Opis ksiązki
Kup Teraz

Achaja. Tom 1

Ocena ( 22 osób )
5.2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2012-09-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375746754
Liczba stron: 688
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Imperium karmi się krwią swoich żołnierzy. Wieczne wojny pochłaniają wciąż więcej i więcej istnień. Szkoda czasu na szkolenie żołnierzy - wystarczy, że potrafią stać w szeregu i trzymać karabin. Strzelać nauczą się w boju. Oto cena przetrwania tysiącletniego cesarstwa.

"Dwie dziewczyny w tunikach piechoty zaczęły wyganiać rekrutów na brzeg. Nie miały żadnych odznak, żadnych szarż, żadnych insygniów. Nie potrzebowały. Miały władzę. - Won stąd! Won! Wyłazić, ścierwa! - krzyczały obie i jednocześnie kopały po głowach te z dziewcząt, które oszołomione nie chciały wypełnić rozkazu. - No co jest? Będziecie tam siedzieć do jutra? Wyłazić! Kilku dziewczynom z dziobu udało się zmylić oprawczynie i przemknąć na pomost. Stanęły niezdecydowane, nie wiedząc, co robić. Jedna z witających skoczyła do przodu i zaczęła je okładać pięściami. - Co tu stoicie jak cielęta? Meldować się! - Ale jak się do pani zwracać? - Na brzeg i tam sto przysiadów! - Po chwili funkcyjna zatrzymała się jednak. Pytanie najwyraźniej jej się spodobało. - Do mnie zwracajcie się „jaśnie pani” - wyjaśniła nawet z pewną dozą uprzejmości - a do tej drugiej „Wasza Wysokość”. Zrozumiano?!" (fragment "Pomnika cesarzowej Achai")
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Córka księcia, wychowywana przez sadystyczna, młodsza od niej macochę, zostaje posłana do wojska, gdzie cierpi katusze, uczy się życia a to dopiero początek koszmaru jaki ją czeka.
Czarodziej Meredith dostaje zadanie od samego boga. Jednak okazuje się, że rozróżnianie dobra od zła nie jest wcale takie proste.
Stary skryba świątynny jest tak znudzony życiem, że korzystając z okazji postanawia zostać giermkiem błędnego rycerza. Wspólnie knują intrygi jakich świat nie widział. Jednak rabowanie ludzi nawet w tak wymyślny sposób nie przynosi Zaanowi prawdziwej satysfakcji i sławy, o której marzy. Razem ze swoim przyjacielem wymyślają znacznie bardziej niebezpieczny plan.
Te trzy historie przeplatają się w znakomitej powieści napisanej przez polaka! Genialne pomysły, brutalność, duża dawka humoru.
Idealne ukazanie świata w którym można człowieka zniżyć do najgorszego poziomu, upokorzyć, sprawić największe cierpienie i jak w takiej chwili odnaleźć wole walki. Od Achaii po prostu nie można się oderwać.
andziagandzia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Super, wciągnęłam się mega
kiniak plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zupełnie nie moje "klimaty literackie", aczkolwiek bardzo chciałam zapoznać się z twórczością Ziemiańskiego. I muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Chociaż nie przepadam za fantastyką historia Achai bardzo mnie zafascynowała. Chętnie sięgałam po kolejne części.
hegemo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Fantasy/SF ,

Jako fan fantasy i oczywiście Sapkowskiego, przypadkowo kilka miesięcy temu usłyszałem o Andrzeju Ziemiańskim. Nie sięgnąłem od razu po jego twórczość, ale miałem już z tyłu głowy to nazwisko. Poszedłem oddać książki do biblioteki, a tam na wierzchu leżała „Achaja. Tom 2”. Więc sam los chciał, żebym przeczytał tą serie.


