ABBA. Historia supergrupy

Autor opowiada ekscytującą historię o ludziach, którzy tworzyli supergrupę, o ich pochodzeniu, muzycznych wpływach i osobistych demonach. Śledzi losy Agnethy, Björna, Benny'ego i Fridy od lat dzieciństwa aż po dzień dzisiejszy - ich drogę na szczyt, małżeństwa, osobiste problemy i ostatnie lata zespołu. Kreśli również portret barwnego i kontrowersyjnego menedżera, Stikkana Andersona, który miał odwagę uwierzyć, że świat jest gotów na szwedzki zespół pop, podczas gdy cała branża muzyczna śmiała się z niego za plecami.

Dzięki tej książce można uchylić rąbka tajemnicy, wniknąć za barwną fasadę i dowiedzieć się, jacy naprawdę byli twórcy niezapomnianych przebojów "Mamma mia", "Money, money, money" czy "Waterloo", które stały się pełnoprawnym bohaterem musicalu "Mamma mia" zekranizowanego przez Phyllidę Lloyd z Pierce'em Brosnanem i Meryl Streep. Zwłaszcza że autor dokonał niemożliwego: przeprowadził wywiady z wszystkimi członkami legendarnej grupy.

,,Autorowi udała się trudna sztuka wydobycia całej złożoności Abby poprzez stworzenie świetnych, wnikliwych biografii jej członków, a zarazem ukazanie kawałka historii muzyki pop" - ,,Sunday Times"

Carl Magnus Palm urodził się w Sztokholmie w 1965 roku. Od piętnastu lat zajmuje się Abbą, pisze o zespole i wydał na jego temat wiele książek. Jest ekspertem w temacie Abby i konsultantem wytwórni fonograficznej Polar Music wydającej muzykę zespołu. "Abba: the story" jest znacznie rozszerzonym i wzbogaconym wydaniem książki "Bright Lights, Dark Shadows: The Real Story of Abba", która w 2002 została książką roku ,,Timesa".

"Babcia musiała ciężko pracować na nasze utrzymanie. Byłyśmy kiepsko sytuowane. Byłam tak zwanym dzieckiem z kluczem na szyi i właściwie nie miałam za dużo koleżanek. Raczej izolowałam się od innych" - Frida o swoim dzieciństwie

"Niewiarygodne, że festiwal szlagierów był tak postrzegany w Anglii: No tak, teraz wygrali, więc potem będą skończeni" - Björn o wysiłkach zespołu, by traktowano go poważnie po sukcesie "Waterloo"

"Gdyby odjęło się Fridę i Agnethę i kazało śpiewać dwóm innym dziewczynom, brzmienie Abby zniknęłoby w jednej chwili. Ich głosy były absolutnie najważniejszą częścią naszego obrazu dźwiękowego" - Benny o wokalistkach Abby

"Problemy się nawarstwiały. W małżeństwie nie czułam się wolna. Raczej zamknięta, zamurowana. Miłość po prostu się skończyła i ścieraliśmy się ze sobą" - Agnetha o rozwodzie z Björnem

"Dostali każdy grosz, jaki im się należał. Na tym świecie niewdzięczność to normalna rzecz" - Stikkan Anderson o sporze finansowym z Abbą

Informacje dodatkowe o ABBA. Historia supergrupy:

ABBA. Historia supergrupy - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2014-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Wyjątkowość tej biografii Abby polega na tym, że napisał ją człowiek, który od lat zajmuje się muzyką i dorobkiem zespołu. Dlatego jego biografia jest uzupełniona o wywiady z muzykami, którzy wywiadów raczej nie udzielają, są tam fakty przez wiele lat pilnie strzeżone albo upubliczniane przez prasę na podstawie plotek. Jedyna i kompleksowa historia, przy której nawet Wikipedia się myli.
Ta książka jest o moim ulubionym zespole!
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-07-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022, Mam,

Uwielbiam muzykę Abby od momentu, gdy mając jakieś dziewięć, czy dziesięć lat usłyszałam po raz pierwszy piosenkę "Chiquitita", w której się momentalnie zakochałam. Od tamtej pory minęło wiele lat, a ja wciąż lubię słuchać piosenek Abby, które mi się nigdy nie nudzą, a nawet ciągle odkrywam w nich coś nowego. O ile znam chyba wszystkie ich piosenki to o życiu prywatnym członków tego zespołu wiedziałam przed przeczytaniem tej książki bardzo niewiele, oprócz tego, że były to dwie pary małżeńskie, które się potem rozstały. Szczególnie ciekawa jest historia Fridy, która miała ciężkie dzieciństwo, a jej ojcem był niemiecki żołnierz, który w czasie II wojny światowej stacjonował w Norwegii.

Biografia Abby autorstwa Carla Magnusa Palma jest bardzo szczegółowa, miejscami aż za bardzo. Przewija się w niej sporo szwedzkich nazw, tytułów, zespołów, wykonawców, które przeciętnemu człowiekowi, który nie jest Szwedem nic nie mówią. To czytało się dosyć ciężko, ale rozdziały opowiadające o sukcesie na Eurowizji i późniejsze okazały się przystępniejsze i bardzo dobrze i szybko mi się je czytało.

Jest to bardzo dobra książka, ale głównie dla fanów zespołu, bo jest dosyć szczegółowa. Pada w niej wielokrotnie zdanie, że Abba nigdy już nic nowego nie nagra. Autor na szczęście się pomylił, więc aż prosi się o dopisanie epilogu do tej biografii. Oczywiście polecam, ale jeszcze bardziej od książki muzykę Abby.

Abba. Historia kultowego zespołu
Carl Magnus Palm0
Okładka ksiązki - Abba. Historia kultowego zespołu

W 1974 roku mało znany szwedzki zespół ABBA zwyciężył konkurs Eurowizji i wkroczył na światowe sceny. Swoimi piosenkami podbił serca fanów muzyki pop a...