Opis ksiązki
Kup Teraz

Amelia

Ocena ( 12 osób )
4.8
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2015-11-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-8075-038-8
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:edytka222

Pewnego słonecznego dnia na progu uroczej, starej kamieniczki w miasteczku o nazwie Zabajka stanęła dziewczyna. Otworzyła szeroko drzwi i uśmiechnęła się do świata. Jaśmin pachniał oszałamiająco a drzewa zieleniły się intensywnie obmyte porannym deszczem. Dziewczyna omiotła spojrzeniem senne miasteczko - Tak, tu będzie mi dobrze - pomyślała. - Tu zostanę. Tajemnicza postać o pięknych, czarnych oczach zburzyła spokój mieszkańców Zabajki. Skąd się tutaj znalazła? Jaka jest jej historia? Czy list, kurczowo ściskany w drobnych dłoniach to jedyne, co pozostało dziewczynie bez przeszłości? I w końcu: czy rzeczywiście ma na imię Amelia? Piękna opowieść o małym miasteczku, zagubionym wśród sosnowych lasów, i uroczej cukierence, gdzie czas płynie inaczej. Opowieść o pamięci, która czyni nas tym, kim jesteśmy. O nadziei, że nawet jeśli utracimy przeszłość, to przyszłość wciąż należy do nas. Cała historia Amelii, czarnookiej dziewczyny, która nie miała nic…prócz marzeń

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Zaczęłam czytać i coś mi nie pasowało, gdyż miałam wrażenie, że już to gdzieś było. Zaczęłam drążyć i okazało się, że początek to nic innego jak "Kawiarenka pod różą" z tą tylko różnicą, że brak tam przepisów, natomiast dalszy ciąg jak najbardziej mnie usatysfakcjonował. Poznałam dalsze losy głównej bohaterki - tytułowej Amelii, która straciła pamięć.
losar plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2016,
Świetna ksiazka, która bardzo szybko sie czyta. Głowna bohaterka pojawia sie w Zabajce majac w kieszeni 10tysiecy, list i kluczyk do kamieniczki. Niestety straciła pamięć i nic nie pamięta. Tu poznaje ludzi ktorzy wiedza jeszcze, co to jest miłość i przyjźń. Jest to powiesc o nadziei. Ksenia i Tosia bardzo kibicuja Amelii.
beatrycze66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2015,
Kolejna książka K. Michalak,którą czyta się bardzo szybko i przyjemnie oczekując na rozwój sytuacji i uwikłane historie bohaterów.Głowna bohaterka Amelia budzi się w szpitalu po wypadku w wyniku którego traci pamięć,los jest dla niej jednak łaskawy bo w nowym miejscu odnajduje szczęście i miłość.Amelia otwiera cukiernię w Zabajce,tworzy prawdziwe cuda sztuki cukierniczej............
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 r.,
Sięgnęłam po najnowszą książkę Katarzyny Michalak ,,Amelia" i...coś mnie trafiło. Ale o tym w dalszej części.
Główna bohaterka Amelia pojawia się w Zabajce, bo tam ją skierował liścik znaleziony w kieszeni nie jej kurtki. Kobieta jest po ciężkim wypadku, miała ranę ciętą głowy i cierpi na zanik pamięci. Ale nie przeszkadza jej to w cieszeniu się życiem. Entuzjastycznie wita się z miasteczkiem i wszystkimi mieszkańcami, będącymi akurat na rynku. Ruch na chwilę zamiera po okrzyku kobiety:
Goooood moooorning, Zabajko! (s. 7).
Po chwili już ma pierwszych gości, trzy Gracje, czyli srogą wójtową Oleksę z asystą, a potem Tosię z przedszkola i Ksenię z apteki. Nić porozumienia zawiązała się od razu. Do grona przyjaciółek niebawem dołączyła Marylka ze sklepu. Pojawia się też przystojniak, czyli Olgierd, brat Tosi.
Sytuacja jest o tyle ciekawa i pełna niejasności, gdyż Amelia nie jest Amelią. Nie wie, kim jest. Została znaleziona z rozciętą głową i w za dużej kurtce, w kieszeni której była koperta, a w niej dziwna kartka z krótką wiadomością od tajemniczego T. i pieniądze. Z liściku wynikało, że młoda kobieta ma na imię Amelia. Zgodnie z instrukcją z listu pojawiła się w Zabajce i zamieszkała w kamienicy. W tym budynku mieszka i szykuje swoją kawiarenkę, Kawiarenkę pod Różą. Mówi Wam to coś? Wszystko się zmienia, gdy w progu jej kamienicy pojawia się tajemniczy T. i żąda widzenia się z Melanią.
Amelia niewiele wie o sobie - kocha niezapominajki i róże oraz umie piec słodkości! I wie jeszcze jedno. Jest drimerką, lubi drimować.
Życiową pasją Amelii było spełnianie marzeń. (s. 145)
Bohaterka spełnia życzenia swoje i swoich nowych przyjaciółek, ale nie tylko.
Cóż, gdy zaczęłam czytać ,,Amelię", przeżyłam d?já vu. Niespełna pół roku temu czytałam ,,Kawiarenkę pod Różą", choć nie za wiele było tam co czytać. Wczoraj w bibliotece jeszcze porównywałam oba teksty. Toćka w toćkę. Ruszyło mnie to, jak nie wiem co! Jak sens jest pisać to samo w dwóch różnych książkach? Czemu ktoś plagiatuje samego siebie? W ,,Kawiarence pod Różą" są przepisy, w ,,Amelii" ich nie ma, za to jest cała fabuła z poprzedniczki plus dalszy rozwój wydarzeń. Jeśli ktoś czytał ,,Kawiarenkę", niech zacznie od strony 123.
Poza tym zauważalny jest schematyzm w ostatnich książkach obyczajowych pani Michalak: 3 przyjaciółki, kawiarenka lub sklepik, przystojniak, jakieś zwierzę, mała społeczność, domki z ogródkami, miłość, szczęście, marzenia, turbulencje życiowe. Wszechwiedzący narrator, zbyt często wybiegał w przyszłość i sygnalizował czytelnikowi to i owo. Niezbyt moim zdaniem udane zakończenie. O jedną osobę w nim za dużo.
Do tego dochodzą różne błędy. 'Mi' na początku zdania, potoczny zapis 'w tę i we w tę', ortografia te się kłania w pas - nazwy mieszkańców miast i wsi pisze się małą literą, a więc zabajczanie, a nie Zabajczanie. Nie wiem po co były wprowadzone (chyba 2) archaiczne słowa, np.: 'nie turbuj'. I wydawnictwo się popsuło, i autorka wpadła w sidła pisania na akord. I te drimerka i drimować... Czy naprawdę nie można napisać po polsku: marzycielka?, spełnianie marzeń? Czy naprawdę piękne polskie słowa muszą być wypierane przez amerykanizmy?
Co nowego? Autorka tylko porusza temat stalkingu, akcji humanitarnych i pedofilstwa wśród najbliższych dziecku osób. To tak naprawdę tylko zasygnalizowanie problemów, ale bardzo ważne moim zdaniem. Czytelnik otrzymał podstawowe informacje podane w bardzo przystępny sposób.
Ja generalnie się zawiodłam na tej powieści, jak i jej autorce. Dobrze się czyta powieść, nie powiem, ale nie lubię powtarzalności i różnych błędów. No i nie lubię, gdy czytam o słodkich wypiekach, a nie mam nic słodkiego pod ręką. I taki cytat na koniec ;)
A skoro się coś kocha, należy się tym zająć jak najtroskliwiej. (s. 109)
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,
Książki Katarzyny Michalak mają w sobie to coś. Po mimo, że fabuła jest bardzo podobna do poprzednich, to mimo to chętnie sięgam po książki tej autorki. Spory fragment tej książki przeczytałam już wcześniej w bodajże "Przepis na szczęście".
Książkę bardzo szybko się czyta chociaż nie mogę stwierdzić że wciągnęła mnie ona bez reszty. Jak dla mnie jest to książka na wieczór po dniu ciężkiej pracy myślowej gdyż nie wymaga ona skomplikowanych procesów myślowych od czytelnika.
Pilar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
- nowa, trzymająca i pełna ciepła książka Pani Kasi. Każdy, kto lubi jej książki powinien sięgnąć po tą właśnie pozycję. ,,Goooood moooorning, Zabajko!" - jest chyba najlepszy cytat roku ?
marta79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,posiadam,
Właśnie skończyłam czytać i jestem usatysfakcjonowana tą powieścią.Jest to kontynuacja "Kawiarenki pod różą" jednak śmiało można sięgnąć po "Amelię" bez czytania tej pierwszej części,bo początek jest taki sam jak treść kawiarenki oprócz przepisów.Historia fajna,zwyczajnie niezwyczajna o ludzkich losach-cierpieniu,przemocy jaka dotyka zwyczajnych ludzi i rodzącej się miłości.
kingaz86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2015 :),Mam,
6 to za słaba ocena :)

Pewnego słonecznego dnia na progu uroczej, starej kamieniczki w miasteczku o nazwie Zabajka stanęła dziewczyna. Otworzyła szeroko drzwi i uśmiechnęła się do świata. Jaśmin pachniał oszałamiająco a drzewa zieleniły się intensywnie obmyte porannym deszczem.
Dziewczyna omiotła spojrzeniem senne miasteczko - Tak, tu będzie mi dobrze - pomyślała. - Tu zostanę.

Tajemnicza postać o pięknych, czarnych oczach zburzyła spokój mieszkańców Zabajki. Skąd się tutaj znalazła? Jaka jest jej historia? Czy list, kurczowo ściskany w drobnych dłoniach to jedyne, co pozostało dziewczynie bez przeszłości? I w końcu: czy rzeczywiście ma na imię Amelia?

Piękna opowieść o małym miasteczku, zagubionym wśród sosnowych lasów, i uroczej cukierence,
gdzie czas płynie inaczej.
Opowieść o pamięci, która czyni nas tym, kim jesteśmy.
O nadziei, że nawet jeśli utracimy przeszłość, to przyszłość wciąż należy do nas.

Cała historia Amelii, czarnookiej dziewczyny, która nie miała nic...prócz marzeń
CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2016-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
jusia Linia koment
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Beatricze Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Amelia Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
praca zbiorowa
Okładka - Amelia Francuski piesek
Marta Obuch
Okładka - Amelia Oblivion
Jennifer L. Armentrout
Okładka - Amelia Słodkich snów
Rachel Abbott
Okładka - Amelia Dziecko znikąd
Rachel Abbott
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów