Alphaville

Książka to bardzo udany rezultat współpracy eks-policjanta z Brooklynu i znanego felietonisty. Wkład tego pierwszego - Michaela Codelli - to wspomnienia z pełnego przygód życia. Syn policjanta i wnuk szeregowego członka sycylijskiej mafii, wychował się w dzielnicy, w której miał później pracować, i poznał aż za dobrze jej ciemne sekrety. Ta wiedza ogromnie mu się przydała, kiedy został stróżem prawa, i pozwoliła działać tak skutecznie, że wśród przestępców zasłużył sobie na przydomek „Rambo". Historia jego zmagań z handlarzami narkotyków naprawdę wciąga, a jego głos brzmi przekonująco i autentycznie. Bruce Bennett z kolei skrupulatnie odmalowuje obraz codziennego życia dzielnicy, nie szczędząc drobnych detali, dzięki którym historie te tchną realizmem. Ponadto wzbogaca wspomnienia swego współautora o fascynujące tło historyczne; dzięki niemu poznajemy wielokulturowy Brooklyn, którego oblicze kształtowały kolejne fale imigrantów, i historię jego przestępczego półświatka, zdominowanego przez mafię, która zbijała fortuny na prohibicji. Książka ma też bardzo dynamiczną, przemyślaną strukturę, w której opowieści o pracy policjanta przeplatają się z migawkami z dalszej przeszłości, a wszystko spina w jedną całość motyw poszukiwań nieuchwytnego bossa narkotykowego, zwanego „Niebieskookim Davey'em". To zajmująca i ciekawa pozycja, która szczególnie spodoba się wszystkim wielbicielom amerykańskich seriali policyjnych, a także filmów o mafii (Codella znał np. osobiście – i o mało nie padł ofiarą – mafiosa, który był pierwowzorem jednego z bohaterów Chłopców z ferajny).

Informacje dodatkowe o Alphaville:

Alphaville - opinie o książce

Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 2, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Nie wiem, czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, że tego typu książek jest coraz więcej na rynku? Mafia i nowojorscy policjanci. Literatura faktu, ale niestety nie robiąca, przynajmniej na mnie, jakiegoś porażającego wrażenia. Nie są to "Chłopcy z ferajny", albo tym bardziej "Ojciec chrzestny". Tę książkę czyta się raczej jak przebieg służby dobrego policjanta ścigającego handlarzy narkotyków. Nic specjalnego.
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992