Achaja: Tom 1

Tom 1 cyklu Achaja

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób.
Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.

Informacje dodatkowe o Achaja: Tom 1:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2011-03-25
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Tagi: Bestsellery Polskiej Fantastyki Mistrzowie Polskiej Fantastyki

Kup książkę Achaja: Tom 1

Achaja: Tom 1 - opinie o książce

Córka księcia, wychowywana przez sadystyczna, młodsza od niej macochę, zostaje posłana do wojska, gdzie cierpi katusze, uczy się życia a to dopiero początek koszmaru jaki ją czeka. Czarodziej Meredith dostaje zadanie od samego boga. Jednak okazuje się, że rozróżnianie dobra od zła nie jest wcale takie proste. Stary skryba świątynny jest tak znudzony życiem, że korzystając z okazji postanawia zostać giermkiem błędnego rycerza. Wspólnie knują intrygi jakich świat nie widział. Jednak rabowanie ludzi nawet w tak wymyślny sposób nie przynosi Zaanowi prawdziwej satysfakcji i sławy, o której marzy. Razem ze swoim przyjacielem wymyślają znacznie bardziej niebezpieczny plan. Te trzy historie przeplatają się w znakomitej powieści napisanej przez polaka! Genialne pomysły, brutalność, duża dawka humoru. Idealne ukazanie świata w którym można człowieka zniżyć do najgorszego poziomu, upokorzyć, sprawić największe cierpienie i jak w takiej chwili odnaleźć wole walki. Od Achaii po prostu nie można się oderwać.
Avatar użytkownika - andziagandzia
andziagandzia
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Super, wciągnęłam się mega
Avatar użytkownika - kiniak
kiniak
Przeczytane:2013-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zupełnie nie moje "klimaty literackie", aczkolwiek bardzo chciałam zapoznać się z twórczością Ziemiańskiego. I muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Chociaż nie przepadam za fantastyką historia Achai bardzo mnie zafascynowała. Chętnie sięgałam po kolejne części.
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2014, Fantasy/SF ,

Jako fan fantasy i oczywiście Sapkowskiego, przypadkowo kilka miesięcy temu usłyszałem o Andrzeju Ziemiańskim. Nie sięgnąłem od razu po jego twórczość, ale miałem już z tyłu głowy to nazwisko. Poszedłem oddać książki do biblioteki, a tam na wierzchu leżała „Achaja. Tom 2”. Więc sam los chciał, żebym przeczytał tą serie.

Nie można tu nie wspomnieć o panu Ziemiańskim- jednej z ikon polskiej fantasy. Urodził się 17 lutego 1960 we Wrocławiu (miasto odcisnęło dużo piętno na pisarzu) i jak mówi zaistniał dzięki decyzji trzech wielkich mocarstw w Jałcie. Inaczej jego rodzice nie spotkaliby się. Zadebiutował w 1979 opowiadaniem „Zakład zamknięty”.  Później napisał m.in. "Wojny urojone", "Bramy strachu", "Dziennik czasu plagi", "Zabójcy szatana", "Nostalgia za Sluag Side" . Młody, zdolny pisarz po wydaniu w 1990  „Przesiadki w przedpieklu” pod pseudonimem Patrick Shoughnessy zamilkł na ponad dekadę by powrócić w znakomitym stylu głośnymi opowiadaniami „Bomba Heisenberga”, „Toy Toy Fong”. „Achaja”, powieść napisana z wielkim rozmachem, która jest opus vitae Ziemiańskiego.

„Książę Archentar, jeden z siedmiu Wielkich Książąt królestwa Troy” miał niezwykle wykształconą, silną córkę, Achaję. Młoda księżniczka jest jedyną potomkinią księcia z prawego łoża, co jest tylko ogromnym utrapieniem. Młodsza od niej macocha, Asija dzięki intrygom sprawia, że Achaja najpierw trafia do wojska i jest traktowana jak zwykły rekrut, a następnie dostaje się do niewoli. Na jej pośladku zostaje wypalony znak i do tej pory jest nikim. Pomoc dwóch niewolników i silna chęć przetrwani po kilku latach zmieniły księżniczkę Achaję w silną jak kilku mężczyzn, klnącą jak szewc i bardziej niebezpieczną w starciu niż mistrzowie fechtunku. Udaje się jej uciec z obozu, ale czy uda się jej uciec od przeszłości?

