Poca³unek cienia

Tom 3 cyklu Akademia Wampirów
Ocena: 5.32 (37 g³osów)

Moroje maj± zdolno¶ci magiczne. Zwykle specjalizuj± siê w jednym z czterech ¿ywio³ów – wykorzystuj± wodê, ogieñ, powietrze lub ziemiê. Lissa stanowi³a wyj±tek. Pracowa³a z pi±tym ¿ywio³em – ducha, o którego istnieniu ma³o kto s³ysza³. Moja przyjació³ka posiada³a dar uzdrawiania, a nawet wskrzeszania zmar³ych. To dziêki niemu nawi±za³a siê miêdzy nami szczególna psychiczna wiê¼. Zosta³am z ni± po³±czona, nosi³am „poca³unek cienia”. Od czasu, kiedy Rose pokona³a w walce strzygi, drêcz± j± ponure my¶li. Zaczyna widzieæ duchy, które ostrzegaj± przed z³em, jakie gromadzi siê coraz bli¿ej bram Akademii. Dziewczynie coraz trudniej t³umiæ uczucia do Dymitra. Wie, ¿e nie wolno jej pokochaæ innego stra¿nika. Ale czasem trzeba ³amaæ regu³y… Gdy zaprzysiê¿ony wróg Lissy i Rose, Wiktor Daszkow, stanie przed s±dem, napiêcie w arystokratycznych wampirzych krêgach siêgnie zenitu. W straszliwej bitwie Rose bêdzie musia³a wybieraæ miêdzy ¿yciem, mi³o¶ci± oraz dwiema najbli¿szymi osobami… Czy jej decyzja oznacza ratunek tylko dla jednej z nich? „Akademia wampirów” to cykl powie¶ciowy, który pokochali wielbiciele „Zmierzchu” Stephenie Meyer.

Informacje dodatkowe o Poca³unek cienia:

T³umaczenie: Monika Gajdziñska

wiêcej

Kup ksi±¿kê Poca³unek cienia

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Poca³unek cienia - opinie o ksi±¿ce

Po wydarzeniach z poprzedniej czê¶ci Rose powoli wraca do rzeczywisto¶ci, choæ niezwykle ciê¿ko jej siê pozbieraæ po ¶mierci kumpla, Masona. Doskonale zdaje sobie jednak sprawê, ¿e musi byæ silna dla Lissy, któr± ma siê opiekowaæ po zakoñczeniu szko³y, wszak zawsze i niezmiennie "Oni s± wa¿niejsi". K³opoty zaczynaj± siê zaogniaæ w momencie, kiedy przed Rose staje duch Masona...

Rose nadal zmaga siê z trudn± i zakazan± mi³o¶ci± do swego mentora, Dymitra, bêd±cego jednocze¶nie jednym z najlepszych dampirów-ochroniarzy. Coraz ciê¿ej jej wytrzymaæ bez jego obecno¶ci, o poca³unkach nawet nie wspominaj±c. Na szczê¶cie Rose ma czym zaj±æ g³owê, poniewa¿ w Akademii zaczynaj± siê w³a¶nie æwiczenia polowe, podczas których m³ode dampiry dostaj± w przydziale moroja, jakiego przez nastêpne tygodnie maj± chroniæ przed zaaran¿owanymi napadami.

Czy Rose naprawdê wariuje? Czy widzenie duchów oraz noszenie piêtna, jakim jest poca³unek cienia, nie sprzyjaj± przypadkiem pog³êbieniu psychozy? Co z Dymitrem: uda im siê czy ich zwi±zek sp³onie nim jeszcze zd±¿y zap³on±æ?

