American Daydream

Autorka łączy dwa oblicza Ameryki – z jednej strony wielki świat kariery, sukcesu i pieniędzy, a z drugiej spokojne podróże w głąb dzikiej, pięknej i barwnie opisanej przyrody, z dala od amerykańskiej cywilizacji. Część I to opis pracy w malowniczej, górskiej okolicy, w ośrodku wypoczynkowym, do którego przyjeżdżają ci, którzy spełnili swój American Dream, ikony sukcesu prosto z Hollywood i Doliny Krzemowej. To zanurzenie się w innej kulturze, praca z wymagającymi klientami, odkrywanie Ameryki i zderzenie z wielkim światem. Część II stanowi reportaż z wielotygodniowej podróży po zachodnim wybrzeżu USA, Hawajach i Nowym Jorku. Autorka dociera w miejsca nieznane turystom – malownicze dzikie góry Montany, mury college'u, gdzie odkrywa tajemnice studenckich bractw, w egzotyczne zakątki hawajskiej wyspy O'ahu, ale także do willi na obrzeżach Los Angeles, kasyna w Las Vegas i na taneczne parkiety w Hollywood i na Broadwayu. Podczas podróży poznaje cały przekrój amerykańskiego społeczeństwa – od milionerów i celebrytów poprzez uczniów, studentów aż po samotnych i bezdomnych.

Informacje dodatkowe o American Daydream:

American Daydream - opinie o książce

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
"W Stanach Zjednoczonych ludzie zostawiają napiwki prawie zawsze i prawie wszędzie". Podziwiam i darzę wielkim szacunkiem ludzi, którzy mają marzenia i potrafią je spełniać. Nie dziwię się także temu, że często urzeczywistnieniem swoich pragnień chcą dzielić się z całym światem. Jedną z takich osób jest Justyna Gaworska, której trochę po cichu zazdroszczę. Kto by bowiem nie zazdrościł jej takich przeżyć w samej Ameryce - państwie, w którym dosłownie wszystko może się zdarzyć. Justyna Gaworska to łodzianka uwielbiająca dwie rzeczy - taniec oraz podróżowanie, czyli poznawania nowych kultur i ludzi. Autorka w czasie studiów na Uniwersytecie Łódzkim zrealizowała swoje marzenie - spędziła rok na studenckich wymianach kulturowych w USA. Książka powstała w ramach projektu crowdfundingowego. "American Daydream" to książka przedstawiająca roczny pobyt autorki w Stanach Zjednoczonych. Składa się z dwóch części, które ukazują kulisy pracy Polki w Ameryce oraz jej wielotygodniową podróż po zachodnim wybrzeżu USA, Hawajach i Nowym Jorku. Wyobraźcie sobie pracę w jednym z najsłynniejszych ośrodków wypoczynkowych w USA, gdzie można spotkać studentów z całego świata, a klienci to często znane twarze Hollywood i Doliny Krzemowej. Justyna Gaworska doświadczenie to przeżyła na własnej skórze i postanowiła podzielić się swoimi przeżyciami z innymi. Czytanie o tej niesamowitej przygodzie, jaka stała się udziałem głównej bohaterki i zarazem autorki stało się dla mnie niezwykle inspirującym doznaniem czytelniczym. W szczególności mowa tutaj o ciekawych rozmowach, jakie Justyna Gaworska przytacza oraz o wykazanych przez nią różnicach kulturowych wśród przedstawicieli różnych krajów. Moją największą uwagę podczas lektury przykuła część dotycząca podróży autorki, która swoją reportażową formą, przedstawiła miejsca znane i te mniej znane w Ameryce. Jest Nowy Jork, są góry Montany, są kasyna w Las Vegas, jest Wielki Kanion i wiele innych miejsc. Plastyczne opisy oddane z wieloma szczegółami pobudzały moją wyobraźnię, a przekrój amerykańskiego społeczeństwa, jaki został ukazany w trakcie tej wielotygodniowej podróży, niewątpliwie poraża swoim realizmem. Podczas tej właśnie podróży autorka podkreśliła jakie różnice dzielą Polaków i Amerykanów oraz pokazała także, jak bogate kulturowo są Stany Zjednoczone, z czego większość z nas nie zdaje sobie zwyczajnie sprawy. Najbardziej zdumiewającą informacją w tej książce okazał się dla mnie fakt istnienia domu strachu o nazwie McKamey Manor w San Diego, czyli najbardziej ekstremalne miejsca tego typu na świecie. Otóż do tej pory nikomu nie udało się go całego przejść, a zdjęcia z wnętrza domu krążące po internecie, przedstawiając sceny budzące grozę. Jednak najbardziej zdumiewające jest to, że liczba oczekujących na wejście do niego sięga nawet dwudziestu tysięcy! Niesamowite. "American Daydream" to napisana w lekkim stylu autobiograficzna książka dokumentująca wspomnienia Polki, która spełniła swoje wielkie marzenie. Reportażowa forma tej publikacji oraz zawarte w niej liczne porady i wskazówki dotyczące wyjazdu do USA, i poruszania się w obrębie tego państwa to aspekty zasługujące na jej pozytywny odbiór przez czytelnika. Książka ta posiada dla mnie jeden, jedyny minus - jest zwyczajnie za krótka i za zwięzła. Liczę na kolejne reportaże Justyny Gaworskiej z jej inspirujących podróży, gdyż forma i treść podana przez autorkę, zwyczajnie do mnie trafiają.