Oprócz wątku księżniczki Troy w opowiadaniu są jeszcze dwie historie. Przeplatają się one na zmianę w kolejnych rozdziałach.
Kolejnymi bohaterami są stary skryba świąteczny Zaan i Sirius, którzy się spotykają, gdy oboje nie mają nic do stracenia i szybko zaprzyjaźniają się. Marzeniem Zaana jest, żeby jego imię zostało zapamiętane na wieki, a w Siriusu widzi nadzieje do jego zrealizowania. Wspolnie dokonują oszustw, które zmieniły oblicze świata.

Trzeci wątek to historia maga Mereditha, który po spotkaniu z bogiem podejmuje się samobójczej misji, ale chyba każdy się pomylił, oprócz Wielkiego Kłamcy.

Opowiadanie oprócz mnóstwa wątków jest również wielopłaszczyznowa. Porusz mnóstwo problemów m.in.: co to jest dobro i zło, co człowiek jest w stanie zrobić by przetrwać, jak środowisko i inni ludzie wpływają na nas i jaki mamy wpływ na historie.

Książka ukazuje świat, w którym życie ludzkie nie ma żadnego znaczenia. „Achaja” jest pełna przemocy i okrucieństwa. Jesteśmy światkami wojny, sadystycznych tortur, realiów obozu pracy, a wszystko to jest pokraszone ogromną indywidualizacją języka, siarczystymi przekleństwami.

Ogromnym plusem jest to, że Ziemiański stworzył świat, gdzie miga nie kipi z każdej strony, a oprócz kilku magów, którzy dni swoich świętości dawno mają za sobą i bogów nie ma żadnych elfów, krasnoludów. Nie można pominąć kilku pomysłów autora. Najbardziej spodobali mi się „szermierze natchnieni”.

Mimo wszystkiego książka mogłaby być lepiej napisana. Czyta się szybko (618 str. w 3 dni), ale niektóre fragment są mocno przegadane, a niektóre niedopowiedziane co mocno mnie irytowało. Oczywiście poraża też rasistowskie podejście do kobiet.

Jeżeli chcecie przenieś się w mroczny świat bez cenzury, gdzie nad wszystkim piecze sprawuje tajemniczy Zakon, to sięgnijcie po „Achaje” Ziemiańskiego, tylko ostrzegam ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.

Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Rewelacja http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/07/achaja-tom-1-ziemianski-audiobook.html
Avatar użytkownika - Fene
Fene
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Uwielbiam. Genialna książka!
Avatar użytkownika - Jaszczura
Jaszczura
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Dobra książka, wiele wątków, ciekawa... warto było.. chociaż tom pierwszy i drugi super a przez trzeci ciężko mi przebrnąć taki za bardzo wojenny jak na mój gust
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Fantastyka to gatunek, który cenię i lubię. Polscy autorzy zdecydowanie się w nim sprawdzają. Czy tutaj też tak było? Andrzej Ziemiański jest laureatem 10 nagród literackich i właścicielem dość kontrowersyjnego stylu. Jego książki mają tyle samo zwolenników co przeciwników. To chyba dobrze, wszyscy są ciekawi co też wymyślił. Achaja, królewska córka państwa Troy pod wpływem licznych intryg swojej macochy zostaje wysłana na wojnę. Tam nikt jej nie oszczędza, a może nawet traktują ją trochę surowiej. Czy przetrwa tę próbę? Naczytałam się mnóstwo negatywnych opinii o tej książce, ale i tak musiałam po nią sięgnąć. Słusznie? Mi się spodobała i to bardzo. Książka jest brutalna, mocna, ale ja takie lubię. Akcja toczy się szybko, więc kolejne strony wprost przeciekają nam przez palce. Świat i historia wymyślona przez autora są ciekawe. Główna bohaterka Achaja jest silna, przebiegła i zdecydowana. No cóż, nasz autor jej nie oszczędza i to jest mu często zarzucane. A co ma być ciągle tak cukierkowo, musimy się trochę pomartwić o jej życie. Równolegle toczą się jeszcze dwa wątki: dwóch oszustów Zaana i Siriusa oraz czarodzieja Mereditha. Są też bardzo interesujące i jestem ciekawa czy połączą się z wątkiem głównej bohaterki. Czytałam opinie o pogardzie dla kobiet, która została zaprezentowana w tej książce. No cóż, jest tu kilka bardziej intrygujących fragmentów, ale mnie zupełnie nie uraziły. Fantastyka jest według mnie mocna i brutalna, nie ważne czy bohaterami są mężczyźni czy kobiety. To jednak tylko moje skromne zdanie. Okładka całkiem ciekawa. Z pewnością sięgnę po kolejny tom. Wy musicie się zastanowić.
Avatar użytkownika - varginnes
varginnes
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2014,
Książka bardzo dobra. Szybko się czyta, wciągająca. Dla mnie najbardziej interesujące rozdziały o Achai.
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki,
Autor nie oszczędza ani bohaterów ani czytelników. Achaja szybko z roli księżniczki zostaje zrzucona w otchłań piekła za sprawą macochy i egocentrycznego ojca pragnącego chwały. Miała być żołnierzem ale nim stanie się nim na dobre ląduje w swoistym obozie jako niewolnica.
Avatar użytkownika - Nadirail
Nadirail
Przeczytane:2012-09-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Najlepsza saga jaką w życiu przeczytałam :) Polecam :)
Avatar użytkownika - granat86
granat86
Przeczytane:2010-02-24, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Świetnie napisana książka, szybko się czyta.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2009-12-28,

