Adam Smith w Pekinie . Rodowody XXI wieku

Już ponad dwieście lat temu ojciec nowoczesnej ekonomii politycznej przewidywał, że podbijane przez Zachód terytoria wyrosną na równe kolonizatorom mocarstwa. Proroctwo Smitha zdaje się wypełniać: najbogatsze na świecie jeszcze w XVI wieku, a później brutalnie zdegradowane Chiny stoją dziś przed nową szansą przebudowy systemu światowego handlu i zmiany globalnego układu sił.

Zdaniem Giovanniego Arrighiego, rozpoczęty wraz z rewolucją przemysłową model zachodniego kapitalizmu ma się dziś ku końcowi. Czy w nowym systemie XXI wieku będzie można uniknąć patologii ,,akumulacji przez wywłaszczenie", wojen imperialnych, degradacji środowiska, wyścigu zbrojeń i ekonomicznego poddaństwa? A może jednak Chiny przyjmą strategię wzrostu związaną z nieskończoną, akumulacją kapitału, fetyszyzmem towarowym, wiecznymi cyklami ekspansji i krachów? Czy wzrost potęgi Państwa Środka jest nieunikniony i czy faktycznie przyniesie dobrą zmianę? Twórca głośnego Długiego wieku dwudziestego tym razem na nowo odczytuje najważniejsze w historii dzieło na temat kapitalizmu by wyjaśnić schyłek znanego nam świata i narodziny czegoś zupełnie nowego.

O AUTORZE

Giovanni Arrighi (1937-2009) - socjolog, wykładał na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Autor trylogii książek o początkach i przemianach globalnego kapitalizmu, zwieńczonej Adamem Smithem w Pekinie. Pozostałe dwie części trylogii to: The Long Twentieth Century: Money, Power, and the Origins of Our Times (1994), Chaos and Governance in the Modern World System (1999).

Informacje dodatkowe o Adam Smith w Pekinie . Rodowody XXI wieku:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna