Adept

Warszawa początek dwudziestego wieku. W środku miasta pojawia się enklawa, jej rozrost może powstrzymać jedynie mur nabity srebrnymi prętami. Nikt nie wie, skąd się wzięła, dlaczego zmienia się tam układ ulic i wygląd kamienic. Identyczne strefy znajdują się w Moskwie i Petersburgu. Pozornie normalne życie tuż obok emanacji wynaturzonego świata pełnego stworzeń rodem z mrocznych legend. Do strefy zapuszczają się jedynie carskie patrole i alchemicy w poszukiwaniu składników do swoich eksperymentalnych leków. Polski alchemik Olaf Rudnicki oraz oficer elitarnej carskiej gwardii, muszą zmierzyć się z zagrożeniem, stawiając na szali nie tylko życie. Na domiar złego narasta konflikt miedzy mocarstwami, nieubłaganie zbliża się wojna. Pojedynki, zakazane eksperymenty i narastające wrzenie w mieście, prowadzą do finału, którego nikt się nie spodziewa.

Informacje dodatkowe o Adept:

Adept - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytatnik
czytatnik
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/adept/ Olaf Rudnicki to warszawski alchemik, który, jak wielu mu podobnych, stara się wykorzystać okazję jaką stała się enklawa do swoich interesów. Czym jest enklawa w sumie to nikt nie wie. Pojawiły się one same z siebie w trzech miastach: Warszawie, Moskwie i Petersburgu. Wiadomo jedynie tyle, że wraz z ich pojawieniem się w tych miastach zawitała także i magia. Taka prawdziwa, która sprawia, że alchemiczne formuły zyskują moc, a ten, kto wie jak jej używać może stać się bardzo potężnym człowiekiem. Niemniej nasz alchemik wcale nie dąży do sławy czy innych związanych z nią przyjemności. Wręcz przeciwnie, stara się nie wchodzić nikomu za bardzo w drogę. Jednak los ma za nic jego przekonania i robi wszystko, aby wynieść go na jak najwyższy piedestał. Czy już ktoś wspominał, że z takich upadek jest najboleśniejszy?
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Carskie czasy Królestwa Polskiego tłem dla powieści fantasy

W Moskwie, Warszawie i Petersburgu pojawiły się przeklęte miejsca. Nie sposób nazwać je tylko magicznymi, bo kto raz się tam zapuści, raczej żyw z nich nie wychodzi. Enklawy pełne potworów i zmieniającego się otoczenia są zagadką nawet dla alchemików, którzy czerpią z nich garściami surowce. W końcu alchemia to nie magia, a przynajmniej nie do końca. Alchemikowi bliżej do lekarza, który nie stosuje tylko konwencjonalnych metod leczenia i dokładnie tak postępuje nasz bohater – gospodin Rudnicki. W tych trudnych czasach, gdy nie tylko sytuacja w enklawach zaczyna się pogarszać, ale ta polityczna też ewidentnie staje się bardziej napięta, zaczynamy naszą przygodę z „Adeptem”.

„Nie ufam żadnemu kelnerowi, niezależnie od narodowości. W gruncie rzeczy wszyscy oni biorą udział w ogólnoświatowym spisku mającym na celu karmienie klientów potrawami podejrzanej jakości.” [s. 166]

Więcej na zukoteka.blox.pl

Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2021-08-30, Ocena: 5, Chcę przeczytać, Mam, 26 książek 2021,

"Adept" opowiada historię aptekarza Rudnickiego, który pomaga żołnierzom rosyjskim w walce ze stworami z enklaw - niebezpiecznych miejsc, które pojawiły się w kilku miastach. Za sprawą enklaw dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji, ale i pojawiają się różne niezwykłe możliwości walki z zagrożeniem. Mamy tutaj ukazany realny świat, do którego przenika magia, i za której sprawą on się zmienia. Wątki dotyczące enklaw potrafią zaciekawić i wciągnąć na tyle, aby zachęcić do zapoznawania się z tym, jak potoczy się cała historia. Same postaci są dość nudne, przewidywalne, przez co ich los nie jest aż tak intrygujący. Ciekawą raczej same wydarzenia, których doświadczają postaci i które mają wpływ na dalsze zdarzenia. Ciekawa lektura - głównie za sprawą wątków dotyczących magii i potworów, chociaż przez cały czas czytaniu towarzyszy pewien niedosyt. Mało magii, mało krwawych zagrożeń, pomimo że ciągle podkreśla się, jakie to enklawy są niebezpieczne - jakby sam pomysł nie do końca wykorzystany. Poza tym miło się czyta, nie za szybko, ponieważ momentami odrobinę przynudza, ale nie na tyle, aby odstraszyć od sięgnięcia po kontynuację.

Świetna książka osadzona w realiach historycznych. Autor przenosi nas do Warszawy będącej pod zaborami carskiej Rosji. W świat biedy i udręki, a jednocześnie w świat dogasających już w polskim (i rosyjskim) społeczeństwie elit, osób "z nazwiskiem", wykształconych, liczących się wśród otoczenia. W świat, w którym nauka i postęp technologiczny przeplatają się z wiarą w zabobony, alchemią i przedwiecznymi, naturalnymi siłami. Do tego porcja trudnych decyzji, dylematów, uczenia się poruszać w nowym dla siebie otoczeniu i w nowych sytuacjach. Całość okraszona poczuciem humoru. Już szukam kontynuacji.

Białe noce
Adam Przechrzta0
Okładka ksiązki - Białe noce

To opowieść o ciszy, w której grzęźnie szelest stóp w szturmowych butach. Chwycie, który więzi gardło, tchnieniu noża godzącego w nerkę, syku strzału ujarzmionego...

Namiestnik
Adam Przechrzta0
Okładka ksiązki - Namiestnik

Warszawa pod niemiecką okupacją, trwa I wojna światowa. Odepchnięta daleko na wschód rosyjska armia szykuje się do kontrofensywy, a tymczasem Rudnicki...