Pierwszy raz przeczytałem ją jeszcze chyba w gimnazjum lub podstawówce. Pamiętam jak przyniosłem pierwszą część z biblioteki wracając ze szkoły. Po obiedzie zacząłem czytać, a skończyłem rano przed szkołą. Książka na jeden raz. A potem kolejny i kolejny. Za każdym razem odkrywając coś nowego, kolejną warstwę, kolejną prawdę.
Po latach wróciłem w formie audiobooka, żeby przejść jeszcze raz przez tą historię. Wszystko wróciło, tytuł nie stracił nic przez lata. Moje spojrzenie na wiele rzeczy zmieniło się diametralnie, a Achaja pozostała dalej świetna. Uniwersalne prawdy w niej zawarte dalej są aktualne. Tylko z biegiem lat bardziej prawdziwe.
To jedna (wszystkie trzy) z najlepszych książek jakie czytałem. Po latach przerwy (setki przeczytanych pozycji później) tylko utwierdzam się w tym przekonaniu. Tu nie ma co się rozpisywać. Po prostu Trzeba! Przeczytać.

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2021-05-19, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Próbowałam, nie dałam rady. Nie zainteresował mnie ani jeden z trzech wątków powieści. Styl autora mnie drażnił. Postacie wydały mi się co najmniej nieciekawe, a na tyle często zachowywały się nielogicznie, że nie miałam do nich cierpliwości. Zrezygnowałam mniej więcej w połowie.

Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-02-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Właśnie skończyłem czytać książkę Andrzeja Ziemańskiego "Achaja" Tom 1. Nie będę pisał recenzji tej książki. Napiszę tylko, że to jedna z najlepszych książek fantasy jakie przeczytałem. I mogę ją polecić każdemu fanowi fantasy. To tyle.

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2017-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 35 książek 2017,
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, gimnazjum, 2017,

Nie do końca jest to mój typ fantastyki, ale wiem, za co ludzie są w stanie takie książki kochać. Osobiście nie pokochałam, ale może uda mi się z Achają jeszcze zaprzyjaźnić...

Ucieczka z Festung Breslau
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Ucieczka z Festung Breslau

Sensacyjna, rozgrywająca się w błyskawicznym tempie akcja ma za scenerię Festung Breslau – od zimy 1945 r. broniącej się przed atakami Armii Czerwonej...

Zapach szkła
Andrzej Ziemiański 0
Okładka ksiązki - Zapach szkła

Obsypane najbardziej liczącymi się w polskiej fantastyce nagrodami (Zajdla, Nautilusa, Sfinksa) opowiadania Ziemiańskiego: Autobahn nach Poznań; Bomba...

Forget Me Not
Julie Soto