Odk±d pierwszy raz przeczyta³am seriê Akademiê wampirów, "Poca³unek cienia" od zawsze by³ moim faworytem. Po wieloletniej przerwie nadal utwierdzam siê w tym przekonaniu. Trzecia czê¶æ zaczarowa³a, a emocje niemal wylewa³y siê ze stron. Kolejne wydarzenia spija³am ³apczywiej ni¿ moroj krew... Gdybym trafi³a na karty powie¶ci, w oka mgnieniu sta³abym siê strzyg±. :)

W "Poca³unku cienia" dok³adniej widaæ, jakie zmiany zasz³y w Rose Hathaway pod wp³ywem tragicznych wydarzeñ. Najpierw z pierwszego tomu, gdzie musia³a ratowaæ Lissê przed torturami ze strony jej wuja, a nastêpnie z drugiego tomu, gdzie z zimn± krwi± zamordowa³a dwie strzygi i jednocze¶nie by³a ¶wiadkiem ¶mierci jej kumpla. Rose (na szczê¶cie) nadal nie straci³a umiejêtno¶ci pos³ugiwania siê ciêtym jêzykiem, jednak teraz sta³a siê o bardziej rozwa¿na. Rozs±dna. Mniej skora do g³upich, nastoletnich przepychanek czy zachowañ. A tym samym jej problemy koegzystencjalne wskoczy³y na wy¿szy poziom. Wszak wybór miêdzy powinno¶ci± a mi³o¶ci± nigdy nie nale¿a³ do najprostszych.

W ksi±¿ce ponownie dochodzi do g³osu poznany W szponach mrozu Adrian Iwaszkow - skomplikowany moroj z dusz± imprezowicza, na³ogowiec i jednocze¶nie bratanek królowej. Razem z Liss± praktykuje on dzia³anie mocy ducha, któr± oboje w³adaj±, wiêc je¿eli kogo¶ bardziej interesuje w±tek nieznanej, tajemniczej si³y, z pewno¶ci± nie bêdzie zawiedziony.

Ostatnie rozdzia³y to jedna wielka akcja, od której nie da rady oderwaæ siê nawet na sekundkê. To, co swoim czytelnikom zaoferowa³a Richelle Mead, zas³uguje na Nobla. Zasadzka, atak, walka... porwanie i ¶mieræ?

Podsumowuj±c, "Poca³unek cienia" Richelle Mead to niezwyk³a i wyj±tkowa historia, któr± bêdê poleca³a zawsze i ka¿demu bez wzglêdu na wiek, p³eæ czy zainteresowania. Gwarantujê, ¿e je¶li nie jeste¶ zwolennikiem powie¶ci o wampirach, to w³a¶nie ta seria sprawi, ¿e siê w nich zakochasz. Je¿eli jeste¶ m³ody, perypetie Rose, Lissy i w±tek zakazanej mi³o¶ci przyprawi± ciê o zawrót g³owy. A je¶li jeste¶ nieco starszy to zwroty akcji, wydarzenia pe³ne walk i mrocznych my¶li ko³ataj±cych siê w g³owie Rose bêd± tym, co nie pozwoli ci przestaæ czytaæ. Gor±co polecam!

Avatar u¿ytkownika - gabolek000
gabolek000
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 4, Przeczyta³am, 2016, 52 ksi±¿ki 2016, zrecenzowane,
Nigdy nie podejrzewa³am, ¿e jaka¶ inna ksi±¿ka o wampirach spodoba mi siê bardziej, ni¿ mój sentymentalny, nieco niedopracowany i schematyczny, ale wci±¿ ulubiony cykl autorstwa Stephenie Meyer. Nie s±dzi³am, ¿e "Akademia wampirów" przebije "Zmierzch", ¿e Dimka zast±pi mi Edwarda, a Rose Bellê. Ale sta³o siê i z czystym sumieniem mogê powiedzieæ, ¿e jestem z tego faktu zadowolona, bo ksi±¿ki Pani Mead s± (chc±c nie chc±c) znacznie lepsze. W Akademii ¶w. W³adymira rozpoczyna siê wiosna, a wraz z ni± æwiczenia polowe, maj±ce na celu zaliczenie egzaminu, który pozwala ukoñczyæ szko³ê. Rose, jako jednej z kilkudziesiêciu dampirów, zostaje przydzielony moroj do opieki. Ci±gle poddawana próbom wyszkolonych stra¿ników, dziewczyna zaczyna my¶leæ, ¿e wariuje. Widzi bowiem duchy, nawiedzaj±ce j± co jaki¶ czas, jakby z pro¶b± b±d¼ ostrze¿eniem. Dodatkowego stresu napêdza jej fakt, i¿ niebawem ma zostaæ wszczêta rozprawa Wiktora Daszkowa. Rose jest równie¿ w stu procentach pewna, ¿e kocha Dymitra, ale przecie¿ nie mo¿e z nim byæ ze wzglêdu na bezpieczeñstwo Lisy. T³amsi swoje uczucia, staraj±c siê nie zwracaæ uwagi na pewnego moroja, który wydaje siê byæ w niej zakochany. Kiedy wszyscy my¶l±, ¿e dziewczyna wariuje i ma omamy, do Akademii przedostaje siê nowe z³o. Czy Wy te¿ tak macie, ¿e zabieraj±c siê za jak±¶ seriê, ka¿dy kolejny tom podoba Wam siê odrobinê bardziej od poprzedniego? Widaæ, ¿e Richelle Mead powoli siê rozkrêca, zaczynaj±c dbaæ w swoich ksi±¿kach o coraz drobniejsze detale. Jej styl pisania szlifuje siê, ju¿ prawie przypominaj±c dorodny kamieñ szlachetny. W recenzji tomu drugiego narzeka³am na brak opisów i bardziej rozbudowanych zdañ. Tym razem jednak czujê siê usatysfakcjonowana tekstem, znajduj±cym siê na tych ponad czterystu stronach, po³kniêtych za jednym zamachem. Po raz kolejny autorka zachwyci³a mnie doskona³ymi dialogami, potrafi±cymi rozbawiæ do ³ez, oraz ca³ym humorem zawartym w jej ksi±¿ce. Ju¿ w pierwszej czê¶ci pokocha³am sprzeczki bohaterów i sarkastyczno¶æ Rose, a tak¿e czêst± obecno¶æ komizmu sytuacyjnego. Richelle Mead w "Poca³unku cienia" skupi³a siê na polityce i monarchii wampirów, przybli¿aj±c postaæ królowej Tatiany. Rozwinê³a obraz ¶wiata morojów, dampirów i strzyg, dziêki czemu jeszcze lepiej zrozumia³am prezentowan± opowie¶æ. Udoskonali³a równie¿ bohaterów i ukaza³a zachodz±ce w nich zmiany. Mog³am zaobserwowaæ Rose, która z ka¿dym nowym do¶wiadczeniem zaczyna³a rozumieæ coraz wiêcej. Doro¶la³a, zmieniaj±c siê z rozkapryszonej nastolatki w ¶wiadom± swoich czynów i odpowiedzialno¶ci m³od± kobietê. Autorka zaprezentowa³a z lepszej strony Adriana Iwaszkowa i wepchnê³a spor± dawkê Christiana Ozery, którego zd±¿y³am w tej czê¶ci naprawdê mocno polubiæ. Na brak Lissy narzekaæ nie mogê, choæ znów nie by³o jej w ksi±¿ce jako¶ strasznie du¿o, ale sytuacja znacznie siê poprawi³a. I ju¿ nie uwa¿am, ¿e zwi±zek Lissy z Christianem to najgorszy zwi±zek ever. Tym razem zauroczy³am siê ich gestami i czu³ymi s³ówkami. Najwiêksz± gratk± tej historii jest oczywi¶cie pe³na emocji relacja Rose i Dymitra. S±dzê, ¿e nie wiecie nawet, o jakie palpitacje serca przyprawia³y mnie ich niektóre sceny, a jedna w szczególno¶ci. Tym razem obydwoje byli dos³ownie jak tykaj±ce bomby, a w momencie wybuchu - ach, trzeba to ujrzeæ na w³asne oczy. Jestem zadowolona, ¿e w±tek mi³osny nie dominowa³, a stanowi³ jedynie jeden z wielu w±tków tej historii. Liczê tylko na to, ¿e w przysz³ych tomach gor±ca relacja nie zamieni siê w trójk±t i pe³n± dylematów rolê Rose, bo potencjalny kandydat jest ju¿ na horyzoncie. W pierwszej po³owie "Poca³unku cienia" nie dzia³o siê a¿ tyle co w drugiej. Mniej wiêcej ko³o dwusetnej strony wartka akcja wjecha³a z przytupem na karty opowie¶ci i zaczê³a toczyæ siê, ekspresowo popychaj±c fabu³ê. Pojawi³y siê nowe ataki strzyg, mnóstwo Adriana, negocjacje z Daszkowem, nast±pi³ gwa³towny rozkwit gor±cego romansu, a potem by³o ju¿ tylko zakoñczenie, które roztrzaska³o moje biedne serduszko na miliony kawa³ków. Nie mog³am znie¶æ napiêcia ostatnich kilkunastu stron. Da³am siê ponie¶æ emocjom, podczas ¶ledzenia szokuj±cych i bolesnych wydarzeñ razem z Rose. I choæ koñcówka nie powinna mi siê podobaæ, gratulujê autorce uzyskanego efektu oraz pomys³u. Ju¿ nie mogê siê doczekaæ rozwiniêcia tej historii w nastêpnych czê¶ciach. Choæ przez ca³± ksi±¿kê autorka szykowa³a nas na ogromne i przera¿aj±ce bum, wydaje mi siê, ¿e nie by³am dobrze przygotowana, bo po emocjonuj±cej koñcówce, przez parê dobrych chwil nie mog³am siê pozbieraæ. I wiem, ¿e Wy równie¿ nie bêdziecie w stanie. Polecam tê historiê osobom, które tak jak Rose, pragn± odkryæ, kim naprawdê s±. To tak¿e bardzo dobra opowie¶æ o odnajdywaniu w³asnego miejsca. Wci±gaj±ca, magiczna, doskona³a dla fanów dobrych m³odzie¿ówek i romansów paranormalnych.
Avatar u¿ytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam, Przeczytane w 2015 roku,
Przeczyta³am jednym tchem i ju¿ zabieram sia za nastêpn± czê¶æ :)
Avatar u¿ytkownika - blebelebe
blebelebe
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 6, Przeczyta³am,
Ksi±¿ka wrêcz genialna. Mo¿e kiedy¶ zabiorê siê do niej ponownie?
Avatar u¿ytkownika - RedCherry
RedCherry
Przeczytane:2011-05-30, Przeczyta³am,
Wspania³a ksi¿¿ka, zreszt± jak i dwie poprzednie czê¶ci.

Trzeci tom za mn± a ja nadal nie znoszê Rose. Jako¶ nie mogê siê do  niej przekonaæ. Jest strasznie samolubn± narcystyczn± dziewczyn±.

Tym razem trochê siê  dzieje. Dhampiry maj± sprawdziany praktyczne, Rose widzi duchy a do tego  rusza proces Daszkowa. No i te skomplikowane relacje miêdzy Rose a Dimitrem.

Ogólnie tym razem  by³o nawet do¶æ ciekawie. Zakoñczenie tym razem  zaskoczy³o mnie i sk³oni³o po siêgniêcie po kolejny tom.

Avatar u¿ytkownika - slena1098
slena1098
Przeczytane:2020-03-03, Ocena: 4, Przeczyta³am, Mam, 26 ksi±¿ek 2020,

Rose musi skupiæ siê na zajêciach polowych, by udowodniæ, ¿e bêdzie ¶wietnym stra¿nikiem. I na pewno udowodni³aby to, gdyby nie Mason, a w³a¶ciwie jego duch, który pokaza³ siê w najmniej odpowiednim momencie. Przez to wpada w niema³e k³opoty. Zapewne mia³aby wiêksze, gdyby nie Dymitr, który stan±³ w jej obronie.

Pojawienie siê ducha Masona to nie jedyny problem Rose. Wraz z Liss± musz± jechaæ na królewski dwór, by zeznawaæ w procesie Wiktora Daszkowa – moroja, który porwa³ i torturowa³ Lissê, by ta uzdrowi³a go ze ¶miertelnej choroby.

Wydawaæ by siê mog³o, ¿e gorzej byæ nie mo¿e. Jednak ka¿dy moroj i wampir musz± pamiêtaæ, ¿e strzygi mog± czyhaæ tu¿ za rogiem…

Rose to nastolatka, która wydaje siê byæ dojrza³a, jednak jej zachowania czêsto temu przecz±. Jej wybuch z³o¶ci i niewyparzony jêzyk nie raz przysporzy³y jej problemów, a mnie miejscami przyprawia³y o w¶ciek³o¶æ i zastanawianie siê nad tym, czemu w ogóle ona ma przyjació³. Jak na g³ówn± bohaterkê, jest dla mnie wyj±tkowo irytuj±ca.

Jednak poruszenie tematu polityki, niesprawiedliwo¶ci i wy¿szo¶ci arystokratów nad pozosta³ymi, zaczê³o mi siê podobaæ. Podobnie jak rozwijanie tempa akcji.  Pocz±tkowo powolna stopniowo przy¶piesza, by osi±gn±æ szaleñcze tempo pod koniec.

Avatar u¿ytkownika - losar
losar
Przeczytane:2018-03-22, Ocena: 6, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2018,

Moroje w³adaj± jednym z czterech ¿ywio³ - woda, ogieñ, powietrze lub woda. Lissa jest wyj±tkiem pracuje z ¿ywio³em ducha. Posiada ona zdolno¶ci uzdrawiania i wskrzeszania zmar³ych. To dziêki niemu ma niezwykl± wiê¼ z Rose. Rose nosi "poca³unek cienia"

Od czasu, kiedy Rose pokona³a w walce strzygi, drêcz± j± ponure my¶li. Zaczyna widzieæ duchy, które ostrzegaj± ja przed atakiem strzyg na Akademie. Rose jest zakochana w Dimitrze chocia¿ wie ¿e nie wolno jej pokochaæ innego stra¿nika. Ale regu³y czasami trzeba ³amaæ. Gdy Wiktor Daszkow stanie przed s±dem, napiêcie w arystokratycznych rodzinach wampirzych siega zenitu. Kiedy strzygi napawaj± na akademie Rose bierze udzia³ wstrasznej bitwie. Musi wybieraæ miêdzy dwiema najbi¿szymi osobami. Dymitr traci ¿ycie w walce i staje siê nieumar³ym

Avatar u¿ytkownika - Karolina077
Karolina077
Przeczytane:2018-01-28, Ocena: 6, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2018,

Takiego zakoñczenia siê nie spodziewa³am.

Avatar u¿ytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 6, Przeczyta³am,
¦wietna ksi±¿ka. Trzyma w napiêciu. W momencie gdy wszystko sie ju¿ u³o¿y³o, nagle siê rozwali³o. Brawo dla autorki za ¶wietny pomys³.
Inne ksi±¿ki autora
W szponach mrozu
Richelle Mead0
Ok³adka ksi±zki - W szponach mrozu

Nazywam siê Rose Hathaway. Mam siedemna¶cie lat i szkolê siê w ochronie wampirów i zabijaniu strzyg. Jestem beznadziejnie zakochana w niew³a¶ciwym mê¿czy¼nie...

Rubinowy kr±g
Richelle Mead0
Ok³adka ksi±zki - Rubinowy kr±g

Gdy mi³o¶æ ³±cz±ca Sydney i Adriana przesta³a byæ tajemnic±, ich ¿ycie nie sta³o siê ani trochê ³atwiejsze. Choæ na królewskim dworze morojów znale¼li...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa