Opis ksiązki
Kup Teraz

Ale historia... Mieszko, ty wikingu!

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788310128959
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:elibri
Nagrody:Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego wszystkie nagrody
Recenzja - Ale historia... Mieszko, ty wikingu!

Nazywam się Aleks i mam dwanaście lat. Moim największym problemem jest to, że nie trafiam tam, gdzie powinienem. Rozumiecie, nie te drzwi, nie ta ulica, nie ten czas. Mój tata jest recykloserem i zajmuje się badaniem, do czego służą rzeczy znalezione w czasoprzestrzeni. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że podróże w czasie nie są możliwe. Otóż są...

Aleks, Słoniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenoszą się do roku 990. Mają sprawdzić, czy Mieszko był wikingiem. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej... Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Bogato ilustrowana seria ,,Ale historia..." z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z pierwszej części, przybliżającej czasy panowania Mieszka I, dowiecie się między innymi, jak wydostać się z łap handlarzy niewolników, do kogo udać się po zatruciu wodą z rzeki, dlaczego żona Mieszka nie chciała jeść, jak Polanie wysyłali sobie esemesy i wielu innych rzeczy.

Grażyna Bąkiewicz - historyk, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za pierwszą powieść ,,O melba" otrzymała I nagrodę IBBY - Książka Roku 2002. Dwie kolejne: ,,Stan podgorączkowy" (2003) i ,,Będę u Klary" (2004), także skierowane do młodego odbiorcy, równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. ,,Korniszonek" (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004 r. ,,Muchy w butelce", powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej ,,Srebrny kałamarz 2008".

Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek. Więcej na stronie www . grazynabakiewicz.pl

Artur Nowicki (ur. 1968) - jako chłopiec marzył, żeby zostać pilotem, dlatego najczęściej rysował samoloty. Później chciał być czołgistą i zaczął rysować same bitwy pod Studziankami. Myślał też o karierze krawca, ale nic z tego nie wyszło. Tata łamał sobie głowę, co z niego wyrośnie, a mama często mówiła, że chyba ksiądz, lecz nieznane są źródła tego pomysłu.

Ostatecznie ukończył szkołę średnią jako mechanizator rolnictwa. Nie zdążył jednak popracować w zawodzie, bo zrozumiał, że to, co lubi najbardziej, to malowanie. Dlatego zdecydował się na studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza). W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. Od ponad dwudziestu lat tworzy ilustracje do czasopism i książek dla dzieci. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Mieszka z rodziną na wsi. Spędza dużo czasu w pracowni, gdzie wymyśla i rysuje bohaterów kolejnych książek.

Recenzja
Nidaba Linia koment
Przeczytane:2015-10-03, Na półkach: Przeczytałem,

Właściwie – po co nam ona?

 

Podobno pozwala uniknąć cudzych błędów. Ale jeśli tak – czemu ciągle się powtarza?.

 

Kształtuje naszą tożsamość. Tyle że emigrantów i tak wciąż przybywa.

 

Niektórzy twierdzą, że jest ciekawa. A jednak te wszystkie daty, nazwiska, style architektoniczne, przyczyny-przebieg-skutki nie wydają się zachęcające.

 

Po co nam lekcje historii? Czy przeszłość (która nigdy nie wróci

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,dla dzieci,
Ta krótka powieść historyczna opowiada o chłopcu o imieniu Aleks, który żyje w przyszłości. W jego czasach jest już możliwość podróżowania w czasie. Właśnie w tej historii nauczyciel historii zwany Cebulą wysyła ich klasę w czasy Mieszka. Ich zadaniem jest sprawdzenie czemu Mieszko jest zapisany w tekstach jako Dagome - czy był Normanem czy nie? Dzieci cofają się do X wieku, bu sprawdzić tą informację.
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie, że na rynku pojawia się coraz więcej książek historycznych. Skierowane do różnych grup czytelników, w różnej formie i oprawie graficznej oraz (niestety) bardzo różnej wartości merytorycznej... Na szczęście w moje ręce trafiają ostatnio tylko takie godne polecenia i o takiej właśnie, bardzo udanej, książce słów kilka.


Aleks ma 12 lat i jak każdy chłopiec w jego wieku chodzi do szkoły. Jak sam przyznaje jest strasznym pechowcem - potrafi się zgubić nawet we własnym pokoju...
Aleks żyje w przyszłości, wiec jego szkoła jest trochę inna niż ta dzisiejsza. Szczególnie widać to w czasie lekcji historii, której uczy niejaki pan Cebula. Otóż nauczyciel ten uważa, że tego przedmiotu najlepiej nauczyć się przez obserwację, więc zamontował w klasie ławki, które są maszynami do podróży w czasie. Wystarczy ustawić rok w którym chcemy się znaleźć i ławka przenosi nas w przeszłość. Co do powrotu, to każdy uczeń ma wszczepiony komunikator, który po upływie określonego czasu przenosi go z powrotem do klasy. Proste? Niby tak, ale nie dla Aleksa...

