Ajurweda. Medycyna indyjska

jurweda dosłownie oznacza "wiedzę o życiu". Jest to prosta i praktyczna nauka, której założenia mogą mieć szerokie zastosowanie w codziennym życiu każdego z nas. Stosowanie się do jej zasad zapewnia egzystencję w zgodzie z naturą, wszechświatem i samym sobą. Najbardziej znane są jej terapeutyczne właściwości, które po raz pierwszy zostały udokumentowane w VII wieku p.n.e. Pomimo upływu wielu stuleci, Ajurweda nie straciła nic na swojej aktualności, a teraz i Ty możesz w pełni korzystać z jej dobroczynnego wpływu. W tej książce znajdziesz ćwiczenia duchowe i fizyczne, sposoby na oczyszczenie całego organizmu, zmianę sposobu myślenia, regulację stanów emocjonalnych, relaks i wprowadzenie harmonii w relacjach z otoczeniem. Pomoże Ci w tym użycie odpowiednich ziół, właściwy dobór kolorów, kamieni i metali oraz skonstruowanie idealnej dla Ciebie diety. Monika Ptak w przystępny sposób wyjaśnia podstawy Ajurwedy. Dzięki niej dowiesz się, czym są dosze i jaki mają wpływ na Twoje zdrowie. Przeanalizujesz również swoje nawyki żywieniowe i życiowe w oparciu o indyjską medycynę. Może się okazać, ze za większość problemów w Twoim życiu odpowiada jakiś element Twojego codziennego jadłospisu. Poznasz również kolejne etapy procesu powstawania choroby i będziesz w stanie przeprowadzić kompleksową diagnozę własnego stanu zdrowia. Autorka podała także sprawdzone sposoby na pozbycie się najpopularniejszych schorzeń i dolegliwości. Ajurweda - Twój klucz do zdrowia.

Informacje dodatkowe o Ajurweda. Medycyna indyjska :

Ajurweda. Medycyna indyjska - opinie o książce

Avatar użytkownika - natasha92
natasha92
Przeczytane:2013-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Pomimo ciekawego tematu książkę Moniki Ptak pod tytułem „Ajurweda. Medycyna indyjska” czytało mi się niezwykle ciężko i opornie. Jednak jeszcze gorzej było mi zebrać w sobie chęci i siły by napisać recenzję tej pozycji. Interesuje mnie wszystko co związane z Indiami, moim ukochanym krajem. Dlatego również i dzieło Moniki Ptak zwróciło moją uwagę. Byłam pewna, że to coś dla mnie... Dopóki nie zaczęłam lektury książki. Wiele koncepcji było dla mnie niezrozumiałe, skomplikowane bądź trudno przyswajalne. Ciągle usypiałam i nieustannie marudziłam podczas czytania. Medycyna nigdy mnie nie kręciła, a mimo powiedzenia „nic co ludzie nie jest mi obce” robi mi się niedobrze na myśl o wnętrznościach każdej istoty żyjącej na tej ziemi. Równie mało ciekawe wydawało mi się czytanie o tym jak powinien wyglądać czy pachnieć kał wydalany przez człowieka. Niektóre sposoby na oczyszczenie organizmu także wywoływały u mnie lekki niesmak. Na szczęście dotarłam wreszcie do tej części książki, w której autorka przybliżyła mi właściwości różnych warzyw i owoców. Dzięki temu dowiedziałam się w jaki sposób leczyć zapalenie pęcherza, a także, że moja mama nie powinna jeść gruszek ze względu na rwę kulszową. To były dla mnie cenne informacje, z którymi z chęcią i przyjemnością się zapoznałam. Także rozdział poświęcony olejkom do masażu bardzo mnie zaciekawił. Na pewno zaopatrzę się w niektóre z nich. Jednakże mimo obszernych wyjaśnień autorki w dalszym ciągu nie umiem określić swój typ psychofizyczny, czyli jaką posiadam doszę. Czy jestem watą, pittą czy kaphą? Trochę mnie to drażni, ponieważ wciąż nie wiem co jest dla mnie najlepsze i z czego powinnam korzystać, co jeść czy jakie kolory powinny u mnie dominować. Chociaż nie wyobrażam sobie, żebym tylko ze względu na doszę wyrzuciła swoje niebieskie ubrania czy gadżety. ;) Jeżeli interesujesz się medycyną, oczyszczeniem organizmu za pomocą naturalnych sposób, zdrowym odżywaniem oraz stylem życia, a także kolorami, olejkami do masażu czy właściwościami poszczególnych owoców i warzyw bądź po prostu Indiami, w książce Moniki Ptak pod tytułem „Ajurweda. Medycyna indyjska” na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ja pomimo zmęczenia podczas czytania zapoznałam się z kilkoma istotnymi dla mnie wiadomościami i nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę. Być może recepta leży w tym, żeby czytać ją pomału, bez pośpiechu i nie koniecznie od deski do deski. Przynajmniej dla mnie było to niezwykle nużące. Wydaje mi się bardziej odpowiednie sięgnięcie po tę pozycję w momencie kiedy potrzebujemy odpowiedzi na jakieś konkretne pytanie. Decyzja zależy do was czy i jak chcecie się zapoznać z dziełem Moniki Ptak.

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2013-09-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Statystyki pokazują, że najczęściej odwiedzanym lekarzem jest Google.pl. Niestety. Jednak aż strach przyznać, ale nawet normalni lekarze ostatnimi czasy idą na tzw. łatwiznę. Nie wykazują zainteresowania pacjentem, po prostu wypisują na szybko antybiotyk albo inny lek i jest po sprawie. Oczywiście nie mam na myśli wszystkich, bo zdarzają się wyjątki. Jednak pacjenci też są sobie trochę sami winni, ponieważ nie dbają o własne organizmy, a to niestety niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Jednak jest dosyć ciekawa rzecz, o której chciałabym Wam napisać. Ajurweda to medycyna indyjska, która jednak nie polega na faszerowaniu się sztuczną chemią, a na czymś zupełnie innym, lepszym dla naszego ciała i umysłu. To zbiór zasad, które umożliwiają człowiekowi życie w harmonii i zdrowiu. Kluczem jest dobre podejście do własnego organizmu. Jest to bardzo stara technika, jej początki sięgają jeszcze VII wieku p.n.e. Mimo tego wcale nie straciła na wartości, wręcz przeciwnie - uważam, że jest dużo bardziej efektywna i pomocna niż medycyna konwencjonalna. Jeżeli chcielibyście się bliżej z tą tematyką zapoznać, to zachęcam do przeczytania książki pani Moniki Ptak. W jednej książce nie da się umieścić wszystkiego, co dotyczy Ajurwedy. Jest to zbyt obszerna dziedzina, o której można by zapewne opowiadać dniami i nocami. Jednakże autorka postanowiła w konkretny sposób skupić się na tych najważniejszych aspektach, które zapoczątkują zmiany w naszym życiu. Już od samego początku zostajemy rzuceni na głęboką wodę - mnóstwo informacji i wiedzy do przyswojenia, która wcale nie jest taka prosta. Nowe pojęcia i definicje, które osobom początkującym na pewno nie będą znane. Ja sama słyszałam tylko o niektórych z nich, reszta to była zupełna nowość. Trzeba się naprawdę skupić na czytaniu, aby wszystko na spokojnie sobie poukładać, ale i tak uważam, że za pierwszym razem za wiele do nas nie dotrze. Ten rodzaj wiedzy trzeba sobie przypominać i ugruntowywać, dlatego powracanie do tej pozycji na pewno będzie czymś naturalnym. Plusem są tabelki podsumowujące, które ułatwiają zrozumienie i zapamiętywanie - prostsza forma przekazu. Pierwsze rozdziały to oczywiście aspekty filozoficzne i samo wytłumaczenie pojęcia Ajurweda. Potem natomiast przechodzimy do tej najważniejszej części - samo diagnoza, pojecie choroby i leczenie. Autorka jeden rozdział poświęciła również aktywności życiowej z uwzględnieniem wszystkich ludzkich potrzeb. W tych rozdziałach również mamy od groma informacji, ale jestem pewna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Autorka przedstawia wiele różnorodnych i najpowszechniejszych chorób wraz ze sposobami radzenia sobie z nimi. Są to sposoby proste, które każdy może wykonać w domu - wszystko w dużej mierze opiera się na dbaniu o nasze ciało za pomocą dobrego odżywiania i trybu życia. Skupiając się na samym pożywieniu - wiele stron zostało poświęconych na krótkie, ale treściwie opisy poszczególnych owoców, warzyw, przypraw oraz ich właściwościach leczniczych. Z pewnością przestawienie się na taki sposób leczenia będzie dosyć drastyczną zmianą, która wymagać będzie czasu. Zawsze jednak można zacząć od stosowania niektórych porad autorki na nasze własne dolegliwości i przekonać się, czy faktycznie to na nas działa. Książkę oceniam pozytywnie, bowiem lubię zdobywać nową wiedzę, a Ajurweda jest dziedziną, która mnie intryguje. Z pewnością zacznę stosować kilka zaleceń, które tutaj znalazłam, bo wierzę, że naprawdę mogą mi pomóc. Dobry wstęp do Ajurwedy, napisany przystępnym językiem. Publikacja jest bardzo konkretna i na temat - brak zbędnych i wprowadzających zamęt zdań. Godna uwagi, zwłaszcza ze strony osób, które interesują się swoim zdrowiem i szukają coraz to lepszych metod na życie w harmonii. Polecam! www.sheti-shetani.blogspot.com