Wyborcza”

Fabuła powala na kolana, zwroty akcji są zaskakujące, a elementy fantastyczne idealnie wplecione.

Tomasz „Blob” Dzierżek, Polter.pl

Siedem opowiadań, siedem wizji świata. Ponurych, niosących ból, łzy, nierealnych jak zapach szkła, dokuczliwych niby szklane odpryski raniące dłonie, jak baśniowe okruchy lodu, kaleczące i oczy, i serce. Siedem opowiadań, tylko jedno datowane: 1985 r., „Czasy które nadejdą” – nadeszły. (…) Na naszych oczach rosną mury elektronicznego więzienia. Czy możemy liczyć, że zaczniemy żyć w wirtualu, równolegle ze światem realnym? Może lepiej, by nie spełniła się żadna z wizji Ziemiańskiego. Żadna. Ale przeczytać warto, bo autor to nie byle pióro i nie byle głowa.

Mariusz Widawski, Merlin.pl

Andrzej Ziemiański jest wyjątkową postacią na polskiej scenie literackiej. Nie daje się zaklasyfikować, zamknąć w żadnej szufladce. Czytelnikom to jednak nie przeszkadza – autor jest laureatem kilkunastu nagród, które otrzymał z ich rąk. Od debiutu w 1985 r. opublikował 12 powieści oraz 3 zbiory opowiadań, m.in. trylogię Achaja i powieści Breslau Forever, Ucieczka z Festung Breslau i Żołnierze grzechu (Bukowy Las 2010). Wznawiany właśnie zbiór uhonorowanych licznymi nagrodami, najlepszych opowiadań pisarza, pt. Zapach szkła, należy do kanonu polskiej literatury fantastycznej.

Zapach szkła
Andrzej Ziemiański 0
Okładka ksiązki - Zapach szkła

Pułapka Tesli
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Pułapka Tesli

Ziemiański jak trójkąt bermudzki po raz kolejny wciąga czytelnika w swoje historie. Bawi się jego wiedzą i niewiedzą o świecie. Dużo w tym wszystkim Wrocławia...

Top 5 książek
Złodziejka książek