Nie można tu nie wspomnieć o panu Ziemiańskim- jednej z ikon polskiej fantasy. Urodził się 17 lutego 1960 we Wrocławiu (miasto odcisnęło dużo piętno na pisarzu) i jak mówi zaistniał dzięki decyzji trzech wielkich mocarstw w Jałcie. Inaczej jego rodzice nie spotkaliby się. Zadebiutował w 1979 opowiadaniem „Zakład zamknięty”.  Później napisał m.in. "Wojny urojone", "Bramy strachu", "Dziennik czasu plagi", "Zabójcy szatana", "Nostalgia za Sluag Side" . Młody, zdolny pisarz po wydaniu w 1990  „Przesiadki w przedpieklu” pod pseudonimem Patrick Shoughnessy zamilkł na ponad dekadę by powrócić w znakomitym stylu głośnymi opowiadaniami „Bomba Heisenberga”, „Toy Toy Fong”. „Achaja”, powieść napisana z wielkim rozmachem, która jest opus vitae Ziemiańskiego.


„Książę Archentar, jeden z siedmiu Wielkich Książąt królestwa Troy” miał niezwykle wykształconą, silną córkę, Achaję. Młoda księżniczka jest jedyną potomkinią księcia z prawego łoża, co jest tylko ogromnym utrapieniem. Młodsza od niej macocha, Asija dzięki intrygom sprawia, że Achaja najpierw trafia do wojska i jest traktowana jak zwykły rekrut, a następnie dostaje się do niewoli. Na jej pośladku zostaje wypalony znak i do tej pory jest nikim. Pomoc dwóch niewolników i silna chęć przetrwani po kilku latach zmieniły księżniczkę Achaję w silną jak kilku mężczyzn, klnącą jak szewc i bardziej niebezpieczną w starciu niż mistrzowie fechtunku. Udaje się jej uciec z obozu, ale czy uda się jej uciec od przeszłości?


Oprócz wątku księżniczki Troy w opowiadaniu są jeszcze dwie historie. Przeplatają się one na zmianę w kolejnych rozdziałach.
Kolejnymi bohaterami są stary skryba świąteczny Zaan i Sirius, którzy się spotykają, gdy oboje nie mają nic do stracenia i szybko zaprzyjaźniają się. Marzeniem Zaana jest, żeby jego imię zostało zapamiętane na wieki, a w Siriusu widzi nadzieje do jego zrealizowania. Wspolnie dokonują oszustw, które zmieniły oblicze świata.


Trzeci wątek to historia maga Mereditha, który po spotkaniu z bogiem podejmuje się samobójczej misji, ale chyba każdy się pomylił, oprócz Wielkiego Kłamcy.


Opowiadanie oprócz mnóstwa wątków jest również wielopłaszczyznowa. Porusz mnóstwo problemów m.in.: co to jest dobro i zło, co człowiek jest w stanie zrobić by przetrwać, jak środowisko i inni ludzie wpływają na nas i jaki mamy wpływ na historie.


Książka ukazuje świat, w którym życie ludzkie nie ma żadnego znaczenia. „Achaja” jest pełna przemocy i okrucieństwa. Jesteśmy światkami wojny, sadystycznych tortur, realiów obozu pracy, a wszystko to jest pokraszone ogromną indywidualizacją języka, siarczystymi przekleństwami.


Ogromnym plusem jest to, że Ziemiański stworzył świat, gdzie miga nie kipi z każdej strony, a oprócz kilku magów, którzy dni swoich świętości dawno mają za sobą i bogów nie ma żadnych elfów, krasnoludów. Nie można pominąć kilku pomysłów autora. Najbardziej spodobali mi się „szermierze natchnieni”.


Mimo wszystkiego książka mogłaby być lepiej napisana. Czyta się szybko (618 str. w 3 dni), ale niektóre fragment są mocno przegadane, a niektóre niedopowiedziane co mocno mnie irytowało. Oczywiście poraża też rasistowskie podejście do kobiet.


Jeżeli chcecie przenieś się w mroczny świat bez cenzury, gdzie nad wszystkim piecze sprawuje tajemniczy Zakon, to sięgnijcie po „Achaje” Ziemiańskiego, tylko ostrzegam ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.


 

sarenka29 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Rewelacja
http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/07/achaja-tom-1-ziemianski-audiobook.html
Fene plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Uwielbiam. Genialna książka!
Jaszczura plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dobra książka, wiele wątków, ciekawa... warto było.. chociaż tom pierwszy i drugi super a przez trzeci ciężko mi przebrnąć taki za bardzo wojenny jak na mój gust
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,
Fantastyka to gatunek, który cenię i lubię. Polscy autorzy zdecydowanie się w nim sprawdzają. Czy tutaj też tak było?
Andrzej Ziemiański jest laureatem 10 nagród literackich i właścicielem dość kontrowersyjnego stylu. Jego książki mają tyle samo zwolenników co przeciwników. To chyba dobrze, wszyscy są ciekawi co też wymyślił.
Achaja, królewska córka państwa Troy pod wpływem licznych intryg swojej macochy zostaje wysłana na wojnę. Tam nikt jej nie oszczędza, a może nawet traktują ją trochę surowiej. Czy przetrwa tę próbę?
Naczytałam się mnóstwo negatywnych opinii o tej książce, ale i tak musiałam po nią sięgnąć. Słusznie?
Mi się spodobała i to bardzo. Książka jest brutalna, mocna, ale ja takie lubię. Akcja toczy się szybko, więc kolejne strony wprost przeciekają nam przez palce. Świat i historia wymyślona przez autora są ciekawe. Główna bohaterka Achaja jest silna, przebiegła i zdecydowana. No cóż, nasz autor jej nie oszczędza i to jest mu często zarzucane. A co ma być ciągle tak cukierkowo, musimy się trochę pomartwić o jej życie. Równolegle toczą się jeszcze dwa wątki: dwóch oszustów Zaana i Siriusa oraz czarodzieja Mereditha. Są też bardzo interesujące i jestem ciekawa czy połączą się z wątkiem głównej bohaterki.
Czytałam opinie o pogardzie dla kobiet, która została zaprezentowana w tej książce. No cóż, jest tu kilka bardziej intrygujących fragmentów, ale mnie zupełnie nie uraziły. Fantastyka jest według mnie mocna i brutalna, nie ważne czy bohaterami są mężczyźni czy kobiety. To jednak tylko moje skromne zdanie. Okładka całkiem ciekawa. Z pewnością sięgnę po kolejny tom. Wy musicie się zastanowić.
varginnes plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2014,
Książka bardzo dobra. Szybko się czyta, wciągająca. Dla mnie najbardziej interesujące rozdziały o Achai.
myszaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Autor nie oszczędza ani bohaterów ani czytelników. Achaja szybko z roli księżniczki zostaje zrzucona w otchłań piekła za sprawą macochy i egocentrycznego ojca pragnącego chwały. Miała być żołnierzem ale nim stanie się nim na dobre ląduje w swoistym obozie jako niewolnica.
Nadirail plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Najlepsza saga jaką w życiu przeczytałam :) Polecam :)
granat86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetnie napisana książka, szybko się czyta.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Świetna !.
Azucena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sonia24444 Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2016,
AMJ1986 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Neila86 Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Nigrum Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
TrzebaPrzeczytac Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014 ,52 książki 2014 ,Przeczytane,
Furin Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
karolina_c Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
piszek1 Linia koment
Przeczytane:2011-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,fantasy,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
vorthess Linia koment
Przeczytane:2013-05-23, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
iwan Linia koment
Przeczytane:2009-06-02, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Inne,
break
Okładka - Achaja. Tom 1 Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Achaja. Tom 1 Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Achaja. Tom 1 Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Achaja. Tom 1 Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Achaja. Tom 1 Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów