Aleja samobójców

4.2
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Gdańsk, upalne dni czerwca 2006 roku. Spokój panujący w luksusowym domu seniora ?Eden? zostaje zburzony na skutek wydarzeń pełnych grozy. W jednym z apartamentów znaleziono zwłoki pensjonariusza na wózku inwalidzkim. Co dziwniejsze mężczyzna jest oskalpowany. Równocześnie z ?Edenu? znika inny pensjonariusz. Sprawa trafia na biurko nadkomisarza Jarosława Patera, hazardzisty i krzewiciela poprawności językowej. Dlaczego zwłoki starego mężczyzny zostały okaleczone? Dlaczego ABW niespodziewanie przejmuje śledztwo, odsuwając od sprawy policjantów? Co się stało z zaginionym? Sytuację komplikuje wzajemna niechęć między nadkomisarzem a dyrektorem Edenu, doktorem Lieblingiem, oraz traumatyczne wspomnienia Patera. Marek Krajewski znów udowodnił, że jest mistrzem powieści kryminalnej. Jego współpraca z Mariuszem Czubajem, znakomitym znawcą gatunku, zaowocowała powieścią intrygującą, napisaną żywym językiem i świetnie osadzoną w konwencji. Autorzy na tym nie kończą - przygotowują do druku zbiór trzech mikropowieści, których tematem przewodnim będzie zemsta.Kierowca corolli wyciągnął rękę i nacisnął guzik domofonu z napisem Dom seniora. Brama uchyliła się z lekkim skrzypieniem. Po chwili za szybami toyoty wyrósł potężny dwuskrzydłowy budynek z szerokim podjazdem. Auto zatrzymało się przed wysmukłymi kolumnami z piaskowca. Spomiędzy kolumn podjazdu wyskoczył niewysoki zażywny czterdziestokilkulatek w nieskazitelnie białym fartuchu. Starannie wygolony zarost na jego twarzy mienił się sino - Dzień dobry! - krzyknął mężczyzna w lekarskim kitlu. - Czy mam przyjemność powitać nadkomisarza Patera?- Ani dobry, ani przyjemność, ani Patera - powiedział cicho szpakowaty mężczyzna.(fragment)Miłośnik jazzu, znawca piłki nożnej (ale podchodzący do niej czysto instrumentalnie) i posiadacz mocno zdezelowanej toyoty, jest Pater dobrym punktem wyjścią do opisu polskiego społeczeństwa z czasów IV RP. I ten świat, który stoi na patologii, i konstrukcja bohatera uzasadniają użycie przymiotnika "czarny" obok słowa "kryminał".z recenzji wydawniczejMarek Krajewski (ur. 1966) najgłośniejszy dziś polski autor kryminałów. Z wykształcenia filolog klasyczny. Autor cyklu kryminalnego z Eberhardem Mockiem, na który składają się powieści Śmierć w Breslau (1999), Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), Festung Breslau (2006) i Dżuma w Breslau (2007); ta ostatnia ukazała się także w postaci audiobooka w interpretacji autora. Marek Krajewski jest laureatem Paszportu Polityki za rok 2005, Nagrody Księgarzy Witryna za najlepszą książkę roku 2005 oraz Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną roku 2003. Jego książki są tłumaczone na 12 języków, w tym angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i hebrajski. W przygotowaniu film fabularny oraz serial telewizyjny o śledztwach Mocka w reżyserii Patryka Vegi. Strona autora www.marekkrajewski.pl Mariusz Czubaj (ur. 1969) antropolog kultury, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, publicysta Polityki. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007) oraz (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007).
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Dobry, polski kryminał krótko mówiąc. Krajewski, tym razem w duecie, ciągle w formie. Tym razem opowiada nam historię osadzoną w czasach współczesnych (2006 r.), toczącą się w rejonie Trójmiasta. Nadkomisarz Pater to, analogicznie do innych głównych bohaterów Krajewskiego, człowiek z mnóstwem problemów życiowych. Bardzo inteligentny, dobrze wykształcony i samotny... Prowadzi sprawę śmierci i zaginięcia pensjonariuszy luksusowego domu spokojnej starości "Eden", pomimo że nie ma na to pozwolenia! Pytanie "Kto zabił?" jest jednak najważniejsze i w wyniku przymusu zaspokojenia tej ciekawości, Pater poznaje sekrety "Edenu", jego oryginalnych mieszkańców - "sobowtóra" Marylin Monroe, byłego trenera piłkarskiego, byłego oficera Wojska Polskiego. W tle rozgrywek mundialowych, wraz ze swoimi współpracownikami, poznaje historię pracy zawodowej profesora - sadysty Czekańskiego. Uczy się modelarstwa, odwiedza festyny, a wszystko w trakcie upalnego lata, które nie tłumi mrocznego wydźwięku historii, typowego dla Krajewskiego. Kto jeszcze nie miał okazji poznać tej pozycji - polecam - wciąga!
flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Tym razem Marek Krajewski w duecie z Mariuszem Czubajem. Pierwsza powieść z cyklu o nadkomisarzu Jarosławie Paterze. Rzecz dzieje się współcześnie co u Krajewskiego jest ewenementem.
W ekskluzywnym Domu Spokojnej Starości "Eden" w okolicach Gdańska dochodzi do zabójstwa i oskalpowania jednego z pensjonariuszy; Kolejny z pensjonariuszy, emerytowany profesor i ekspert od chirurgii rytualnej, znika. Na miejsce przybywa nadkomisarz Pater jednakże szybko zostaje odsunięty od śledztwa, które przejmuje ABW. Pater nie daje jednak za wygraną i rozpoczyna, z pomocą dwóch zaufanych policjantów, prywatne śledztwo. Pater i ABW ciągle wchodzą sobie w drogę. Dlaczego śledztwo prowadzi ABW??? - to jedno z podstawowych pytań. Dochodzenie prowadzone przez nadkomisarza Patera przynosi nieoczekiwany rezultat....
kamkap plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
A mnie się podobało. Choć nie jest to żadna rewelacja, ale dobrze mi się czytało.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach: Mam,
Nie doczytałam nawet do końca, ponieważ była nudna i parę razy zdarzyło mi się przy niej usnąć. Moim zdaniem w książce zostało wprowadzonych zbyt wiele nazwisk, co spowodowało, że nieraz musiałam się cofać o parę kartek, bo ciągle mi się myliło kto jest kto.
Eli1605 Linia koment
Twiggy Linia koment
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki,
MayaK Linia koment
Eirene Linia koment
Przeczytane:2012-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Moja biblioteczka sensacja i kryminal,
jusia Linia koment
Przeczytane:2014-05-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,