Tym razem pan Cebula wyznacza uczniom następujące zadanie: mają przenieść się do X wieku i ustalić jak to było z tym Mieszkiem - był Słowianinem czy, jak chcą niektórzy badacze, Wikingiem?
Aleks i jego koledzy udają się do roku 990 i niemal natychmiast wpadają w kłopoty...

Autorką książki jest Grażyna Bąkiewicz - historyk, nauczycielka i pisarka. W przystępny sposób przekazuje młodemu czytelnikowi najważniejsze fakty o naszym pierwszym historycznym władcy (nie jest tego zbyt wiele, bowiem książę Mieszko do celebrytów raczej się nie zaliczał...) oraz o czasach w których przyszło mu żyć.
W czasie pobytu w X wieku Aleks poznaje swojego rówieśnika imieniem Łuczek, który staje się jego przewodnikiem po wczesnośredniowiecznej rzeczywistości. A jest co oglądać - ukryte w leśnych ostępach osady i ogromna jak na owe czasy poznańska katedra, wojsko książęce i mnisi w książęcej kancelarii, handlarze niewolników i wędrowni kupcy, można by jeszcze więcej wymieniać, ale jedno jest pewne - życie w kraju Mieszka było dla dzieciaków z przyszłości bardzo ciekawe.

W książce dla młodego czytelnika niezwykle ważną rolę odgrywają ilustracje. W tym wypadku ich autorem jest Artur Nowicki. Moim zdaniem wywiązał się świetnie z powierzonego mu zadania - czarno-białe, nieco schematyczne komiksowe rysunki są dowcipne i pomysłowe oraz doskonale komponują się z tekstem.

"Mieszko, ty wikingu!" to pierwsza książeczka z sygnowanej przez Naszą Księgarnię serii "Ale historia..." - mam nadzieję, że na kolejne nie będzie trzeba czekać zbyt długo.
sw3112 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,56 książek w 2015,
Chcę przeczytać, by przekonać się, czy jest to twórcza (czy nieco odtwórcza) pozycja. "Osmażane kotlety" nie są ani smaczne, ani zdrowe. W literaturze i filmie dla dzieci i młodzieży niejednokrotnie przenoszono bohaterów w przeszłość. Osobiście, najlepiej lubię "wehikuł czasu" z "Siedmiu życzeń": Dariusza, jego rodzinkę, Hatora i starcie: PRL/starożytny Egipt. To była bomba! Czy ta książka będzie chociaż bombką? Warto się przekonać
kavayee plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-24, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Jak to się stało, że Mieszko był pierwszym królem Polski? Czy faktycznie przyjął chrzest i w którym roku? Dlaczego picie wody z nieznanych źródeł kończy się wizytą u Szeptuchy i do kogo w zasadzie ona szepce? Dlaczego myszom najbardziej smakuje „e” i jak Mieszko stał się Dagome? A może Dagome stał się Mieszkiem? Wybierzcie się w podróż do 990 roku i odkryjcie, czy Mieszko miał w sobie krew Wikingów!


Aleks i jego koledzy mają nietypowe lekcje historii. Mogą przenosić się w czasie za pomocą magicznych ławek. Co więcej! Mają pokręconego nauczyciela, który uwielbia tworzyć różne teorie i sprawdzać je w praktyce. Czy Aleksowi i jego grupie uda się odnaleźć normańskie pochodzenie pierwszego króla Polski i czy będą w stanie oprzeć się zakazowi ukazywania się ludziom z przeszłości? Sprawdźcie, czy wiecznie gubiący drogę Aleks, w końcu odnajdzie właściwą drogę i zaskarbi sobie sympatię pewnej ślicznej dziewczyny.


Grażyna Bąkiewicz to historyk, nauczyciel i pisarz w jednym. W tej książce widać zarówno pasje historyczną, jak i umiejętność przekazania wiedzy młodemu Czytelnikowi. A sami z doświadczenia wiemy, jak ciężko jest zainteresować najmłodszych, a jeszcze trudniej zatrzymać ich uwagę na dłużej niż 5 sekund. Autorce „Mieszko, Ty wikingu” się to udaje w stu procentach nawet u dorosłych – miała moją pełną uwagę od początku do końca! Oprócz książek dla dzieci i młodzieży, Grażyna Bąkiewicz napisała także kilka książek dla dorosłych, w tym „Bajki dla dorosłych”, które były zbiorem świetnych opowiadań o bardzo ludzkich historiach. Na dużą uwagę w tej pozycji zasługują także ilustracje autorstwa Artura Nowickiego, które bardzo pobudzają wyobraźnię i idealnie komponują się z tłem historycznym przedstawionym w książce. Kreska, którą są rysowane jest miła dla oka i z pewnością zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych.


„Ale historia” to cykl, który zapoczątkowuje właśnie „Mieszko, Ty wikingu”, skierowany do młodszych odbiorców i mający przedstawić fakty historyczne w zabawny i jednocześnie skutecznie edukacyjny sposób. Dzięki ilustracjom nawiązującym do komiksów i lekkiej stylistyce, książka będzie idealną metodą na przekazanie suchej historycznej wiedzy bez standardowego zanudzania.


 

ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosiary Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sgoha28 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów