Opis ksiązki
Kup Teraz

Afera śródziemnomorska

Ocena ( 6 osób )
3.8
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 1994-10-01
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 83-7169-246-3
Liczba stron: 236
Dodał/a książkę:ksiazkowa-fantaz
Baza lotnicza Stanów Zjednoczonych, położona na greckiej wyspie, zostaje zaatakowana przez niemal zabytkowy - pochodzący z czasów pierwszej wojny światowej - niemiecki myśliwiec. Major Dirk Pitt, który zmusił do odwrotu tajemniczego napastnika w żółtym Albatrosie, zaczyna prowadzić śledztwo. Dzięki pięknej Teri poznaje jej wuja, starego Niemca, niegdyś towarzysza broni Kurta Heiberta, jednego z najlepszych niemieckich pilotów. Heibert podczas pierwszej wojny światowej zginął w dziwnych okolicznościach, latał zaś właśnie żółtym Albatrosem...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016,Mam,
"Afera śródziemnomorska" to powieść przygodowo-sensacyjna, która już od pierwszych stron serwuje nam wielką przygodę. To książka zdecydowanie dla fanów samolotów, statków, pomysłowych i ciekawych bohaterów oraz dobrej, wciągającej fabuły z szybkim tempem, gdzie nie brakuje też zaskakujących momentów i dreszczyku. Mamy tutaj również trochę humoru, ładne opisy przyrody, srogich czarnych bohaterów i dużo tajemnic.
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Debiutancka powieść Cusslera pt. "Afera śródziemnomorska" ujrzała światło dzienne w 1973 roku, natomiast w Polsce pojawiła się dopiero 17 lat później. Co ciekawe, książka ostatecznie stanowi drugi tom serii, bowiem dziewięć lat później, w 1982 roku, Cussler napisał "Wir Pacyfiku" opowiadający o zdarzeniach chronologicznie wcześniejszych niż te opisywane w "Aferze".

Akcja "Afery Śródziemnomorskiej" zamyka się w kilku letnich dniach, a jej scenerię stanowi grecka wyspa Thasos. Znajduje się tam baza lotnicza Stanów Zjednoczonych, natomiast w odległości kilku mil kotwiczy "Pierwsze podejście", statek badawczy NUMA (Narodowa Agencja Badań Podwodnych i Morskich). Pewnego sobotniego popołudnia bazę atakuje niemiecki myśliwiec z czasów... I wojny światowej. Samolocik wyrządza całkiem spore szkody w zgromadzonym na lotnisku sprzęcie, na szczęście zdezorientowanym lotnikom przychodzi z pomocą dwójka przyjaciół - Dirk Pitt i Al Giordano lecą właśnie na statek NUMA i słysząc wezwanie z bazy przeganiają intruza.
Pitt i Giordano zostali wezwani na "Pierwsze Podejście" przez komandora Rudiego Gunna - na statku ma miejsce kilka wypadków i dowódca podejrzewa zorganizowaną akcję sabotażową.
Pitt widzi związek pomiędzy atakiem na lotnisko oraz wypadkami na statku i dosyć szybko odkrywa kto za tym stoi, ale to dopiero początek przygody. Przeciwnik ma nieograniczone wręcz możliwości i wszystko wskazuje na to, że życie majora Pitta i jego przyjaciół zawisło na włosku...

Książka jest niewielka objętościowo tak, że można ją przeczytać w jedno popołudnie, co przy powieściach tego typu stanowi zaletę. Główni bohaterowie mają dużo szczęścia (w końcu cykl powieściowy nie może się skończyć na jednej pozycji...), aczkolwiek zdarzają im się bardzo niebezpieczne przygody, z których wychodzą mocno potłuczeni.
Dirk Pitt to twardziel z niekonwencjonalnym poczuciem humoru, który zawsze potrafi znaleźć celną ripostę, nawet mając pistolet przystawiony do głowy. Ponieważ, jak już wspomniałam, czytałam późniejsze tomy, to trochę mnie zaskoczyło jego zachowanie - Pitt bywa tu chwilami chamowaty, brutalny i niemal nie rozstaje się z papierosami. Z tego wniosek, ze bohater wraz z cyklem (i panującą modą) przeszedł kilka przeobrażeń i Dirk z ostatnich tomów różni isę od tego z pierwszych. Chociaż z drugiej strony trudno się dziwić - tylko krowa nie zmienia przyzwyczajeń.

Książka całkiem, całkiem, chociaż do "Zabójczych wibracji" (mój ulubiony tom) się nie umywa. No ale to przecież debiut był, a od tego momentu autor bardzo się rozwinął.
ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment
Tym razem w moje ręce wpadła powieść "Afera Śródziemnomorska" autorstwa Clive'a Cusllera, który słynie z powieści sensacyjno-przygodowych.

Książka rozpoczyna się ciekawie, bo od ataku Albatrosa, który był ostatni raz widziany w okresie I wojny światowej.
Major Dirk Pitt wraz z kapitanem Al Giordino przypadkiem znaleźli się w pobliżu ataku. Jak się okazało ten atak stał się poczatkiem przygód dzielnego majora Pitta.
Statek Numa, który prowadzi badania naukowe odkrywa serię tajemniczych działań, które skutecznie utrudniają prace badaczów. W związku z tym Pitt ma za zadanie sprawdzić, kto utrudnia i komu zależy na przerwaniu badań.
Następnie Pitt poznaje atrakcyjną kobietę, która zaprasza go na kolację do rezydencji jej bogatego wuja Von Tilla. Od tej pory Dirk ma nieustannie kłopoty, ale nie będę zdradzać jakie, pozostawię to dla zainteresowanych.
Akcja toczy się na wyspach greckich.
Fabuła jest ciekawa, jest wiele intrygujących zwrotów akcji, jednak są przeplatane momentami znużenia dla czytelnika. Mimo zawiłej historii, jaką nam autor podaje, to książka jest dość przewidywalna.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2015-02-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,Mam,
dallea Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Afera śródziemnomorska Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Afera śródziemnomorska Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Afera śródziemnomorska Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Afera śródziemnomorska Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
Okładka - Afera śródziemnomorska Bogowie Edenu
ANDREW COLLINS
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów